Ostatnio coraz więcej badań skupia się na badaniu korzystnego wpływu kurkuminy, głównego związku czynnego w kurkumie, na funkcjonowanie mózgu oraz na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

Ponadto, kurkumina może pomóc w leczeniu stanów zapalnych stawów. Przyjrzymy się również sposobom stosowania kurkumy, jej dawkowaniu oraz potencjalnym interakcjom z innymi lekami. 

Co stanie się z twoim ciałem po zjedzeniu Kurkumy 

Twoje jelita zaczną lepiej funkcjonować 

Jednym z mechanizmów, za pomocą którego kurkumina wpływa na zdrowie jelit, jest jej właściwość przeciwzapalna. Badania wykazują, że kurkumina może hamować stan zapalny w jelitach poprzez hamowanie szlaków molekularnych odpowiedzialnych za reakcje zapalne.

Można to porównać do gaszenia pożaru, gdzie cytokiny prozapalne są ogniskiem zapalnym, a kurkumina działa jak gaśnica, zmniejszając ich poziom i hamując proces zapalny.  

Kurkumina może również zmniejszać poziom cytokin prozapalnych, takich jak interleukiny IL-1, IL-6 i TNF-α. Wyniki tych badań sugerują, że kurkumina może być potencjalnie skutecznym narzędziem terapeutycznym w chorobach zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Autorzy wskazują, że kurkumina ma potencjalne zastosowanie jako lek w leczeniu chorób zapalnych jelit ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwwirusowe

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19519446/

Kurkumina może również działać jako prebiotyk, czyli substancja, która sprzyja wzrostowi i rozwojowi korzystnych bakterii w jelicie. Badania wykazują, że kurkumina może wpływać na skład mikroflory jelitowej poprzez zwiększenie liczby bakterii korzystnych dla zdrowia, takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium, a także zmniejszenie liczby bakterii patogennych. Wyniki te sugerują, że kurkumina może pomóc w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej i zapobiegać chorobom jelitowym. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19878610/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W badaniach na zwierzętach, kurkumina została zbadana pod kątem jej wpływu na chorobę wrzodową żołądka. Badania wykazały, że kurkumina może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń błony śluzowej żołądka, zwiększyć wydzielanie śluzu i zwiększyć poziom prostaglandyn, co może pomóc w łagodzeniu objawów choroby wrzodowej żołądka. 

Kosmki jelitowe

Kurkumina może mieć korzystny wpływ na zdrowie kosmków jelitowych. Kosmki jelitowe to małe, włókniste wypustki na powierzchni jelit, które są ważne dla wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.

Kurkumina działa również przeciwzapalnie, co może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w jelitach, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, co również przyczynia się do poprawy zdrowia kosmków jelitowych. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17101300/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Ponadto, kurkumina może pomóc w redukcji stresu oksydacyjnego w jelitach, który jest związany z uszkodzeniem kosmków jelitowych i chorobami jelitowymi. W badaniach na zwierzętach, kurkumina została zidentyfikowana jako czynnik ochronny dla kosmków jelitowych, poprzez zwiększenie poziomu antyoksydantów i redukcję poziomu wolnych rodników w jelitach. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17666914/

Wyniki tych badań sugerują, że kurkumina może mieć korzystny wpływ na zdrowie kosmków jelitowych poprzez odbudowę i regenerację kosmków, łagodzenie stanów zapalnych w jelitach oraz redukcję stresu oksydacyjnego.

Twoje serce zacznie lepiej funkcjonować 

Po zjedzeniu kurkumy, w organizmie zachodzą różne procesy, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Badania wykazują, że regularne spożywanie kurkumy  może przyczynić się do poprawy funkcji serca i naczyń krwionośnych, co może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jedno z badań przeprowadzonych na grupie osób z nadwagą wykazało, że spożywanie 1,5-3 g kurkuminy na dzień przez okres 8 tygodni pozwoliło na poprawę poziomu tzw. „dobrego” cholesterolu (HDL) oraz zmniejszenie poziomu tzw. „złego” cholesterolu (LDL) we krwi. Wyniki te sugerują, że kurkumina może pomóc w poprawie profilu lipidowego, co może wpłynąć na zdrowie serca.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-11-79

Kurkumina wykazuje swoje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwpłytkowe poprzez oddziaływanie na różne procesy biochemiczne w organizmie.

Jej działanie przeciwzapalne jest związane z hamowaniem szlaków molekularnych odpowiedzialnych za reakcje zapalne, takich jak szlak sygnałowy NF-kB, który reguluje ekspresję wielu genów odpowiedzialnych za odpowiedź zapalną.

Można też porównać to do „klucz-zamka”, gdzie kurkumina jest kluczem, który pasuje do różnych zamków (procesów metabolicznych) w organizmie, co umożliwia jej wykazywanie pozytywnych właściwości zdrowotnych.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594223/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kurkumina może również zmniejszać poziom cytokin prozapalnych, takich jak interleukiny IL-1, IL-6 i TNF-α. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18662800/

Właściwości przeciwutleniające kurkuminy wynikają z jej zdolności do neutralizowania wolnych rodników i innych reaktywnych form tlenu, które są odpowiedzialne za uszkodzenia tkanek i komórek w organizmie 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kurkumina wykazuje również działanie przeciwpłytkowe poprzez hamowanie agregacji płytek krwi, co może zapobiegać powstawaniu skrzepów i chorób sercowo-naczyniowych 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17900536/

Wszystkie te mechanizmy biochemiczne, jakie zachodzą po spożyciu kurkuminy, przyczyniają się do jej korzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, zapobiegając chorobom i wspierając zdrowie serca.

Twój mózg zacznie lepiej funkcjonować 

Jednym z mechanizmów, za pomocą którego kurkumina wpływa na mózg, jest jej właściwość przeciwutleniająca. Kurkumina działa jako silny antyoksydant, neutralizując wolne rodniki, które są szkodliwe dla mózgu. Wolne rodniki są powiązane z uszkodzeniem neuronów, a także z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dlatego kurkumina może pomóc w ochronie mózgu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i wpłynąć pozytywnie na zdrowie mózgu.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22211691/

Kurkumina ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie mózgu. Stan zapalny jest związany z chorobami neurodegeneracyjnymi, a kurkumina może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w mózgu poprzez hamowanie szlaków molekularnych odpowiedzialnych za reakcje zapalne. Dzięki temu kurkumina może pomóc w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.

Bardziej ciekawskich odsyłam do badania Badanie potencjalnej wartości klinicznej kurkuminy w profilaktyce i diagnostyce choroby Alzheimera https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26652155/

Kurkumina może również wpłynąć na poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina i serotonina. Neuroprzekaźniki te są związane z regulacją nastroju, zachowania i funkcji poznawczych. Badania wykazały, że kurkumina może wpłynąć na poziom tych neuroprzekaźników, co może wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i nastrój.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21928724/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kurkumina może również pomóc w poprawie funkcji poznawczych i pamięci. Badania wykazały, że kurkumina może wpłynąć na wzrost neurotrofin, białek, które wpływają na wzrost i regenerację neuronów. Kurkumina może również pomóc w poprawie funkcji mitochondrialnych, które są związane z produkcją energii w komórkach mózgu.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27102361/

Twoje stany zapalne ze stawów zaczną się wycofywać 

Wiele badań sugeruje, że kurkumina, główny składnik aktywny kurkumy, może pomóc w leczeniu stanów zapalnych stawów.

Jednym z najważniejszych zastosowań kurkuminy w przypadku chorób stawów jest jej właściwość przeciwzapalna. Stan zapalny jest jednym z głównych czynników wpływających na ból stawów. Kurkumina działa jak inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2), enzymu zaangażowanego w procesy zapalne. Dzięki temu kurkumina może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w stawach i zmniejszeniu bólu.

W badaniach wykazano, że kurkumina może hamować procesy zapalne związane z chorobami stawów, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), artretyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) i zapalenie stawów psoriatycznych (PsA). Badania sugerują, że kurkumina może pomóc w zmniejszeniu bólu, sztywności i obrzęku stawów, a także poprawić funkcję stawów.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.scirp.org/(S(czeh2tfqyw2orz553k1w0r45))/reference/ReferencesPapers.aspx?ReferenceID=2148462

W jednym z badań, pacjenci z RZS otrzymywali kurkuminę przez osiem tygodni. Wyniki wykazały, że kurkumina zmniejszyła objawy bólu i sztywności stawów oraz zwiększyła zakres ruchomości stawów. W innym badaniu, pacjenci z OA otrzymywali kurkuminę przez sześć tygodni. Wyniki wykazały, że kurkumina zmniejszyła objawy bólu i poprawiła funkcję stawów.

Kurkumina może również pomóc w zapobieganiu dalszemu postępowi choroby stawowej poprzez hamowanie procesów zapalnych i zmniejszenie uszkodzeń stawów. Badania wykazały, że kurkumina może hamować aktywność enzymów, takich jak metaloproteinazy macierzy (MMP), które są zaangażowane w niszczenie chrząstki stawowej.

Kurkumina może również pomóc w poprawie zdrowia kości, które są związane z chorobami stawów. Badania wykazały, że kurkumina może zwiększyć gęstość mineralną kości i poprawić strukturę kości.

Jak stosować kurkumę do celów twrapeutycznych 

Dawkowanie kurkuminy w celach terapeutycznych może się różnić w zależności od choroby oraz stanu zdrowia pacjenta. Jednak zazwyczaj dawki wynoszą od 500 mg do 2 g kurkuminy na dobę. Ważne jest, aby stosować standardizowane suplementy kurkuminy o zawartości minimum 95% kurkuminoidów, aby uzyskać maksymalny potencjał terapeutyczny.

Aby zwiększyć przyswajalność kurkuminy, warto łączyć ją z czarnym pieprzem lub olejem kokosowym. Piperyna, substancja zawarta w czarnym pieprzu, może zwiększyć wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%. Natomiast olej kokosowy zawiera tłuszcze, które ułatwiają wchłanianie kurkuminy w jelitach.

Przed rozpoczęciem suplementacji kurkuminy warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki lub ma choroby przewodu pokarmowego. Kurkumina może wpływać na wchłanianie leków, a także może zwiększać wydzielanie żółci, co może prowadzić do problemów w przypadku kamicy żółciowej.

Należy unikać stosowania kurkuminy w dużych dawkach przez długi czas, ponieważ może to prowadzić do efektów ubocznych, takich jak nudności, biegunka, reakcje alergiczne lub uszkodzenie wątroby. Dlatego ważne jest, aby stosować kurkuminę z umiarem i zawsze stosować zalecane dawki.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Potencjalne interakcje kurkumy z innymi lekami

Kurkuma, jako popularny składnik w kuchni i medycynie naturalnej, może wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak, warto pamiętać, że kurkumina, główny składnik aktywny kurkumy, może wpływać na metabolizm niektórych leków, co może prowadzić do potencjalnych interakcji.

Badania wykazały, że kurkumina może hamować aktywność enzymów wątrobowych, które metabolizują niektóre leki. W związku z tym, kurkumina może wpłynąć na poziom leków w organizmie, co może prowadzić do zmiany ich skuteczności lub potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych.

Przyjmowanie kurkumy w dużych dawkach lub w połączeniu z niektórymi lekami może zwiększać ryzyko krwawienia, ponieważ kurkumina może działać jako lek przeciwzakrzepowy. Z tego powodu, należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem kurkumy, zwłaszcza jeśli przyjmuje się już leki przeciwzakrzepowe lub leki wpływające na metabolizm wątrobowy.

Ważne jest również, aby pamiętać o jakości i pochodzeniu kurkumy, ponieważ niektóre produkty mogą zawierać zanieczyszczenia, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Dlatego zaleca się wybieranie kurkumy od zaufanych producentów, którzy stosują odpowiednie metody uprawy i przetwarzania.

Podsumowanie

W przyszłości można oczekiwać dalszych badań nad właściwościami kurkumy i jej zastosowaniami w medycynie naturalnej. Jednym z obszarów, którym warto poświęcić więcej uwagi, jest wykorzystanie kurkumy w leczeniu chorób nowotworowych. Dotychczasowe badania sugerują, że kurkumina może pomóc w hamowaniu wzrostu komórek nowotworowych i zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów.

Istnieją także badania nad zastosowaniem kurkumy w leczeniu cukrzycy, chorób autoimmunologicznych i chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik. Ponadto, badacze zwracają uwagę na potencjalne zastosowanie kurkumy w leczeniu chorób związanych z procesem starzenia się organizmu.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że kurkuma może mieć interakcje z niektórymi lekami i suplementami, a także powodować skutki uboczne, takie jak biegunka czy reakcje alergiczne. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji kurkumą należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, przyszłość kurkumy wydaje się obiecująca, ponieważ badania potwierdzają jej korzyści dla zdrowia i sugerują, że może mieć wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Jednakże, potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć mechanizmy działania kurkuminy i jej wpływ na zdrowie.