Szybko odpowiem na Wasze pytania z cyklu „ile można schudnąć w miesiąc” ?

Jest to tak pojemne pytanie jak ocean Indyjski, tym samym braknie mojego i Waszego życia aby ten temat rozłożyć na czynniki pierwsze ponieważ musimy rozpatrywać to indywidualnie.

np. Mężczyzna który waży 110kg i ma 181cm postanawia zmienić nawyki żywieniowe i w pierwszym miesiącu rezygnuje tylko z spożywania śmieciowego jedzenia typu paluszki, pączki, pizze i makarony. Po czym waga spada mu 15 kg. Wyrwanie tej liczby z kontekstu może wydawać się przesadną utratą wagą, ale jeżeli wiemy, że ta osoba zrezygnowała tylko ze śmieciowego jedzenia a takie jedzenie to same węglowodany słabej jakości, kwasy tłuszczowe trans i konserwanty, które powoduje kumulacji wody podskórnej, dlatego ciało w pierwszym miesiącu zaczyna regulować gospodarkę wodną i pozbywa się nadmiaru wody (z 15 kg utraty wagi tłuszczu ubyło ok. 6kg) w kolejnych miesiącach waga spada coraz słabiej ponieważ pozbyliśmy się nadmiaru wody a proces adaptacji organizmu blokuje tak dynamiczną utratę wagi.

Dlatego musimy podchodzić do tematu indywidualnie. Kobieta, która waży 60kg logiczne jest, że nie schudnie 10kg w miesiąc ponieważ nie ma z czego a obcinanie skrajnie kalorii powoduje w dłuższej perspektywie do osłabienia układu odpornościowego a wtedy witaj chorobo.

Jak prawidłowo odchudzać się ?

Nie martw się! Podczas spalania tkanki tłuszczowej to normalne, ze waga raz wzrasta raz spada. FIZJOLOGI oraz czynników losowych dnia codziennego nie przeskoczysz.
Pamiętaj

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa

  1. Czytaj etykiety i wyeliminuj w pierwszej kolejności kwasy tłuszczowe trans, najczęściej (pączki, czipsy, frytki, drożdżówki )
  2. Zmniejsz ilość spożywanych słodzonych napojów (cola, fanta, neste, kubuś, wody smakowe typu żywiec) cały czas czytaj etykiety i wypatruj syropów (glukozowo fruktozowego ) – unikaj go jak ognia, powoduje stany zapalne, jedzony długotrwale i systematycznie może powodować choroby i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
  3. W to miejsce zwiększ ilość spożywanej wody, wypijaj minimum 1,5 l dobrej jakości wody bogatej w minerały np. Muszynianka
  4. Zaobserwuj jak się czujesz po produktach nabiałowych (serwy wiejskie, jogurty, mleko ) jeżeli masz ciągłe gazy, wzdęty brzuch, na zmianę rozwolnienie, zatwardzenie warto zastanowić się nad minimalizacją nabiału. * jajka to nie nabiał, ale często bywa problematyczny, ze względu, że jest mocnym alergenem
  5. Jeżeli obserwujesz podobne objawy po pszennym pieczywie również zminimalizuj ten produkt na rzecz dobrej jakości chleba gryczanego na zakwasie.
  6. Jeżeli uwielbiasz słodycze naucz się gotować zdrowe zamienniki, jeżeli naprawdę nie masz czasu po każdym słodyczu zjedz np.jabłko, gruszkę, śliwkę błonnik i zjedz łyżeczkę oleju lnianego aby wyregulować poziom cukru a owoce dostarczą błonnik, który pomoże wydalić ewentualne konserwanty
  7. Spaceruj każdego dnia po 40 min, na razie nie biegaj tylko spaceru … niebawem kolejne wskazówki
  8. Edukuj się