Nadnercza to gruczoły bardzo ważne dla organizmu, choć czasem zapominane. Są one niejako przytulone do ich górnej części, stąd zresztą wzięła się ich nazwa. Składają się z kory i rdzenia nadnerczy, które różnią się od siebie rodzajem wydzielanych hormonów.
Rdzeń nadnerczy to część wewnętrzna tego gruczołu, która wytwarza:
To hormon, który tak naprawdę nie jest niezbędny do życia, choć wszyscy dobrze wiemy, że przydaje się w stanach jego zagrożenia, gdyż wzmaga czujność i podkręca funkcje życiowe.
Hormony rdzenia nadnerczy uwalniane są wówczas, gdy zostanie pobudzony współczulny układ nerwowy. Jest to część układu nerwowego, której nie kontrolujemy w sposób świadomy. To dlatego człowiek może doznać nieświadomej reakcji stresowej na jakiś czynnik, lub reaguje w sposób zautomatyzowany, jak na autopilocie, gdy jest w stanie zagrożenia życia. Adrenalina działa na wiele różnych obszarów funkcjonowania organizmu, mobilizując go do walki lub ucieczki – pierwotnego sposobu radzenia sobie z zagrożeniami.
– przekształca glikogen z wątroby w glukozę, wpompowując większą ilość cukru do krwi, dla zwiększenia pokładów energii w mięśniach;
– przyspiesza akcję serca;
– rozszerza naczynia krwionośne w mózgu, by lepiej go dotlenić;
– rozszerza źrenice, by lepiej widzieć;
– działa przeciwbólowo;
Która wydzielana jest razem z adrenaliną i działa podobnie do niej, między innymi podnosząc ciśnienie krwi.
Hormony rdzenia nadnerczy są dla nas bardzo ważne w sytuacjach zagrożenia życia. Uaktywniają się momentalnie, gdy nasze zmysły zarejestrują niebezpieczeństwo i pozwalają sprawniej myśleć, szybciej reagować i zwiększają szansę na ucieczkę czy walkę. Często adrenalinę wyzwalamy sobie sami, na przykład uprawiając sporty ekstremalne, i w tym kontekście jest to dla nas bardzo podniecającym doświadczeniem. Niestety, osoby wyjątkowo wrażliwe mogą zareagować nawet na pozytywne zaskoczenie lub drobny problem w sposób bardzo stresogenny. Nie jest zbyt korzystne, gdy ciało jest zalewane hormonami stresu w błahych sytuacjach.
To zewnętrzna część nadnerczy, w której wytwarzane są hormony niezbędne do życia, to jest kortyzol, kortykosteron i aldosteron, a także hormony płciowe.
Choroby te należą do endokrynologicznych, ponieważ są ściśle powiązane z nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów. A konkretnie – gdy dochodzi do zaburzeń pracy tych gruczołów, hormony konkretnej klasy wydzielane są w zbyt dużych lub zbyt małych ilościach. To sprawia, że organizm szwankuje na różnych płaszczyznach.
Choroby nadnerczy są stosunkowo rzadkie, ale wymagają specjalistycznej opieki endokrynologa, ponieważ powodują wiele przykrych objawów i zmiany w wyglądzie.
Nadnercza są rzadko wspominanym, ale szalenie ważnym organem produkującym hormony potrzebne do życia oraz przydatne w sytuacjach stresowych.
Często pojawiający się ostatnio termin „wypalenia nadnerczy” ściśle koreluje z naszym zbyt intensywnym, stresującym i niezdrowym trybem życia. Dlatego dbajmy nie tylko o swoją dietę i aktywność fizyczną, ale również o sen, regenerację, wypoczynek oraz przyjemności dla ciała i ducha na co dzień.
Nie dopuszczajmy do rozchwiania swojego systemu hormonalnego, po potem trudno nad nim zapanować i naprawić wynikające z tego skutki ich działania!
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…