Przysadka mózgowa jest gruczołem, którego nazwa przewija się wielokrotnie, przy próbach omawiania tematów związanych z regulacją hormonalną. Jak wiemy, hormony pełnią w naszym życiu bardzo istotną rolę. Ich niewłaściwe działanie może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości.
Przysadka jest tak naprawdę malutkim hormonem, zlokalizowanym wewnątrz czaszki. Dzieli się na część przednią, tylną i środkową. Każda z tych części jest odpowiedzialna za wytwarzanie innego rodzaju hormonów.
Działanie przysadki jest bardzo istotne dla zdrowia i życia człowieka. Jeśli jest nieprawidłowo wykształcona, wówczas może doprowadzić do niedoczynności i upośledzenia rozwoju biologicznego. Jej nadczynność z kolei powoduje przedwczesną dojrzałość płciową i gigantyzm.
W bliskiej odległości od przysadki znajduje się podwzgórze – kolejny gruczoł. Jego zadaniem jest między innymi ścisła współpraca z przysadką. Konkretnie – podwzgórze albo motywuje ja do pracy, albo hamuje jej aktywność. Przednia część przysadki pośrednio wpływa na aktywność tarczycy, poprzez produkcję TSH.
Zarówno niedobór, jak i nadmiar TSH jest nie do zniesienia dla organizmu. Hormon ACTH produkowany przez przysadkę wpływa na nadnercza, które z kolei wpływają na naszą przemianę materii, odporność, termoregulację. Dzięki prawidłowej pracy przysadki, kobiety mogą zajść w ciążę i utrzymać ją, z kolei mężczyźni wytwarzają wysokiej jakości nasienie, dzięki któremu mogą spłodzić zdrowego potomka.
Gdy przysadka mózgowa nie funkcjonuje prawidłowo, przyczyny mogą być dwie. Pierwsza, to uszkodzenie samej przysadki. Druga, to uszkodzenie podwzgórza, które nie reguluje we właściwy sposób jej funkcji. W przypadku niedoboru hormonu wzrostu, pojawia się szereg dolegliwości, które w konsekwencji mogą powodować otyłość.
Jeśli dojdzie do niedoboru GH u osób dorosłych, już rozwiniętych, wówczas dochodzi do osłabienia mięśni. Słabe mięśnie to mniejsza chęć na aktywność fizyczną i spowolniony metabolizm. Niedoczynność przysadki powoduje też osłabienie masy kostnej oraz prowadzi do otyłości.
Również nadmiar hormonu ACTH spowodowany przez wadliwe działanie przysadki, może prowadzić do otyłości. Jest to tak zwana choroba Cushinga. Objawia się ona między innymi zaokrągloną twarzą, rozstępami na brzuchu, ścieńczeniem skóry i osłabieniem mięśni. Nie zawsze więc otyłość jest jedynie sprawką nadmiernego podjadania.
Najczęściej spotykane zaburzenia funkcji przysadki mózgowej wiążą się z nadmiernym/niedostatecznym wydzielaniem hormonów, które są konsekwencją zmian anatomicznych w obrębie tego gruczołu. Najczęściej jest to ucisk spowodowany przez guza, na którąś z części przysadki.
Mogą uciskać na gruczoł, a nawet samodzielnie wytwarzać niektóre hormony. Wpływają na niedoczynność przysadki, hiperprolaktynemię, nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, nadmierne wydzielanie ACTH. Z reguły guzy takie są niezłośliwe, jednak wymagają leczenia farmakologicznego lub interwencji chirurgicznej.
Leczenie chorób spowodowanych wadliwym działaniem przysadki powinno być poprzedzone szczegółowymi badaniami oraz konsultacjami lekarzy z różnych dziedzin. Ponieważ przysadka znajduje się w mózgu, to nie wolno lekceważyć żadnego z wczesnych objawów takiego guza. Gdy doprowadzimy do nadmiernego jego rozrostu, wówczas leczenie może stać się dosyć ryzykowne.
Podsumowując, przysadka jest bardzo małym, ale bardzo ważnym dla nas gruczołem. Wytwarza szereg hormonów regulujących nasze funkcje metaboliczne. Daje bardzo szerokie spektrum objawów, od skórnych, przez mięśniowe, kostne, nerwowe, czy ze strony układu moczowego.
Dlatego właśnie podstawowa wiedza o gruczołach Twojego organizmu i ich funkcjach jest bardzo przydatna we wczesnym diagnozowaniu różnych schorzeń endokrynologicznych!
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…