Witamina B6 jest jedną z kluczowych dla prawidłowego działania układu nerwowego. Stąd też, zarówno jej niedobór, jak i nadmiar powodują groźne dla organizmu objawy ze strony układu nerwowego.
To jedna z witamin grupy B. Składa się tak naprawdę z 6 związków chemicznych, które są pochodnymi pirydyny. Są to: pirydoksyna, pirydoksal i pirydoksamina, a także 5’-fosforany tych trzech związków. Fosforan pirydoksalu jest formą aktywną biologicznie tej witaminy, do której przekształcane są enzymatycznie pozostałe formy. Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie i stanowi prekursor dla powstawania wielu ważnych dla człowieka koenzymów.
Podstawową rolą tego związku jest przemiana aminokwasów – ułatwianie ich rozpadu, przemiany tłuszczów i węglowodanów, magazynowanie energii. Uczestniczy ona również w syntetyzowaniu niektórych hormonów oraz enzymów, hemoglobiny i prostaglandyn. Oprócz tego:
Jak łatwo zauważyć, witamina B6 ma więc szeroki zakres działania i bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.
Ponieważ witamina B6 ma wszechstronne zastosowanie w naszym organizmie, również jej niedobory mogą przejawiać się w bardzo charakterystyczny sposób:
Jest to jedna z witamin egzogennych, których nadmiar nie jest wydalany z moczem w takim stopniu, aby zapobiec całkowicie podaniu dawek toksycznych. Zazwyczaj nadmierna podaż pirydoksyny jest odnotowywana u osób, które suplementują tę witaminę ze źródeł pozapokarmowych. Długotrwałe zażywanie nadmiernych ilości witaminy B6 może spowodować neuropatię obwodową. Co ciekawe – objawy neuropatii ustępują po zaprzestaniu stosowania tak wysokich dawek witaminy.
O podaż witaminy B6 najlepiej jest dbać spożywając zróżnicowaną dietę, bogatą w produkty zawierające ten związek. Dla podtrzymania prawidłowych funkcji życiowych u zdrowego, dorosłego człowieka, wystarczy zaledwie 1-2 mg pirydoksyny na dobę. Jednak często w celach terapeutycznych stosuje się dawki rzędu 50-200 mg na dobę. Przy dawkach powyżej 200 mg można już zacząć obserwować objawy przedawkowania. Z reguły jednak neurotoksyczność występuje przy długotrwałym przyjmowaniu dawek powyżej 1000 mg dobowo.
Tę ilość bardzo trudno jest uzyskać z pożywienia. Stosując zalecane przez producentów dawki suplementów diety, również nie powinno się osiągnąć tego efektu. Dla przykładu, standardowa podaż chlorodoworku pirydoksyny w tabletkach Magne B6 to 5 mg, przy dawkowaniu 8 tabletek na dobę, czyli 40 mg dobowo. Trzeba byłoby kilkukrotnie przekroczyć dawkę dopuszczalną witaminy B6 (oraz wielokrotnie dawkę magnezu), aby osiągnąć efekt przedawkowania z klasycznego suplementu diety. 100g drożdży to 1,1mg witaminy B6, co zapewnia niemal 100% zapotrzebowanie dzienne na tę witaminę. Co prawda mało kto zjada codziennie 100g drożdży, niemniej jednak łącząc ten produkt z innymi bardzo łatwo jest uzyskać dzienną niezbędną do funkcjonowania dawkę witaminy B6.
Stosowanie zbilansowanej diety, zawierającej mięso, ryby i warzywa strączkowe, jest podstawą do zapewnienia sobie prawidłowej podaży witaminy B6. W przypadku objawów pogorszonego samopoczucia, koncentracji, skurczy mięśni – warto skusić się na suplement diety z magnezem i witaminą B6, który skutecznie niweluje owe przykre objawy, dając działanie terapeutyczne.
Witamina B6
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…
Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…
Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…