Nie ma jednego sposobu na pozbycie się bólu głowy, tak jak nie ma jednego rodzaju takiego bólu. Można jednak nauczyć się diagnozować różne jego rodzaje, i w zależności od tego dopasowywać sposoby na radzenie sobie z bólem.

Nie zawsze musi się to wiązać z łykaniem garści tabletek przeciwbólowych – i nie zawsze one pomagają. Dziś rozpracujemy charakterystykę poszczególnych bólów głowy i zaprezentujemy kilkanaście sposobów na niektóre z nich. 

Dla kogo są te porady?

Musisz wiedzieć, że głowa jest niezwykle ukrwioną i unaczynioną częścią ciała. W związku z tym jest bardzo wrażliwa na różne czynniki, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Prowadząc prawidłowy, wolny od stresów, napięć i używek tryb życia, można również doświadczać bólów głowy. Wynika to właśnie z owej ogromnej wrażliwości naszej głowy. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na występowanie migren. 

Sposoby, które poniżej prezentujemy, nie są w większości typową porada typu „jak pozbyć się bólu głowy w 5 minut bez tabletki”. Mogą jednak zmniejszyć częstotliwość występowania tej przypadłości, ograniczyć przykre doznania będące efektem migren, czy złagodzić ból. Rady te kierujemy przede wszystkim do osób, które często borykają się z bólami głowy. Wynikają one najpewniej z jakichś nieprawidłowości w diecie lub trybie życia. Jeśli zastosowanie się do tych rad nie pomoże, rozważ wizytę u specjalisty, ponieważ częste bóle głowy mogą mieć bardzo poważną przyczynę i wymagać specjalistycznego leczenia. 

Rodzaje bólów głowy

Bóle głowy dzielimy na: migrenę, napięciowy, klasterowy, alergiczny, zatokowy, stresowy, zwyrodnieniowy, z niedoboru kofeiny.

Migrena

Jeden z najcięższych bólów głowy. Może trwać nawet do 72 godzin. Może mieć podłoże genetyczne – niektóre osoby nie doświadczają jej wcale, inne regularnie. Może przebiegać z tak zwaną aurą – przed wystąpieniem nagłego, ostrego bólu migrenik odczuwa pewne zaburzenia wzroku – mroczki, ubytki w polu widzenia itp. Pojawia się światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. Niektóre rodzaje migren pojawiają się z porażeniem części twarzy. W leczeniu stosuje się leki NLPZ oraz specjalne przeciwmigrenowe środki. 

Napięciowy

Jest wynikiem stresu, przepracowania, napięcia. Pojawia się w sytuacjach stresowych. Ból jest stały, obustronny, dotyczy również mięśni karku i szyi, chorzy odczuwają także zwiększone ciśnienie za oczami. Jest nieco łagodniejszy niż migrena i z reguły nie wyłącza chorego z codziennych aktywności.

Klasterowy

Silny, jednostronny ból z objawami dodatkowymi: zaczerwienieniem, łzawieniem oczu, wyciekiem wydzieliny z nosa, po tej samej stronie co ból. Jest to najrzadszy rodzaj bólu głowy, który może rozpocząć się w wieku 10-30 lat, ale czasem rozpoczyna się później, po 40-tce. 

Alergiczny

Występuje na skutek kontaktu z alergenem. Zwykle ma miejsce razem z podwyższonym ciśnieniem w głowie, zatkaniem zatok, łzawieniem oczu. Leczenie odbywa się za pomocą leków przeciwalergicznych, oczywiście przy ścisłej kontroli lekarskiej. 

Zatokowy

Jest skutkiem infekcji zatok, które powodują wzrost ciśnienia w zatokach i w całej głowie. Ból „rozsadza” czaszkę i wymaga leczenia antybiotykami lub/i środkami udrażniającymi górne drogi oddechowe.

Stresowy

Pojawia się jako skutek stresu, lęku, niepokoju, przepracowania, i występuje z przodu, w okolicy czoła. 

Zwyrodnieniowy

Ból jest wynikiem zwyrodnienia stawów, na przykład skroniowo-żuchowowych albo kręgów szyjnych, inaczej zwany też szyjnopochodną migreną. 

Z braku kofeiny

Występuje u osób przyzwyczajonych od lat do przyjmowania kofeiny jako reakcja organizmu na jej brak danego dnia. Ból nie występuje, gdy kofeina stanowi codzienny rytuał, na przykład w postaci kawy pitej codziennie o tej samej porze. Może jednak wystąpić, gdy nie dostarczymy jej organizmowi w odpowiednim czasie. Charakteryzuje się tępym, narastającym powoli bólem rozproszonym po całej głowie.

Jak sobie pomóc gdy zaatakuje ból głowy?

W bólu głowy bardzo istotne jest to, aby działać możliwie jak najszybciej – zanim jeszcze na dobre zdezorganizuje nam on dzień i uprzykrzy życie. 

Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego

Gorąca woda usprawni krążenie, a olejek lawendowy ma bardzo znane działanie uspokajające i rozluźniające. Może się przydać przy migrenowym bólu głowy. 

Olejek z mięty pieprzowej na skroń

Delikatny, kilkunastominutowy masaż skroni opuszkami palców zwilżonymi olejkiem z mięty pieprzowej może pomóc w napięciowym bólu głowy. 

Zastosuj witaminy

Miej zawsze w domu kompleks witamin: B2, B6 i B12 w formie tabletek. To składniki bioaktywne odpowiadające za prawidłową pracę układu nerwowego. Gdy tylko poczujesz, że zaczyna Cię boleć głowa, zażyj tę tabletkę – może uśmierzyć lub przynajmniej złagodzić ból. 

Zimny kompres

Choć zimne okłady na głowę, szyję i kark kojarzą się raczej z działaniem przeciwgorączkowym, to mogą się przydać również przy bólu głowy, szczególnie napięciowym. Najlepiej sprawdzają się żelowe kompresy – zawsze warto trzymać je w swojej lodówce. Obkurczają one naczynia krwionośne i przez to nieco spowalniają przewodnictwo nerwowe, co dobrze działa w przypadku bólu migrenowego.

Koenzym Q10

Jest to bardzo silny antyoksydant, który można dostać w formie tabletek. Niektóre badania wykazały, że spożywanie 100 mg CoQ10 dziennie pozwala redukować częstotliwość występowania migren oraz łagodzi objawy związane z nią, takie jak na przykład nudności

Napij się… kawy

Kofeina wpływa pozytywnie na nastrój, a także działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Poza tym, zwiększa skuteczność popularnych leków przeciwbólowych, na przykład ibuprofenu. 

Wypróbuj leki ziołowe

Na przykład Feverfew – z rośliny, którą już nasi praprzodkowie wykorzystywali w leczeniu bólów głowy. Może też wpłynąć profilaktycznie na występowanie migren. Leczniczo stosuje się 50-150 mg preparatu.

Herbata imbirowa

Jeśli cierpisz na częste migreny, zrób sobie herbatę ze startym korzeniem imbiru, dodaj imbiru sproszkowanego lub łykaj go w formie kapsułek. To korzeń bardzo skuteczny w leczeniu bólu migrenowego, w dawce około 250 mg. Dodatkowo imbir działa przeciwwymiotnie – co jest bardzo pożądaną cechą w przypadku migren przebiegających z nudnościami.

Magnez i potas

Wiele osób potwierdza skuteczność działania większych dawek magnezu (na przykład z popularnych suplementów, również tych z witaminą B6) z dodatkiem potasu. Potas ułatwia wchłanianie magnezu, dlatego warto również jego szukać w składzie suplementów, którymi będziemy się ratować w trakcie napadu migreny. Najczęściej magnez w suplementach występuje w postaci cytrynianu magnezu. Konieczne będą dawki rzędu około 600 mg magnezu – działają one zarówno na złagodzenie bólu, jak i na zmniejszenie częstotliwości występowania migren. 

Jak zapobiegać nawracającym bólom głowy?

Najpowszechniejszym rodzajem bólu jest ten wynikający ze stresu, napięcia i przepracowania. Miewa go prawie każdy dorosły człowiek, choć niektórzy z racji swojej pracy zawodowej i nadmiaru obowiązków cierpią na niego częściej niż inni. Jeśli czujesz, że to właśnie o Tobie mowa, skup się nieco mocniej na swoim własnym zdrowiu, a konkretnie – na profilaktyce zdrowia własnej głowy. Poświęcając jej więcej czasu w ciągu dnia, nie będziesz odnotowywać „dni wyjętych z życiorysu” z powodu migreny. 

Pij wodę

Ta rada przewija się zawsze i wszędzie, o czymkolwiek byśmy nie mówili – zauważyłeś? To dlatego, że nasz organizm bardzo łatwo się odwadnia, ale my często mamy tendencję do lekceważenia własnego uczucia pragnienia, i w efekcie pijemy za mało wody. A gdy komórki ciała odwadniają się, przestają należycie funkcjonować. Bólem głowy czasami Twój mózg upomina się, że krew płynąca w naczyniach krwionośnych jest zbyt gęsta, ma trudności z dostarczaniem substancji odżywczych do mózgu. Gdy dokuczają Ci migreny lub łapie Cię ból głowy z powodu nadmiaru zajęć, wyrób sobie nawyk sięgnięcia po butelkę z wodą i solidnego nawodnienia się. Oczywiście sięgaj po wodę jak najczęściej również wtedy, gdy czujesz się świetnie.

Unikaj alkoholu

Całkowite odstawienie alkoholu to najlepsza opcja, jeśli masz wrażenie, że pijesz go zbyt często i zbyt dużo. Alkohol błyskawicznie odwadnia – to właśnie dlatego na drugi dzień męczy nas kac. Ale odwodnienie może wystąpić nawet, gdy codziennie wypijasz niewielkie ilości alkoholu. Jako że całkowite odstawienie go w naszej kulturze może być trudne, to warto przynajmniej stosować się do pewnych zasad – obydwu łącznie. Pierwsza – to picie okazjonalne, przy okazji imprez, czy wyjątkowych okazji. Unikaj codziennego picia „2-3 piwek do telewizji”, bo niweczą one cały Twój trud picia wody przez cały dzień – w efekcie organizm i tak będzie odrobinę odwodniony (choć piwo zawiera wodę). 

Zadbaj o zdrowy sen

To wcale nie jest banał, bo sen tak naprawdę reguluje bardzo wiele procesów życiowych naszego organizmu. Sam doskonale wiesz, że jedna nieprzespana noc powoduje rozbicie na cały dzień, pogorszenie nastroju, koncentracji, drażliwość. Twój ból głowy również może być efektem tego, że organizm nie miał szansy dobrze się zregenerować w nocy. Przetestuj różne sposoby poprawiania jakości swojego snu i sprawdź, czy widać różnicę!

Unikaj histamin

Migrenicy mogą źle reagować na histaminę, która jest substancją naturalnie występującą w organizmie, mediatorem odczynów zapalnych, ale może też występować w żywności. Na przykład w żywności fermentowanej, dojrzewających serca, piwie, winie, wędzonych rybach i wędlinach. Niektóre osoby mogą mieć problemy z wydalaniem nadmiernie nagromadzonej histaminy, stąd bóle migrenowe. Postaw na bardziej naturalną, łagodną dietę i zobacz, czy częstotliwość ataków migrenowych zmniejszyła się.

Dbaj o aktywność fizyczną

Dzięki aktywności fizycznej pobudzamy krążenie, przez co organizm ma więcej szans na dotlenienie mózgu i usunięcie nagromadzonych w komórkach toksyn. Szczególnie wartościowa jest aktywność na świeżym powietrzu – jazda na rowerze, bieganie, spacery z psem, nordic walking. 

Wyeliminuj produkty nasilające bóle

Najpowszechniejszymi produktami wywołującymi migreny są alkohol, czekolada, kawa, cytrusy. Warto również unikać żywności zawierającej azotany i azotyny wpływające na rozszerzanie naczyń krwionośnych – w niektórych przypadkach jest to pożądane, ale może być jedną z przyczyn bólów głowy. Azotyny i azotany dodaje się jako konserwanty do mięs i wędlin przetworzonych – staraj się więc unikać takich produktów. 

Unikaj intensywnych zapachów

U wielu osób nasilenie bólu głowy migrenowego powodowane jest przez wdychanie zbyt silnych zapachów – na przykład mocnych perfum, środków czystości. Jeśli jesteś nadwrażliwy na zapachy, używaj raczej lżejszych wód toaletowych, sprzątaj toaletę przy otwartym oknie lub przy użyciu bezzapachowych środków, nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach. 

Wypróbuj akupunkturę

Akupunktura jako metoda zwalczania bólu jest bardzo polecana przez wielu migreników. Polega ona na nakłuwaniu specjalnymi igłami określonych miejsc na skórze, co pozwala odczuć niemal natychmiastową ulgę i zmniejszyć częstotliwość migren przy regularnych sesjach. 

Relaksuj się

Stosuj techniki relaksacyjne nie tylko wtedy, gdy jesteś zdenerwowany, ale również na co dzień – szczególnie gdy cierpisz na migreny. Długie kąpiele otulone zapachem lawendy, dobra książka, leżenie w hamaku w cieniu drzewa bez myślenia o niczym szczególnym. A może joga? Te pozornie niezbyt forsujące ćwiczenia medytacyjne pozwalają głęboko poczuć każdy mięsień i tym samym poprawić przepływ krwi w naczyniach. Joga to nie tylko jednorazowy sposób na uspokojenie, wyciszenie i złagodzenie bólu, lecz także świetny patent na poprawę elastyczności ciała, sprawności fizycznej i unikanie bólu różnych części ciała – w tym głowy – w przyszłości.

Następnym razem, gdy dopadnie Cię ból głowy, nie tylko zażyj tabletkę, ale wsłuchaj się w swoje ciało, dostarcz mu tego, co najlepsze i postaraj się ten nawyk dawania mu wszystkiego, czego potrzebuje, wdrożyć na resztę życia!