W dzisiejszym, coraz bardziej zdigitalizowanym świecie, gdzie informacje są na wyciągnięcie ręki, zdrowie staje się jednym z najważniejszych tematów rozmów. Często słyszymy sprzeczne informacje o tym, co jest zdrowe, a co nie. Na przykład jajka, które są bogatym źródłem cholesterolu, ale jednocześnie skarbnicą wielu niezbędnych składników odżywczych, były przez długi czas tematem debat na temat ich wpływu na zdrowie serca.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W 2018 roku opublikowano badanie w czasopiśmie Heart, w którym wzięło udział około pół miliona dorosłych w Chinach. Wyniki tego badania sugerowały, że spożywanie jajka dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru w porównaniu z rzadszym spożywaniem jaj.

Dzisiaj omówimy nowe badanie opublikowane w eLife, które dostarcza więcej dowodów na to, jak spożywanie jaj wpływa na nasze zdrowie. Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Pekińskiego wykorzystało technikę zwane ukierunkowanym jądrowym rezonansem magnetycznym do pomiaru 225 metabolitów w próbkach osocza.

Wyniki były fascynujące: osoby, które spożywały umiarkowaną ilość jaj, miały wyższy poziom białka we krwi zwanego apolipoproteiną A1, kluczowym składnikiem „dobrych” lipoprotein o dużej gęstości (HDL). Te lipoproteiny pomagają usuwać cholesterol z naczyń krwionośnych, chroniąc nas przed zawałami serca i udarami. Naukowcy zidentyfikowali również 14 metabolitów związanych z chorobami serca, których poziomy różniły się w zależności od częstości spożywania jaj.

Te odkrycia sugerują, że spożywanie do jednego jajka dziennie może przyczynić się do ochrony przed chorobami serca poprzez wpływanie na różne metabolity we krwi. Jest to kolejny dowód na to, że niewielkie zmiany w naszej diecie mogą przynieść znaczne korzyści dla naszego zdrowia.

Mimo że są to obiecujące wyniki, naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować te odkrycia. Ale jedno jest pewne: umiarkowane spożycie jaj to jeden z prostych, zdrowych wyborów żywieniowych, które możemy podjąć na co dzień. I choć może wydawać się to niewielkim krokiem, te małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian w naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Lang Pan, Lu Chen, Jun Lv, Yuanjie Pang, Yu Guo, Pei Pei, Huaidong Du, Ling Yang, Iona Y Millwood, Robin G Walters, Yiping Chen, Weiwei Gong, Junshi Chen, Canqing Yu, Zhengming Chen, Liming Li. Association of egg consumption, metabolic markers, and risk of cardiovascular diseases: A nested case-control studyeLife, 2022; 11 DOI: 10.7554/eLife.72909