Kawa to starożytny napój, ceniony i konsumowany przez wielu. W pewnych krajach jej popularność ustępuje miejsca jedynie wodzie. Chociaż jest znana głównie z pobudzających właściwości kofeiny, które pomagają czuć się mniej zmęczonym i bardziej czujnym, kawa oferuje również inne korzyści zdrowotne.

Korzyści z picia kawy

Poza tym, że pomaga zwalczyć zmęczenie, kawa może poprawić nastrój, funkcjonowanie mózgu oraz wydajność podczas ćwiczeń. Może też przyspieszać utratę wagi i chronić przed chorobami takimi jak cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera i choroby serca.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Czy kawa powoduje problemy trawienne?

Jedno z popularnych przekonań mówi, że gorzki smak kawy może stymulować produkcję kwasu żołądkowego. Dlatego wielu ludzi uważa, że kawa podrażnia żołądek, pogarsza objawy zaburzeń jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego, oraz powoduje zgagę, wrzody, nudności, refluks kwasu i niestrawność. Istnieje także przekonanie, że picie kawy na pusty żołądek jest szczególnie szkodliwe, ponieważ w żołądku nie ma innych pokarmów, które mogłyby chronić przed działaniem kwasu.

Jednak badania nie wykazują silnego związku między kawą a problemami trawiennymi. Oczywiście, niektórzy ludzie są wyjątkowo wrażliwi na kawę i regularnie doświadczają zgagi czy niestrawności, ale częstotliwość i nasilenie tych objawów pozostają niezmienne, niezależnie od tego, czy piją ją na pusty żołądek, czy z jedzeniem.

Czy kawa podnosi poziom hormonów stresu?

Inny często słyszany argument przeciwko picie kawy na pusty żołądek dotyczy poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Kortyzol reguluje przemianę materii, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jednak jego przewlekły, podwyższony poziom może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ciekawostką jest fakt, że kawa stymuluje produkcję kortyzolu. Dlatego niektórzy twierdzą, że picie jej tuż po przebudzeniu, gdy poziom kortyzolu i tak jest już wysoki, może być niebezpieczne. Niemniej jednak, reakcja na kawę jest słabsza u osób pijących ją regularnie, a niektóre badania nie wykazują wzrostu poziomu kortyzolu w ogóle.

Inne potencjalne skutki uboczne

Kawa może również powodować pewne negatywne skutki uboczne, niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek. Na przykład kofeina może uzależniać, a niektóre osoby mogą być na nią szczególnie wrażliwe.

Zbyt duża ilość kawy może prowadzić do niepokoju, niepokoju, migren i problemów ze snem. Z tego powodu większość ekspertów zaleca, aby nie przekraczać dawki 400 mg kofeiny dziennie, co odpowiada 4-5 filiżankom kawy.

Ponadto kofeina łatwo przenika przez łożysko, więc jej działanie może być dłuższe u kobiet w ciąży i ich dzieci. Dlatego zaleca się, aby kobiety w ciąży ograniczyły spożycie kawy do 1-2 filiżanek dziennie.

Podsumowując, picie kawy ma zarówno korzyści, jak i potencjalne skutki uboczne. Każdy z nas jest inny i warto zwracać uwagę na to, jak nasz organizm reaguje na kawę, czy to na pusty żołądek, czy z jedzeniem.