Kurkuma – jedna z najzdrowszych przypraw świata

Oprócz łączenia ze sobą różnych warzyw, owoców czy nasion, jednym ze sposobów na poprawę jakości smaku i właściwości potraw są przyprawy.

Szczególnie te pochodzące z Azji mają olbrzymie znaczenie w dietetyce. Sproszkowane części intensywnie pachnących, smakujących i koloryzujących roślin – na przykład kłączy, nasion czy kory – mogą nadać potrawie pożądanej wyjątkowości smakowej.

Co więcej – to w przyprawach znajduje się najsilniejsze stężenie wielu cennych przeciwutleniaczy i innych związków, które przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia. Będąc następnym razem w sklepie, koniecznie sięgnij po dobrej jakości kurkumę. Dlaczego? Już wyjaśniam

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Skąd pochodzi kurkuma?

Kurkuma to kłącze ostryżu, nazywanego też szafranem indyjskim. Roślina ta należy do imbirowatych i posiada zbliżony do imbiru korzeń. Z zewnątrz jest on brązowo-żółty, natomiast wewnątrz przyjmuje barwę intensywnie pomarańczowej. Kurkumę w postaci sproszkowanej można wykorzystywać jako dodatek do bogatej gamy różnych potraw – do nadawania im smaku i barwienia na żółto.

Ma korzenny, lekko ostry posmak, bardzo charakterystyczny. Stosuje się ją najwięcej w kuchni indyjskiej oraz marokańskiej, również w curry – jednej z najpopularniejszych przypraw indyjskich, których składnikiem jest w większości kurkuma. 

Jak spożywać kurkumę?

Oprócz używania jej w curry, warto komponować także samodzielne mieszanki z użyciem kurkumy. Można ją dodawać na przykład do ulubionych koktajli czy owsianek, a zimą popijać mleko z miodem i dodatkiem tej żółtej przyprawy – ma ono właściwości rozgrzewające, a przy tym wspomaga zdrowie i urodę.

Oczywiście można dodawać ją do różnych potraw z makaronem czy ryżem, do mięs, duszonych warzyw, a nawet deserów – jest cudownym dodatkiem podkręcającym smak i właściwości zdrowotne potraw! Dosłownie szczypta kurkumy wystarczy, aby dodać potrawie „indyjskiego” charakteru i zabarwić ją na żółto. 

Najważniejsze, aby kurkumę serwować zawsze z odrobiną pieprzu czarnego. To sposób na to, by skorzystać z jej dobrodziejstwa. Zawarta w pieprzu piperyna umożliwia swobodniejsze wchłanianie kurkuminy do krwioobiegu. Bez pieprzu ta przyprawa wchłonie się do organizmu w znikomej ilości, a szkoda byłoby zmarnować jej dobroczynne działanie.

Jaką kurkumę wybrać?

Istnieje nie tylko kurkuma jako przyprawa, ale również w postaci suplementu. Jeśli chcesz czerpać pełnymi garściami z jej prozdrowotnych właściwości, suplement z dobrego źródła może być dobrym wyborem – upewnij się tylko, czy zawiera on odpowiednio dużą dawkę tej przyprawy, i czy jest ona połączona z piperyną. Spożywanie kurkumy w postaci suplementu diety ma tę zaletę, że pozwala zmaksymalizować biodostępność kurkuminy. 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kupując kurkumę w proszku jako przyprawę do swojej kuchni, najlepiej skierować się ku oryginalnym przyprawom z Indii. Sprawdź kraj pochodzenia swojej przyprawy, albo po prostu kupuj ją w sklepie pozyskującym swoje produkty ze źródeł najwyższej jakości. Istnieje sporo takich sklepów w sieci, z asortymentem nastawionym na najwyższą jakość.

Ceny takiej kurkumy mogą być wyższe niż w marketach, ale warto brać pod uwagę, że wykorzystuje się jej w kuchni naprawdę niewielkie ilości, więc jest to przyprawa niezwykle wydajna.

Jakie działanie ma kurkuma?

Składnikiem aktywnym nadającym właściwości kurkumie, jest kurkumina. Jest dobrze wchłaniana z piperyną zawartą w pieprzu, ale rozpuszcza się także w tłuszczach, więc dobrym pomysłem jest spożywanie jej w tłustych potrawach. Jak działa kurkumina?

Przeciwzapalnie

To bardzo silny związek o działaniu przeciwzapalnym. Wspomaga walkę z patogenami, które zaatakowały organizm, a także zapobiega występowaniu stanów zapalnych w organizmie. Przewlekłe, lekkie stany zapalne mogą być podłożem do rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Dlatego też ważne jest, aby dieta zawierała różne związki o działaniu przeciwzapalnym, działające profilaktycznie. Kurkumina ma na tyle silne działanie w tym zakresie, że porównuje się ją nawet do skuteczności różnych leków przeciwzapalnych!

Antyoksydacyjnie

Stres oksydacyjny to nasz wróg – nadmiar wolnych rodników krążących po organizmie może powoli, stopniowo prowadzić do niszczenia organizmu. Przede wszystkim wolne rodniki wpływają na szybkie starzenie się organizmu i mogą wpływać na powstawanie chorób serca, cukrzycy czy nowotworów.

Oprócz tego, że kurkumina działa neutralizująco na wolne rodniki, to ma również działanie zapobiegające stresowi oksydacyjnemu.

Wspomaga funkcje układu nerwowego

Neurony należą do najcenniejszych komórek naszego organizmu, zawiadujących mnóstwem ważnych, życiowych funkcji. Dbanie o sprawny mózg i bezbłędny przepływ impulsów pomiędzy neuronami powinno być naszym zdrowotnym priorytetem. Dawniej uważano, że tkanka nerwowa nie ma zdolności do regeneracji.

Dziś jednak wiadomo, że w niektórych obszarach mózgu neurony nie tylko mogą tworzyć nowe połączenia, ale również namnażać się! BDNF, czyli neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, to hormon wzrostu występujący w mózgu, który odpowiada właśnie za namnażanie się neuronów.

Spożywanie kurkuminy może wpłynąć na zwiększenie poziomu tego białka w mózgu, a tym samym – zapobiec występowaniu chorób neurodegeneracyjnych, takich ja Alzheimer czy Parkinson. Bardzo możliwe więc, że jedząc regularnie kurkumę, z biegiem czasu staniesz się nie tylko mniej podatny na zachorowanie na te choroby, ale również będziesz mógł jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości swojego mózgu!

Poprawia pracę serca

Kurkumina zawarta w kurkumie może poprawiać funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych. To właśnie dysfunkcje śródbłonka mogą być przyczyną trudności naczyń krwionośnych z regulowaniem ciśnienia czy krzepnięcia krwi. Kurkumina może działać usprawniająco na naczynia krwionośne niemal tak skutecznie jak lek Atorvastatin, zmniejszający stężenie lipidów we krwi. Tym samym regularne spożywanie kurkumy może przyczynić się do poprawy stanu układu krążenia i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca.

Może poprawiać stan chorych z reumatyzmem

Przeciwzapalne właściwości kurkuminy okazują się być prawdopodobnie bardzo skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Wymaga to jednak dokładniejszych badań.

Może pomagać w depresji

Niektóre badania mówią, że kurkumina może działać równie dobrze, jak leki antydepresyjne! Wynikać to może ze zwiększenia się poziomu BDNF w mózgu, co wpływa odwracająco na niektóre zmiany zachodzące w mózgu. Dodatkowo kurkumina prawdopodobnie wzmacnia działanie serotoniny i dopaminy w mózgu – hormonów odpowiedzialnych między innymi za dobry nastrój.

Pomaga zestarzeć się… młodo

Dobrze zbilansowana, lekka i pełna superfoods dieta może być tym poszukiwanym od lat eliksirem młodości. Jeśli będziesz dobrze się odżywiać, a w Twojej diecie nie zabraknie aktywności fizycznej oraz kurkumy, będziesz wyglądać młodo pomimo upływu lat. Gładka cera, brak przebarwień czy problemów ze skórą, odpowiedni poziom energii, szczupła sylwetka – to wszystko wpływa na to, że inni odbierają Cię jako osobę młodą, nawet pomimo tykającego zegara. Jeśli chcesz uzyskać efekt „wiecznej młodości”, spożywaj więcej mocno doprawionych kurkumą i pieprzem potraw, oraz stosuj też inne przyprawy – cynamon, imbir, goździki, chilli – wszystko to, co ma silny potencjał przeciwutleniający.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Stosując kurkumę w swojej kuchni możesz zyskać bardzo wiele: efektowny, żółty odcień swoich potraw, który może imitować superdrogi szafran, a do tego zdrowie i urodę. Nie bój się przypraw w swoim jedzeniu – to właśnie one nadają daniom odpowiedniego smaku, a przy tym wzbogacają je o mnóstwo wartości odżywczych.