Herbata z tymianku zawiera silne właściwości przeciwwirusowe i ma korzystny wpływ w walce z wirusem Epsteina Barr (to jeden z najpowszechniej występujących u ludzi wirusów, jak jednak wynika z badań naukowców, wirus EBV odgrywa dużą rolę w procesie powstawania nowotworów), półpaścem, zapaleniem wątroby, grypy, opryszczki, cytomegalii, HPV, itp. Picie jej regularnie może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości wirusów w organizmie, co czyni ją wysoce korzystną w diecie osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia, zapalenie tarczycy, Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zawroty głowy, szum w uszach i stwardnienie rozsiane.

Wywar z tymianku pomaga stymulować pamięć, łagodzi bóle i napięcie mięśni, łagodzi też kaszel, oraz zmniejsza gorączkę. Pomaga również walczyć z przeziębieniem i infekcjami. Zawiera także związek o nazwie karwakrol, który jest doskonałym naturalnym środkiem uspokajającym i ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy. Tymianek jest dobrym źródłem pirydoksyny która odgrywa ważną rolę w produkcji GABA (GABA-organiczny związek chemiczny, odpowiada m. in. za zmniejszanie pobudliwości i rozluźnienie mięśni) w mózgu, pomaga w regulacji snu i czynności neurotransmiterów. GABA jest również jednym z najlepszych naturalnych obrońców przed uszkodzeniem organizmu poprzez stres. Jest naturalnym środkiem nasennym i przyspieszającym regenerację

LEM1303coverphoto792_1

Herbata z tymianku jest doskonałym wywarem ziołowym oczyszczającym przewód pokarmowy z tęgoryjców i robaków obłych.

tegoryjec_dwunastnicy

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Pomaga w trawieniu tłustych posiłków. Tymianek jest również pomocny w dbaniu o drogi moczowe poprzez pomoc w zapobieganiu infekcjom i utrzymaniu zdrowych bakterii na odpowiednim poziomie. Tymianek ma jeden z najwyższych poziomów antyoksydacyjnych wśród ziół. Jest wypełniony bioflawonoidami, takimi jak luteina i zeaksantyna, które mają silny wpływ na eliminowanie wolnych rodników i inne chorób. Dodatkowo napar z tymianku pomaga w gojeniu się ran. Najlepiej parzyć świeże zioło przez 15-20 minut.

Wieży tymianek można nabyć w supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Tymianek jest również wyjątkowo łatwym ziołem w uprawie, rośnie obficie zarówno w pojemnikach, jak i w przydomowych ogrodach.

Herbata tymiankowa:

składniki:
2 łodygi świeżego tymianku
0,5 litra wrzątku
opcjonalnie: świeża cytryna i/ lub miód

przygotowanie:
Umieść świeży tymianek w dzbanku, zalej gorącą wodą, pozostaw przykryty przez co najmniej 15 minut. Po naparzeniu usuń łodygi. Jeśli preferujesz, to dosłódź miodem i dodaj plastry umytej cytryny. Sącz i rozkoszuj się! 🙂

Woda tymiankowa:

składniki:
2 pęczki świeżego tymianku
1-1,5 litra wody przegotowanej lub źródlanej
świeże cytryny, miód, jagody, plasterki ogórka itp.

przygotowanie:
Napełnij dzbanek wodą o temperaturze pokojowe, dodaj tymianek. Pozostaw tak namoczone zioła na noc na blacie kuchennym. Rano odsącz tymianek, do wody dodaj cytrynę, miód, lub inne ulubione dodatki. Popijaj wodę w ciągu dnia nawadniając w ten sposób organizm, oraz czerp zdrowotne korzyści z tak przygotowanego napoju.

 

Na podstawie książki :

51GxtUJWIlL._SX329_BO1,204,203,200_