Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co spożywa, stawiając na jakość i wartość odżywczą swojego menu. Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że najwięcej wapnia zawiera mleko i produkty mleczne – i jest w tym sporo prawdy! Ale nic straconego dla tych, którzy z różnych przyczyn muszą zrezygnować z mleka. Niektóre nasiona kryją w sobie zawartości wapnia, które przewyższają to, co znamy z mleka.

1. Nasiona Sesamu

Na czele listy są nasiona sezamu. Te małe ziarenka mają ogromny potencjał odżywczy. Mają niemal dwa razy więcej wapnia niż mleko! 100 gramów sezamu zawiera około 975 miligramów wapnia, podczas gdy tyle samo mleka daje nam ok. 120 miligramów. Ale to nie tylko wapńsezam jest też bogaty w magnez, żelazo i białko, co czyni go superfoods o wszechstronnych właściwościach.

2. Nasiona Chia

Kolejna pozycja to nasiona chia. Popularność tych małych nasion rośnie, a to za sprawą ich ogromnej wartości odżywczej. W 100 gramach nasion chia możemy znaleźć około 631 miligramów wapnia. Są one również doskonałym źródłem błonnika, białka i zdrowych tłuszczów.

3. Ziarna Amarantusa

Ziarna amarantusa nie są popularne jak chia czy sezam, ale wcale nie oznacza to, że są mniej wartościowe. 100 gramów tych ziarenek dostarcza nam około 159 miligramów wapnia. Dodatkowo, są one bogate w białko i błonnik


4. Nasiona Maku

Nasiona maku to kolejne, które zasługują na naszą uwagę. 100 gramów maku dostarcza nam około 1438 miligramów wapnia! Są również dobrym źródłem białka, błonnika, a także zawierają dobre tłuszcze.

5. Migdały

Choć nie są nasionami w ścisłym tego słowa znaczeniu, migdały również zasługują na uwagę. Mają wysoką zawartość wapnia – 100 gramów to około 264 miligramy. Podobnie jak inne wymienione produkty, są one również źródłem białka, błonnika i zdrowych tłuszczów.

Wniosek jest prosty – jeśli z jakiegoś powodu nie możemy spożywać mleka, nie musimy obawiać się o brak wapnia w naszej diecie. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie nasiona, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jednocześnie, są one pełne innych wartościowych mikroelementów, co czyni je nie tylko dobrym źródłem wapnia, ale również wszechstronnym dodatkiem do zdrowego menu.