Wszystko o witaminie B7 biotyna – dawkowanie, najlepsze źródła, korzyści, przeciwwskazania.

Użytkowników online: 71

Witamina B7 – biotyna

O biotynie bardzo dużo mówi się w kontekście zdrowej skóry, włosów i paznokci. Jest ona zatem bardzo popularnym składnikiem suplementów diety na urodę dla kobiet. To jednak niejedyny obszar pozytywnego działania witaminy B7 na organizm. Gdzie występuje ten związek, jak jest zbudowany i jaka jest jego rola w organizmie?

Biotyna – budowa i właściwości

Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, jeden ze związków organicznych powszechnie występujących w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Nazywa się ją również witaminą H. W organizmie człowieka występuje w postaci d-biotyny, aktywnego biologicznie związku. W produktach spożywczych występuje zarówno w postaci wolnej, jak i związanej z białkami.

W wolnej postaci występuje głównie w mleku i warzywach – jest to również postać najlepiej przyswajalna dla człowieka. W mięsie lub w drożdżach jest związana z innymi białkami, a przez to również nieco gorzej przyswajalna.

Działanie witaminy B7

Jest to jedna z witamin odpowiedzialna za wzmacnianie kruchych i łamliwych paznokci, a także włosów. Wzmacnia cerę, wyrównuje jej niedoskonałości i poprawia jej koloryt. W trakcie ciąży biotyna ulega nieco szybszemu rozpadowi – zapobiega występowaniu wad wrodzonych u płodu.

Dlatego też kobiety ciężarne bardzo często cierpią na wypadanie włosów, osłabione paznokcie, pogorszoną cerę. Powinny więc wspomagać się suplementacją biotyny ze źródeł zewnętrznych, poza normalną dietą. W przypadku diabetyków, biotyna przyjmowana w suplementach razem z chromem, ma bardzo dobre działanie terapeutyczne.

Obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza objawy neuropatii. Jest to także kolejna z grupy B witamina pomagająca w utrzymaniu właściwego stanu układu nerwowego – pomaga zachować dobrą formę psychiczną. Razem z witaminą K uczestniczy też w syntezie protrombiny – głównego składnika odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi.

Objawy niedoboru biotyny

  • Symptomy ogólnoustrojowe: senność, otępienie, brak koncentracji
  • Podwyższony poziom cholesterolu we krwi
  • Podrażnienia, przesuszenia, stany zapalne skóry
  • Kruche, cienkie paznokcie
  • Zwiększone wypadanie włosów
  • Bóle, mrowienie mięśni

Gdzie występuje biotyna?

W przypadku osób, które nie są brzemienne, niedobory biotyny zdarzają się dość rzadko – zwykle na skutek niewłaściwej diety, ubogiej w produkty naturalne, nieprzetworzone. Aby zapewnić sobie piękną skórę i mocne włosy oraz paznokcie warto pokochać te produkty i wprowadzić je do codziennej diety:

Niedobory mogą być także przyczyną eliminowania powyższych produktów ze swojej diety, gdyż nie wszystkie z nich należą do szczególnie lubianych (szczególnie wątróbka).

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu wystarczy podaż biotyny na poziomie 30 mikrogramów dziennie. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej z dietą, warto zastosować suplementację w postaci kapsułek.

Damian Wiatrowski

Cześć jestem Damian, dzięki zdrowemu odżywianiu udało mi się pokonać wiele problemów zdrowotnych, między innymi problemy z jelitami, tarczycą i wątrobę. Kliknij w globusik a dowiesz się jak odzyskałem zdrowie.

Recent Posts

Kanapki, o których nie zapomnisz – poznaj przepisy!

Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…

2 tygodnie ago

Dlaczego kortyzol jest ważny, ale jego nadmiar szkodzi?

Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…

2 tygodnie ago

Magnez – niezastąpiony minerał dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…

2 tygodnie ago

Eliksir młodości na Twoim talerzu – te produkty to game-changer.

Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…

2 tygodnie ago

Kurczak w roli głównej – 10 dań, które Cię oczarują

Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…

3 tygodnie ago

10 deserów, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia!

Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…

3 tygodnie ago