Boswellia serrata – wszystko o kadzidłowcu

Żywice drzew to naturalny „opatrunek” na rany, wydzielany w przypadku zranienia kory drzewa.

Tak naprawdę wszystkie gatunki drzew wydzielają ją w postaci bardzo gęstej, lepkiej substancji o niesamowitym, balsamicznym zapachu, ale dopiero Boswellia serrata gwarantuje nieziemskie doznania zapachowe.

Stąd też jej inna nazwa to kadzidłowiec. Teraz nazwa wydaje Ci się bardziej znajoma? I słusznie! Z pewnością wiesz, czym jest i jak pachnie kadzidło. 

https://youtu.be/jFYHzMe50-o
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Co to jest Boswellia serrata?

Boswellia serrata to drzewo z gatunku osoczynowatych, rosnące głównie w Indiach. Rośnie ono w suchych lasach liściastych i jest odporne na działanie wysokich temperatur oraz na suszę.

Wyciekająca z niego na skutek skaleczeń kory żywica ma żółtobrunatny kolor i po zastygnięciu zyskuje postać brązowych, żółtych lub pomarańczowych kamyczków. Nazywa się je olibanum, czyli kadzidłem. Olibanum można wykorzystywać po rozpuszczeniu jako składnik maści, kremów i innych specyfików.

Główną zaletą kadzidła jest jednak nawet kilkuprocentowe wysycenie olejkami eterycznymi o bardzo intensywnym, balsamicznym zapachu. Podczas ogrzewania w kadzielnicy uzyskuje się bardzo silny zapach kadzidła – wielu znany głównie z katolickich obrzędów, podczas których spalane jest kadzidło. 

Boswellia serrata w ajurwedzie

Ajurweda to starohinduska sztuka zachowania zdrowia oraz leczenia. Co ciekawe, nie funkcjonuje ona tylko jako medycyna alternatywna – w 1979 roku została uznana przez WHO za koncepcję terapii i zdrowia.

Podstawowym założeniem ajurwedy jest fakt, że cały świat, w tym również człowiek, jest jedną wielką energią. Osłabienie, choroby, brak odporności, a co za tym idzie, również brak szczęścia – wszystko to jest według ajurwedy naturalną konsekwencją niszczenia swojej wspaniałej, pierwotnej energii. Robimy to nieświadomie przez złą dietę, zły tryb życia i niewłaściwe wybory. 

W ajurwedzie wykorzystuje się olibanum w celach leczniczych, ale również jako dodatek do zapachowych świec używanych do relaksacji i medytacji. W Indiach kadzidłowiec jest uważany za niemal święte drzewo.

Uważa się, że proces spalania kadzidła ma moc odganiania złych duchów i przyciągania dobra oraz dobrej energii. 

Jak dawniej wykorzystywano kadzidłowiec?

Kadzidło jest wielokrotnie wspominane w Biblii, jako niezwykle cenna, droższa od złota substancja, którą jeden z mędrców podarował Jezusowi Chrystusowi przy narodzinach. W starożytności kadzidło stosowano w kulcie religijnym, zarówno prywatnym i publicznym, jak również w kulcie cesarza.

W Starym Testamencie kadzidło było symbolem modlitwy. Używano także kadzidła jako substancji uspokajającej, a nawet swego rodzaju oszałamiającej, na przykład u osób skazanych na śmierć. Odrobinę kadzidła podawano razem z winem skazańcowi, aby nieco stępić jego zmysły, uspokoić i tym samym łatwiej wykonać na nim egzekucję.

Jakie związki chemiczne znajdują się w kadzidłowcu?

Podczas spalania kadzidła wydzielają się szkodliwe substancje – na przykład benzen, a także węglowodory poliaromatyczne. Tym samym zaleca się oszczędne stosowanie olibanum w tej postaci.

Dobrym pomysłem jest natomiast używanie ekstraktu z tej rośliny w postaci rozgrzewającej końskiej maści – dawniej stosowanej do leczenia mięśni i stawów ciężko pracujących zwierząt, a dziś docenianej jako specyfik dla ludzi. 

Boswellia serrata jest pełna ciekawych związków chemicznych:

 • Kwasy bosweliowe. W ekstrakcie z kadzidłowca można znaleźć nawet 20-65% tych kwasów. Mają one bardzo silne działanie przeciwzapalne. 
 • Olejki eteryczne
 • Polisacharydy

Jak współcześnie wykorzystuje się kadzidłowiec?

Ze względu na szeroki zakres właściwości prozdrowotnych, można stosować ekstrakty z Boswellia serrata zewnętrznie i wewnętrznie:

 • Jako kadzidło
 • W mydłach
 • W perfumach
 • W maściach
 • W kremach, balsamach
 • Jako nalewka
 • W postaci kapsułek
 • W postaci mielonej do spożycia bezpośredniego

Jak działa Boswellia serrata?

To ekstrakt roślinny o bardzo szerokim zastosowaniu, który jest dodatkowo bardzo bezpieczny. Z uwagi na brak niezbędnych badań, nie zaleca się jednak spożywania go kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Kadzidłowiec ma bardzo wiele zalet, ale najlepiej poznane są jego właściwości przeciwzapalne. Poprawia ukrwienie stawów, chroni chrząstki stawowe przed szkodliwym działaniem niektórych enzymów, zmniejsza obrzęki i łagodzi bóle reumatyczne.

Wyciągi z kadzidłowca polecane są jako terapia wspomagająca w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów w szczególności tym osobom, które źle reagują na niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspirynę z uwagi na dolegliwości układu pokarmowego. Oprócz tego Boswellia serrata działa również:

– antybakteryjne 

– wspomagająco na trawienie

– antynowotworowo

– poprawia stan cery, dodaje jej blasku i pomaga w usuwaniu niedoskonałości

– uspokajająco, łagodząco na zmysły

– antydepresyjnie

– łagodząco na objawy astmy

– może wpłynąć na łagodzenie obrzęków mózgu, sprzyjając procesowi leczenia osób chorych na nowotwory mózgu

Przeciwwskazania do stosowania Boswellia serrata

Nie zaleca się częstego stosowania kadzideł w postaci spalanej, z uwagi na szkodliwość dymów.

Oprócz tego jak każdy inny produkt może wywołać reakcje alergiczne – dlatego kadzidłowiec nie powinien być stosowany u osób podatnych na alergie skórne czy pokarmowe.

Nie należy go również podawać równocześnie z ibuprofenem czy aspiryną, ponieważ wchodzi w interakcje z tymi lekami. 

Boswellia serrata to żywica kadzidłowca, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Warto stosować ją jako suplement diety lub element domowej apteczki – na różne dolegliwości stawów, mięśni czy skóry. Oprócz walorów prozdrowotnych wykazuje też niezwykłe właściwości zapachowe, które mogą stać się częścią aromaterapii.