Zapalenie stawów jest nie do końca jedną jednostką chorobową, a raczej grupą chorób, które łączy jedno – mają charakter zapalny i obejmują stawy.

Najpopularniejsze z aż 100 typów zapalenia stawów, jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, oraz choroba zwyrodnieniowa stawów, a także dna moczanowa.

Ich przyczyny, objawy, rokowania i sposoby leczenia są oczywiście odmienne, ale we wszystkich przypadkach dieta może okazać się bardzo istotna dla poprawy jakości życia osoby chorej.

Co wykluczyć z diety przy chorobach stawów?

Cukier

Po pierwsze, cukry proste zwiększają ryzyko zachorowania na stawy. Po drugie – słodzenie znacząco nasila objawy chorobowe, a bóle i trudności z poruszaniem się są w tej chorobie wyjątkowo dotkliwe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zauważa, że 40 milionów ludzi na świecie cierpi na choroby stawów. WHO stwierdza również, że choroby stawów są jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. Choroby stawów odnoszą się do szeregu stanów przewlekłych i zwyrodnieniowych, które dotyczą stawów i otaczających je struktur ciała. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest częstą chorobą stawów i jest spowodowana zużyciem stawów. Po pierwsze, cukry proste zwiększają

Czerwone mięso i jego przetwory

Jeśli spożywamy mięso, to w małej ilości, i wybierajmy raczej: drób, ryby, chudą wołowinę. Unikajmy mięs peklowanych, konserw mięsnych, wędlin, kiełbas. Czerwone mięso jest prawdopodobnie jednym z najczęstszych źródeł białka w diecie człowieka. Badanie przeprowadzone przez National Cancer Institute wykazało, że spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa wiąże się ze wzrostem markerów stanu zapalnego w organizmie.

Gluten a choroby stawów

Celiakia to choroba o podłożu zapalnym, którą wywołuje reakcja na gluten. Dlatego też chcąc utrzymać stawy w dobrej kondycji, warto przejść na wegańską dietę bezglutenową. Osoby chorujące na choroby zapalne stawów częściej cierpią również na celiakię. Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z glutenu, to przynajmniej spróbuj go mocno ograniczyć.

Wysoko przetworzone jedzenie

Rafinowane ziarna zamiast pełnych, dodatek cukru i sztucznych słodzików, konserwanty, barwniki – to wszystko jest dla organizmu sztuczne i wywołuje nasilone reakcje zapalne. Dieta z wysoko przetworzonymi produktami (płatki śniadaniowe, słodycze, chrupki, gotowe ciasta, fast foody, napoje gazowane, mrożone dania i wiele innych) zwiększa też ryzyko zachorowania na stawy. 

Alkohol

Warto także wyeliminować alkohol – przynajmniej ten mocny, pity w dużych ilościach. Wino lub piwo od czasu do czasu w małych ilościach raczej nie powinno zaszkodzić. Duże spożycie alkoholu to większe ryzyko zachorowania na przewlekłą chorobę zwyrodnieniową stawów, a oprócz tego – nasila objawy tej grupy chorób.

Kwasy omega-6

Są one zawarte w niektórych rodzajach olejów w większej ilości, niż kwasy omega-3. Należy w diecie tę proporcję odwrócić – skierować się ku oliwkom i oliwie, tłustym rybom morskim, nasionach chia, siemieniu lnianemu. Omega-6 zwiększają stany zapalne i tylko przy odpowiedniej proporcji omega-3 mogą wykazywać działanie korzystne dla organizmu, w tym również dla stawów. 

Sól

Może ona powodować przyspieszony rozpad komórek tkanki łącznej, czyli budujących kości i chrząstki, czym przyspiesza rozwój choroby oraz potęguje jej objawy. 

Produkty zaawansowanej glikacji AGEs

To skutki uboczne niektórych metod przetwarzania żywności bogatej w białka i tłuszcze. Występują głównie w smażonej i grillowanej żywności, parmezan, frytki i inne. Powodują one stres oksydacyjny i zwiększają stany zapalne. Wyeliminowanie niezdrowej, smażonej żywności może znacznie pomóc w poprawie stanu zdrowia osób chorujących na stawy oraz zapobiegnie wystąpieniu tej choroby.

Jak zapobiegać chorobom stawów?

Najważniejsze, to oczywiście zdrowo się odżywiać – dbać, aby w diecie było sporo kolagenu (wolno gotowany rosół, żelki, galaretki), a przy tym dużo przeciwutleniaczy, a mało kwasu szczawiowego (rabarbar, szczaw, herbata, kawa – wszystko to wymaga odrobiny mleka, aby zneutralizować szkodliwe działanie szczawianów). 

Oprócz tego konieczny jest ruch – spacery, nordic walking, rower, pływanie. Wskazane jest wszystko, co wzmacnia mięśnie i promuje zdrowe kości, ale nie obciąża stawów. Intensywne ćwiczenia siłowe czy podnoszenie ciężarów to niezbyt dobre propozycje sportów dla osób, które obawiają się o swoje stawy. Prowadząc zdrowy tryb życia będziesz mógł dożyć późnej starości nie narzekając na żadne trudności z poruszaniem ani bóle!