Herbata z tymianku zawiera silne właściwości przeciwwirusowe i ma korzystny wpływ w walce z wirusem Epsteina Barr (to jeden z najpowszechniej występujących u ludzi wirusów, jak jednak wynika z badań naukowców, wirus EBV odgrywa dużą rolę w procesie powstawania nowotworów), półpaścem, zapaleniem wątroby, grypy, opryszczki, cytomegalii, HPV, itp. Picie jej regularnie może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości wirusów w organizmie, co czyni ją wysoce korzystną w diecie osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenie tarczycy, Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zawroty głowy, szum w uszach i stwardnienie rozsiane.
Wywar z tymianku pomaga stymulować pamięć, łagodzi bóle i napięcie mięśni, łagodzi też kaszel, oraz zmniejsza gorączkę. Pomaga również walczyć z przeziębieniem i infekcjami. Zawiera także związek o nazwie karwakrol, który jest doskonałym naturalnym środkiem uspokajającym i ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy. Tymianek jest dobrym źródłem pirydoksyny która odgrywa ważną rolę w produkcji GABA (GABA-organiczny związek chemiczny, odpowiada m. in. za zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni) w mózgu, pomaga w regulacji snu i czynności neurotransmiterów. GABA jest również jednym z najlepszych naturalnych obrońców przed uszkodzeniem organizmu poprzez stres. Jest naturalnym środkiem nasennym i przyspieszającym regenerację
Herbata z tymianku jest doskonałym wywarem ziołowym oczyszczającym przewód pokarmowy z tęgoryjców i robaków obłych.
Pomaga w trawieniu tłustych posiłków. Tymianek jest również pomocny w dbaniu o drogi moczowe poprzez pomoc w zapobieganiu infekcjom i utrzymaniu zdrowych bakterii na odpowiednim poziomie. Tymianek ma jeden z najwyższych poziomów antyoksydacyjnych wśród ziół. Jest wypełniony bioflawonoidami, takimi jak luteina i zeaksantyna, które mają silny wpływ na eliminowanie wolnych rodników i inne chorób. Dodatkowo napar z tymianku pomaga w gojeniu się ran. Najlepiej parzyć świeże zioło przez 15-20 minut.
Wieży tymianek można nabyć w supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Tymianek jest również wyjątkowo łatwym ziołem w uprawie, rośnie obficie zarówno w pojemnikach, jak i w przydomowych ogrodach.
składniki:
2 łodygi świeżego tymianku
0,5 litra wrzątku
opcjonalnie: świeża cytryna i/ lub miód
przygotowanie:
Umieść świeży tymianek w dzbanku, zalej gorącą wodą, pozostaw przykryty przez co najmniej 15 minut. Po naparzeniu usuń łodygi. Jeśli preferujesz, to dosłódź miodem i dodaj plastry umytej cytryny. Sącz i rozkoszuj się! 🙂
składniki:
2 pęczki świeżego tymianku
1-1,5 litra wody przegotowanej lub źródlanej
świeże cytryny, miód, jagody, plasterki ogórka itp.
przygotowanie:
Napełnij dzbanek wodą o temperaturze pokojowe, dodaj tymianek. Pozostaw tak namoczone zioła na noc na blacie kuchennym. Rano odsącz tymianek, do wody dodaj cytrynę, miód, lub inne ulubione dodatki. Popijaj wodę w ciągu dnia nawadniając w ten sposób organizm, oraz czerp zdrowotne korzyści z tak przygotowanego napoju.
Na podstawie książki :
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…
Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…
Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…
View Comments
Czy suszony tymianek również się nada ?
na pewno tak :)
A jak z olejkiem tymiankowym? Również można stosować wewnętrznie?