Kalarepa – warzywo, które pokochasz!

Kalarepa jest warzywem powszechnie znanym, ale w zasadzie dość rzadko spożywanym – a to spory błąd. Oprócz tego, że jest tania i łatwo dostępna, to również bardzo dobrze smakuje, pozwala się przyrządzać na wiele różnych sposobów, no i jest bogata w składniki bioaktywne! Poznaj powody, dla których warto zaprzyjaźnić się z kalarepką na swoim talerzu!

Kalarepka – co to za warzywo?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jest to warzywo krzyżowe, spokrewnione bliżej z kapustą niż z rzepą, ale tak naprawdę bardziej przypomina hybrydę tych dwóch warzyw.

Jest złożona z liści, które jednak nie rozszczepiają się, więc w przekroju kalarepa przypomina raczej zwartą rzepę.

Jej smak to również krzyżówka rzepy z kapustą – jest bardzo lubiany nawet przez dzieci! Posiada długą łodygę z liśćmi wystającymi ponad ziemię, bulwę spichrzową rozmiarów sporego selera wyrastającą ponad ziemię oraz bardzo króciutki, słabo rozwinięty korzeń. 

W smaku kalarepka przypomina coś w rodzaju rzodkiewki skrzyżowanej z kapustą lub brokułem – jest słodkawa, chrupiąca i lekko pikantna. Z uwagi na delikatny smak lubią ją nawet chrupać małe dzieci!

Jak przyrządzać i jeść kalarepkę?

Jeśli uda Ci się kupić kalarepkę, koniecznie spróbuj, jakie potrawy można z niej przyrządzić! Liście i łodygi po umyciu i pokrojeniu możesz zjadać na surowo lub sparzyć, i w takiej postaci wrzucać do zup lub sałatek. Po obraniu kalarepki ze skóry, pod którą znajdują się trudne do przegryzienia łyka, otrzymujemy chrupiące, słodkawe wnętrze.

To warzywo świetnie smakuje i jest bardzo zdrowe w postaci surowej, pokrojone w słupki lub dodane do sałatki. Paluszki w panierce z kalarepki to świetny pomysł na chrupiącą i zdrową przekąskę typu fast food. Możesz też kalarepkę ścierać do surówek lub zup, albo zapiekać jej plastry z różnymi warzywami, pod pierzynką z sosu. Świetnie smakuje w każdej postaci!

Jakie właściwości odżywcze ma kalarepa?

W surowej kalarepie (1 szklanka czyli około 135 g) znajdziemy:


Kalarepa surowa
27 kcal / 100g
IG-20

Białko 1.7 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany 6.2 g
Błonnik 3.6 g
Woda 91 ml

Dlaczego warto pokochać kalarepkę?

Oprócz tego, że jest po prostu smaczna, to zawiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia związków, a za to nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jej stosowania! W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem jej spożywania może być niedoczynność tarczycy, ponieważ jak wszystkie warzywa krzyżowe kalarepa zawiera substancje goitrogenne, które hamują czynność tarczycy i mogą wpływać na tworzenie się wola. 

Kalarepka jest jednak wskazana dla wielu innych grup osób, ponieważ:

Jest lubiana przez dzieci – to sposób, by przemycić im w diecie choć trochę składników bioaktywnych!

Pomaga w odchudzaniu – jest bogata w błonnik, a uboga w kalorie, więc można ją spożywać na diecie redukcyjnej bez żadnych wyrzutów sumienia!

Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, szczególnie fioletowa odmiana. Dzięki temu jest wskazana dla osób, które dbają o profilaktykę nowotworów, są narażone na stresy i pragną do późnej starości zachować zdrowie i urodę.

Wspiera pracę jelit. Zawiera dużo błonnika nierozpuszczalnego, który świetnie poprawia perystaltykę jelit. Sprzyja więc regularnym wypróżnieniom, zapobiega zaparciom. Zawiera też frakcję rozpuszczalną błonnika, która utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi i zapobiega jego nagłym wahaniom. Dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowy, odpowiednio niski poziom cholesterolu we krwi. Błonnik wspiera również rozwój dobroczynnej mikroflory bakteryjnej!

Obniża ryzyko chorób serca. Powinny ją polubić osoby zagrożone zawałem, gdyż glukozynolany, antocyjany i izotiocyjaniany dbają o ich zdrowie na kilku frontach:

– poszerzają naczynia krwionośne umożliwiając swobodny przepływ krwi i obniżenie ciśnienia tętniczego;

– zmniejszają stany zapalne organizmu;

– zapobiegają odkładaniu się płytek miażdżycowych w tętnicach, dzięki właściwościom przeciwutleniającym;

  • Wzmacniają układ nerwowy i odpornościowy dzięki zawartości witamin: B i C. 

Podsumowując – jeśli myślisz o poszerzeniu swojej diety o kilka warzyw, których dawno lub wręcz nigdy nie jadłeś, postaw na kalarepkę – tanią, łatwo dostępną i bardzo korzystną dla Twojego zdrowia!