Herbata z tymianku zawiera silne właściwości przeciwwirusowe i ma korzystny wpływ w walce z wirusem Epsteina Barr (to jeden z najpowszechniej występujących u ludzi wirusów, jak jednak wynika z badań naukowców, wirus EBV odgrywa dużą rolę w procesie powstawania nowotworów), półpaścem, zapaleniem wątroby, grypy, opryszczki, cytomegalii, HPV, itp. Picie jej regularnie może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości wirusów w organizmie, co czyni ją wysoce korzystną w diecie osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenie tarczycy, Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zawroty głowy, szum w uszach i stwardnienie rozsiane.
Wywar z tymianku pomaga stymulować pamięć, łagodzi bóle i napięcie mięśni, łagodzi też kaszel, oraz zmniejsza gorączkę. Pomaga również walczyć z przeziębieniem i infekcjami. Zawiera także związek o nazwie karwakrol, który jest doskonałym naturalnym środkiem uspokajającym i ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy. Tymianek jest dobrym źródłem pirydoksyny która odgrywa ważną rolę w produkcji GABA (GABA-organiczny związek chemiczny, odpowiada m. in. za zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni) w mózgu, pomaga w regulacji snu i czynności neurotransmiterów. GABA jest również jednym z najlepszych naturalnych obrońców przed uszkodzeniem organizmu poprzez stres. Jest naturalnym środkiem nasennym i przyspieszającym regenerację
Herbata z tymianku jest doskonałym wywarem ziołowym oczyszczającym przewód pokarmowy z tęgoryjców i robaków obłych.
Pomaga w trawieniu tłustych posiłków. Tymianek jest również pomocny w dbaniu o drogi moczowe poprzez pomoc w zapobieganiu infekcjom i utrzymaniu zdrowych bakterii na odpowiednim poziomie. Tymianek ma jeden z najwyższych poziomów antyoksydacyjnych wśród ziół. Jest wypełniony bioflawonoidami, takimi jak luteina i zeaksantyna, które mają silny wpływ na eliminowanie wolnych rodników i inne chorób. Dodatkowo napar z tymianku pomaga w gojeniu się ran. Najlepiej parzyć świeże zioło przez 15-20 minut.
Wieży tymianek można nabyć w supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Tymianek jest również wyjątkowo łatwym ziołem w uprawie, rośnie obficie zarówno w pojemnikach, jak i w przydomowych ogrodach.
składniki:
2 łodygi świeżego tymianku
0,5 litra wrzątku
opcjonalnie: świeża cytryna i/ lub miód
przygotowanie:
Umieść świeży tymianek w dzbanku, zalej gorącą wodą, pozostaw przykryty przez co najmniej 15 minut. Po naparzeniu usuń łodygi. Jeśli preferujesz, to dosłódź miodem i dodaj plastry umytej cytryny. Sącz i rozkoszuj się! 🙂
składniki:
2 pęczki świeżego tymianku
1-1,5 litra wody przegotowanej lub źródlanej
świeże cytryny, miód, jagody, plasterki ogórka itp.
przygotowanie:
Napełnij dzbanek wodą o temperaturze pokojowe, dodaj tymianek. Pozostaw tak namoczone zioła na noc na blacie kuchennym. Rano odsącz tymianek, do wody dodaj cytrynę, miód, lub inne ulubione dodatki. Popijaj wodę w ciągu dnia nawadniając w ten sposób organizm, oraz czerp zdrowotne korzyści z tak przygotowanego napoju.
Na podstawie książki :
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…
View Comments
Czy suszony tymianek również się nada ?
na pewno tak :)
A jak z olejkiem tymiankowym? Również można stosować wewnętrznie?