Siemię lniane, choć od wieków znane w tradycyjnej medycynie ludowej, wciąż skrywa wiele tajemnic. To małe nasionko lnu posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia, które zaskakują nawet ekspertów. Oto pięć ciekawostek na temat siemienia lnianego, które mogą Cię zaskoczyć.

Naturalny „botox”

Siemię lniane jest bogate w kwasy omega-3, które mają zdolność nawilżania skóry od wewnątrz. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Regularne spożywanie siemienia lnianego może więc działać jak naturalny „botox”, opóźniając procesy starzenia się skóry.

Wspomaga trawienie

Siemię lniane jest doskonałym źródłem błonnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego. Co więcej, nasiona lnu tworzą śluzowaty żel, który działa łagodząco na błonę śluzową jelit, pomagając w przypadku zaparć czy podrażnień.

Chroni przed promieniowaniem

Badania wykazały, że siemię lniane może chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki zawartości lignanów, które mają właściwości antyoksydacyjne, nasiona lnu mogą pomóc w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem się spowodowanym przez słońce.

Naturalna terapia hormonalna

Lignany, które występują w siemieniu lnianym, mają działanie fitoestrogenowe, co oznacza, że mogą działać podobnie do ludzkich estrogenów. Dlatego siemię lniane jest często polecane kobietom w okresie menopauzy jako naturalna terapia hormonalna, pomagając złagodzić niektóre z objawów.

Wsparcie dla serca

Kwasy omega-3, które są obecne w siemieniu lnianym, mają pozytywny wpływ na układ krążenia. Pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i mogą zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Podsumowanie

Siemię lniane jest niewielkim nasionkiem o wielkiej mocy. Jego korzystne właściwości dla zdrowia sprawiają, że warto włączyć je do codziennej diety. Sezam lniany jest nie tylko smaczny dodatek do sałatek, jogurtów czy smoothie, ale również cennym źródłem wielu składników odżywczych, które wspierają nasze zdrowie na wiele sposobów. Jeśli jeszcze nie korzystasz z dobrodziejstw siemienia lnianego, warto to zmienić!