Maca (Lepidium meyenii), znana również jako peruwiański korzeń maca, jest rośliną korzeniową pochodzącą z regionu Andów, uprawianą od co najmniej 2000 lat. Jest bogata w błonnik, wiele niezbędnych aminokwasów, kwasy tłuszczowe oraz inne składniki odżywcze, takie jak witamina C, miedź, żelazo i wapń. Maca zawiera również związki bioaktywne, które odpowiadają za korzyści zdrowotne dla ludzkiego ciała, co przyczyniło się do znacznego wzrostu jej spożycia na całym świecie w ciągu ostatnich 20 lat​​.

Roślina ta jest uznawana za „adaptogen”, co oznacza, że pomaga organizmowi naturalnie dostosować się do stresorów, takich jak napięty harmonogram, wymagająca praca czy choroba. Maca dostarcza ważnych mikroelementów, jest pełna przeciwutleniaczy i wykazuje korzystny wpływ na zdrowie seksualne, równoważenie poziomu hormonów oraz wzmacnia energię, nastrój i pamięć​​.

Tradycyjnie, korzeń maca był wykorzystywany przez starożytnych Peruwiańczyków jako waluta handlowa i ceniony za jego właściwości lecznicze, używany do leczenia różnorodnych dolegliwości, takich jak problemy z menstruacją, menopauza, rak żołądka, zmęczenie, stres i anemia. Uważano również, że spożywanie maca przez wojowników Inków przed bitwą zwiększało ich wytrzymałość i siłę​​.

Współczesne badania potwierdzają, że maca może korzystnie wpływać na zdrowie seksualne kobiet poprzez poprawę dysfunkcji seksualnych i wzrost libido. Jedno z badań wykazało, że maca może skutecznie poprawiać funkcje seksualne u kobiet po menopauzie, które doświadczały depresji i lęku związanego z menopauzą po sześciu tygodniach leczenia. Maca może również pomagać w regulacji poziomu żeńskich hormonów płciowych i łagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, a nawet zwiększać gęstość kości​​.

Maca ma również korzystny wpływ na płodność mężczyzn, pomimo że badania nie potwierdzają, iż zwiększa ona poziom testosteronu. Badania wykazały, że suplementacja macą przez osiem tygodni zwiększała pożądanie seksualne u mężczyzn, a inne badanie z 2001 roku zauważyło, że maca poprawia jakość i ruchliwość spermy, co jest ważne w kontekście męskiej niepłodności​​.

Korzeń maca jest znakomitym źródłem białka, błonnika oraz wielu witamin i minerałów, zawiera ponad 20 aminokwasów, w tym wszystkie osiem aminokwasów niezbędnych, a także wiele zdrowotnych fitoskładników. Zawiera korzystne związki roślinne, w tym glukozynolany i polifenole, i jest popularnym wyborem dla diety wegańskiej​.

Mimo, że maca jest uważana za bezpieczną dla większości ludzi, istnieją pewne środki ostrożności. Osoby z problemami tarczycy powinny ograniczać spożycie maca i unikać jej spożywania na surowo ze względu na obecność gogenów, które mogą upośledzać funkcjonowanie tarczycy. Dodatkowo, zaleca się, aby osoby przyjmujące leki hormonalne lub mające wysokie ciśnienie krwi, unikały spożycia maca​​.