Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba, która ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Często jednak, jej wczesne objawy są subtelne i mogą być pomijane lub błędnie interpretowane. Aby zapobiec progresji choroby, ważne jest poznanie jej oznak i objawów. Poniżej prezentujemy 11 kluczowych wskazówek, które mogą sugerować, że grozi Ci cukrzyca typu 2.

1. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu

Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu to jedne z pierwszych objawów hiperglikemii, stanu, w którym poziom cukru we krwi jest za wysoki. Te symptomy wynikają z faktu, że nadmiar glukozy w krwi obciąża nerki, które starają się usunąć ten nadmiar poprzez produkcję większej ilości moczu.

2. Ciągłe uczucie zmęczenia

Chroniczne zmęczenie może również być sygnałem, że coś jest nie tak. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do zaburzeń w przyswajaniu glukozy przez komórki, które potrzebują jej do wytworzenia energii. Skutkiem jest poczucie przewlekłego zmęczenia i braku energii.

3. Nagły spadek masy ciała

Nagły, niewyjaśniony spadek masy ciała może również świadczyć o problemach z regulacją poziomu cukru we krwi. Kiedy organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać glukozy, zaczyna spalać tłuszcze i białka w celu uzyskania energii, co prowadzi do utraty masy ciała.

4. Przebarwienia skóry

Ciemne plamy na skórze, zwane acanthosis nigricans, mogą być sygnałem podwyższonego poziomu cukru. Często pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest narażona na tarcie, takich jak pachy, szyja, czy pachwiny.

5. Problemy ze skórą

Skóra osób zmagających się z cukrzycą staje się mniej sprężysta i bardziej podatna na infekcje i owrzodzenia. To jest wynikiem zaburzeń funkcjonowania komórek skóry pod wpływem wysokiego poziomu cukru.

6. Problemy z erekcją

Zaburzenia erekcji mogą być wczesnym ostrzegawczym sygnałem problemów z cukrem. Zbyt wysoki poziom glukozy może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów odpowiedzialnych za erekcję, co prowadzi do problemów z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu.

7. Większe ryzyko infekcji

Nadmiar glukozy w organizmie może zaburzać funkcjonowanie układu odpornościowego, co zwiększa ryzyko infekcji. U osób z cukrzycą częściej dochodzi do różnego rodzaju infekcji, które trwają dłużej i mają bardziej poważny przebieg.

8. Infekcje dróg moczowych i narządów płciowych

Osoby z cukrzycą często doświadczają infekcji dróg moczowych i narządów płciowych. Cukier obecny we krwi i moczu sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym bakterii i drożdży.

9. Spowolnione gojenie się ran

Spowolnione gojenie się ran jest kolejnym symptomem wysokiego poziomu cukru we krwi. Pogorszone krążenie krwi, utrata ochronnej warstwy glikokaliksu w komórkach skóry, a także stan zapalny spowodowany nadmiarem glukozy – wszystko to przyczynia się do problemów z gojeniem ran.

10. Zaburzenia widzenia

Nieuregulowany poziom cukru we krwi może prowadzić do niewyraźnego widzenia, wynikającego z zaburzenia funkcjonowania siatkówki oka, co może prowadzić do retinopatii cukrzycowej. To stan, w którym osoba widzi zamglony i rozmazany obraz, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do trwałej utraty wzroku.

11. Mrowienie i drętwienie

Mrowienie i drętwienie, szczególnie w kończynach dolnych, mogą wskazywać na początki neuropatii cukrzycowej, wynikającej z uszkodzenia nerwów przez nadmiar glukozy.

Podsumowując, wczesne rozpoznanie cukrzycy jest kluczowe dla skutecznego jej leczenia i uniknięcia poważnych komplikacji. Jeśli zauważysz u siebie któreś z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że brak naszej reakcji może doprowadzić do jeszcze poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Artykuł powstał na podstawie filmu Dr Bartka Kulczyńskiego