Surowa rzepa
32 kcal / 100g IG-72
Białko | 1.5 g |
Tłuszcz | 0.3 g |
Węglowodany | 7.13 g |
Błonnik | 3.2 g |
Woda | 89.67 ml |
Rzepa to warzywo, na które chrapkę miał dziadek z wiersza Juliana Tuwima. I nie bez powodu – jędrna, chrupiąca, słodka i orzeźwiająca, może dostarczyć wielu cennych witamin, a niektórzy twierdzą, że nic tak nie krzepi jak kawałek rzepki! Tania, smaczna i bardzo wartościowa pod względem odżywczym, powinna na stałe zagościć w naszym menu!
Co to jest rzepa? Rzepa to warzywo krzyżowe z jadalną częścią podziemną o okrągłym kształcie i lekko różowo-fioletowym zewnętrznym zabarwieniu. Pochodzi z rodziny kapustowatych i nie występuje dziko, a jedynie w uprawie. Mniejsze, bardziej intensywne w smaku odmiany rzepy mają charakter jadalny, natomiast większe, łagodniejsze, stosuje się jako paszę dla zwierząt. W smaku rzepa przypomina rzodkiewkę i podobnie jak ona jest bardzo zdrowa.
To chrupiące warzywo jest pełne wody i błonnika. To sprawia, że bardzo dobrze orzeźwia, a także wypełnia żołądek, dając przyjemne uczucie sytości, a jednocześnie nie dostarcza zbyt wielu kalorii. Ma sporą zawartość różnych związków bioaktywnych:
– witaminy: K, C, A, kwas foliowy (głównie w liściach)
– glukozynolany – związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających, nadające rzepie gorzkawego posmaku. W rzepie glukozynolany rozkładają się na indole (w szczególności arveleksynę) i izotiocyjaniany o właściwościach przeciwzapalnych.
– flawonoidy – głównie antocyjany: przeciwutleniacze nadające rzepie fioletowego zabarwienia
Przeciwutleniacze zawarte w rzepie łagodzą skutki stresu oksydacyjnego, na który możemy być narażeni każdego dnia, stosując niewłaściwą dietę lub poddając się nadmiernemu pędowi życia.
Rzepa w badaniach na szczurach pozwalała obniżyć poziom cukru i podwyższyć poziom insuliny we krwi po posiłku. Mniejsze wchłanianie węglowodanów pozwala skuteczniej kontrolować poziom cukru, a tym samym rzepa jest korzystna dla diabetyków i osób z insulinoopornością.
Glukozynolany w towarzystwie przeciwutleniaczy mogą zadziałać prewencyjnie, chroniąc przed rozwojem chorób wywołanych nadmierną reakcją zapalną organizmu.
Izotiocyjaniany, na które rozkładają się glukozynolany, mają zdolność do ograniczania rozwoju bakterii chorobotwórczych, takich jak E.coli oraz S.aureus. W połączeniu z antybiotykami spożywanie rzepy może odnieść jeszcze lepszy skutek w leczeniu chorób wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze.
Dzięki zawartości glukozynolanów, rzepa może działać ochronnie na komórki wątroby.
Warto włączyć rzepę do swojej codziennej diety, ponieważ jest tania, smaczna i pożywna. Można chrupać ją na surowo, niczym dziadek z wiersza – z kawałkiem chlebka – lub przyrządzać z niej różne potrawy:
– dodawać ugotowaną rzepę do puree ziemniaczanego
– startą zagęszczać zupy
– ścierać do surówek typu colesław
– kroić w słupki i piec niczym frytki
Korzyści ze spożywania rzepy są spore, szczególnie że jest ona bardzo smaczna i nietrudno się do niej przekonać. To krzepiące warzywo powinno stać się częstym gościem na Twoim talerzu!
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…
Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…
Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…
Szukasz pomysłów na pyszny, a jednocześnie szybki i prosty obiad? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które…