Trening jest drugą po diecie składową niezbędną do wyrzeźbienia pożądanej sylwetki.

Bardzo dużym powodzeniem cieszą się sporty siłowe. Ich intensywność pozwala już po pierwszym treningu zauważyć efekt wzmocnienia mięśni, a tym samym poprawić motywację do ćwiczeń.

Czy jednak za pomocą sprzętów na siłowni uda Ci się zmienić nadmiar tkanki tłuszczowej w pięknie wyrzeźbione mięśnie?

W jaki sposób ćwiczenia siłowe wpływają na ciało?

W porównaniu z aktywnością innego rodzaju, przez trening na siłowni można nabawić się największych i najintensywniejszych zakwasów, jeśli nie wykona się właściwej rozgrzewki i odpowiednio nie dawkuje ćwiczeń.

Wynika to z tego, że podczas ćwiczeń tego rodzaju dokonuje się katabolizm tkanki mięśniowej, czyli jej niszczenie. W trakcie wytężania mięśni, włókna mięśniowe intensywnie się kurczą i rozluźniają, co powoduje wyczerpanie znajdujących się w nich rezerw energetycznych (węglowodanów i tłuszczów) i sforsowanie mięśnia.

Krótkie, ale intensywne ćwiczenia fizyczne męczą wybrane partie mięśni bardziej niż na przykład trening cardio. 

Jednak poprzez katabolizm tkanki mięśniowej, do mózgu wysyłany jest sygnał, aby jak najszybciej uruchomić procesy regeneracyjne i dobudować zniszczoną tkankę mięśniową z obecnych w ciele zapasów białka.

To powoduje, że poprzez ćwiczenia na siłowni tkanka mięśniowa wzrasta w siłę. Aby jednak było to możliwe, należy dostarczyć mięśniom budulca. Suplementacja w sportach siłowych polega więc głównie na tym, aby przed treningiem wspomóc się dawką węglowodanów zapewniających energię do ćwiczeń i wspomagających ich wydajność. Po treningu natomiast należy poratować mięśnie porcją odżywki wysokobiałkowej w celu ich zregenerowania. 

Czy podnoszenie ciężarów odchudza?

Wiemy, że w procesie przemiany pożywienia w energię wykorzystuje się w pierwszej kolejności glukozę zgromadzoną we krwi oraz wątroby, a następnie tę zgromadzoną jako glikogen w mięśniach.

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego może się jednak okazać, że glikogen w mięśniach to za mało, a zatem organizm zacznie pozyskiwać energię z tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą.

W ten oto prostych sposób przy odpowiedniej regularności ćwiczeń na siłowni, połączonej z mniej kaloryczną dietą, można uzyskać efekt zwany potocznie spalaniem tłuszczu.

Ćwiczenia siłowe dla wielu osób są jedyną godną zaakceptowania formą aktywności fizycznej.

Wynika to stąd, że preferują one statyczny rodzaj ćwiczeń, nawet jeśli ma być powiązany z większym wysiłkiem mięśni. Jeśli więc chcesz schudnąć, możesz zapisać się na siłownię.

Czy przez ćwiczenia siłowe da się wyrzeźbić mięśnie?

Jak wspomniano wyżej, ćwiczenia oporowe są najlepszym sposobem na budowanie tkanki mięśniowej, ale mają sens tylko w połączeniu z odpowiednią dietą.

Wynika to z tego, że mięśnie uruchomione do pracy potrzebują zapasów białka, aby mogły odbudować swoją strukturę z pewnym zapasem objętości tkanki mięśniowej.

Jeżeli chcesz uzyskać idealną rzeźbę, stosuj suplementy białkowe po treningu i przedtreningówki, które pozwolą Ci uzyskać większą wydajność z ćwiczeń, a do tego regularnie ćwicz, robiąc sobie jednodniowe przerwy na odpoczynek. 

Czy tłuszcz można zmienić w mięśnie?

Podnosząc ciężary na siłowni, możesz zrobić dla swojego ciała dwie rzeczy. Będą to dwa procesy przebiegające obok siebie, niemal równolegle: spalanie tłuszczu oraz katabolizm, a następnie odbudowa mięśni.

Tkanka tłuszczowa składa się z łańcuchów kwasów tłuszczowych. Tkanka mięśniowa natomiast – głównie z łańcuchów aminokwasowych.

Nie znaleziono żadnych dowodów, które by mówiły o tym, że aminokwasy można wyprodukować z innych związków niż inne aminokwasy. Jest to proces zwany transaminacją. Niemożliwe jest natomiast, aby tkankę tłuszczową przemienić w tkankę mięśniową, głównie dlatego, że nie zawiera ona azotu, który jest niezbędnym składnikiem aminokwasów. 

Zamiana tłuszczu w mięśnie jest więc jedynie skrótem myślowym, który odzwierciedla możliwość przyspieszenia spalania tłuszczu i budowania nowej tkanki mięśniowej poprzez ćwiczenia siłowe.

Oznacza to, że dla osiągnięcia efektu szczupłej, a przy tym umięśnionej sylwetki zdecydowanie warto wykupić karnet na siłownię!