Istnieje wiele dowodów na to, że kapusta kiszona ma doskonały wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim, może być stosowana przy zapobieganiu atakom serca, udarom mózgu czy rakowi. Może również pomóc w poprawie trawienia.
W dawnych czasach żeglarze, nie ruszali się w żaden rejs bez tego warzywa. Wynikało to z faktu, iż kapusta posiadała bardzo dużą zawartość witaminy C, zapobiegała ona zachorowaniom na szkorbut. Zachorowanie na tą chorobę, spowodowane jest niedoborem tej witaminy.
Kiszona kapusta posiada probiotyczne korzyści ze względu na proces zakwaszania, jaki przechodzi. Naturalna fermentacja tych warzyw pomaga w dostarczeniu organizmowi dobrych bakterii, które przenikają do układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie takiej kapusty po zażyciu antybiotyku, pomaga ona przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach.
Kapusta kiszona jest jednym z najlepszych produktów naturalnych, która pomaga zapobiegać rozwojowi raka. Wynika to z trzech składników, które posiada w swoim składzie.
– Izotiocyjanian, znany ze swoich potężnych właściwości przeciwnowotworowych.
– Glukozynolany, te substancje pomagają w aktywacji naturalnych enzymów antyoksydacyjnych w organizmie.
– Flawonoidy, chronią przed uszkodzeniami i zawężeniami tętnic.
Kapusta zbudowana jest z włókien, które przyczyniają się do poprawy trawienia, co ma wpływ również na poprawę zdrowia mózgu i serca. Inne korzyści, jakie dają włókna kapusty.
– Redukowanie poziom czynników determinujących organizm do chorób serca (homocysteina)
– Zmniejszenie ryzyka ataku serca czy udaru mózgu
– Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia miażdżycy
Kapusta bogata jest także w minerały, które są korzystne dla kości. Pomaga w zapobieganiu osteoporozie. Zawartość witamin K2, również ma pozytywny wpływ na zdrowe kości. Ma ona znaczenie przy regulowaniu produkcji białek, które potrzebne są do utrzymania odpowiedniej mineralizacji kości.
Według licznych badań, jedzenie pokarmów fermentowanych, takich jak kiszona kapusta, powoduję utratę masy ciała, przede wszystkim w obrębie pasa biodrowego. Spożywanie kiszonek ma bardzo pozytywny wpływ na metabolizm. Wyniki badań sugerują, że kiszona kapusta ma wpływ na metabolizm lipidów oraz łagodzi stany zapalne.
Większość produktów tego typu, ze sklepowych półek została podgrzana do tego stopnia, że jego dobroczynne bakterię zostają zabite dodatkowo trzeba aby kapusta była kiszona a nie kwaszona na bazie spirytusu. Całe szczęście dobra wiadomość jest taka, że przygotowanie własnej kiszonki jest proste. Nie wspominając także, że korzystniejsze dla budżetu domowego.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas fermentacji: do 14 dni
Składniki:
– Kilka główek dużej kapusty, najlepsza odmiana do kiszenia to – kamienna głowa
– sól, np. morskiej lub himalajskiej
Stosujemy 2 dag soli na 1 kg kapusty.
Sposób przygotowania:
1.Kapustę poszatkować, najlepiej razem z głąbami, przy czym głąby należy poszatkować bardzo drobno.
2.Poszatkowaną kapustę układamy warstwami w dużym słoju, przesypując solą i bardzo dobrze ubijając, można to zrobić drewnianą pałką lub pięścią. Kapusta powinna być ściśle ubita tak, aby puściła soki.
3.Kiedy kapusta jest dobrze ubita – puszcza sporo soku, jego część odlewamy i przechowujemy w lodówce. Jeśli w trakcie fermentacji lub po niej sok opada to uzupełniamy go tym wcześniej odlanym a jeśli soku jest za mało to do zimnej przegotowywanej wody wsypujemy 2 dag soli na 1 litr wody i do kapusty wlewamy taki roztwór.
4.Kiedy kapusta jest już ubita, przyciskamy płaskim kamieniem lub talerzykiem i dociskamy, na górę powinien wypłynąć sok, którego warstwa zabezpieczy kapustę przed dopływem powietrza, dzięki temu nie będzie ona gniła. Słój przykrywamy pokrywką, ale nieszczelnie – w czasie fermentacji gazy muszą swobodnie uchodzić. Na wszelki wypadek wstawiamy słój do miski-, jeśli soku jest dużo i wypłynie, to nie na podłogę. W początkowej fazie naczynie z kapustą odstawiam w ciemne, ale ciepłe miejsce, temperatura powinna wynosić około 19-20 stopni.
5.Po 3-4 dniach kapustę należy odkryć i dobrze poprzebijać, aby uciekł nadmiar gazów, potem znowu ją obciążamy, nieszczelnie przykrywamy i zostawiam na kolejne dwa dni w temperaturze pokojowej i znowu przebijamy kapustę. Po tym czasie, czyli 5-6 dniach przenosimy kapustę w chłodniejsze miejsce gdzie temperatura wynosi około 10 stopni. Kapusta jest ukiszona po kilku dniach – jednak stopień ukiszenia zależy i od kapusty i od czynników zewnętrznych. Najczęściej cały proces kiszenia trwa łącznie do 14 dni.
http://www.bestherbalhealth.com/sauerkraut-protects-from-cancer-stroke-heart-attack/
Czy wiesz, że śniadanie może być pyszne i zdrowe, nawet bez glutenu? Oto 10 wyjątkowych…
Kasze i zboża to nie tylko zdrowa alternatywa dla tradycyjnych składników, ale także prawdziwe bogactwo…
Szukasz pomysłu na szybką, smaczną i efektowną kolację? Oto 10 przepisów na makaronowe dania, które…
Szukasz pomysłów na pyszne i sycące kolacje? Oto 10 wyjątkowych przepisów z wieprzowiną w roli…
Jeśli chcesz zacząć dzień z energią i zbudować zdrową sylwetkę, odpowiednio zbilansowane śniadanie to klucz…
Szukasz pomysłu na wyjątkową kolację, która zaskoczy smakiem i prostotą przygotowania? Oto 10 sprawdzonych przepisów…