Na czym polega zasada 80/20?

Jest to luźna zasada polegająca na komponowaniu jadłospisu w taki sposób aby proporcja zdrowych do niezdrowych produktów była na poziomie ok. 80% do 20%

  • To założenie jest bardzo elastyczne i nie ma określonych ram.
  • Będą dni, że proporcja zaburzy się do 70/30 czy nawet 60/40.
  • Najważniejsze aby tą metodę rozpatrywać na przestrzeni tygodni – miesięcy a nie dnia i starać się utrzymać jak najwyższy procent zdrowych produktów.
  • Taka zasada rekomendowana jest dla osób, które znają podstawowe założenia diety zbilansowanej i wiedzą gdzie znajdują się zdrowe węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, witaminy, minerały oraz jakie produkty charakteryzują się wysoką odżywczością.
  • Osobiście od 2 lat nie trzymam żadnej diety oraz nie liczę kalorii, po prostu staram się jeść zdrowo stosując skalę ANDI (wspomniane smoothie) a jak najdzie mnie ochota na coś niezdrowego to bez żadnych oporów jem to.

Warto przeanalizować również sposoby odżywiania

Odżywianie szalone

Jeżeli odżywiasz się jak szaleniec i jesz 100% przetworzonych produktów oraz 0% nieprzetworzonych produktów , dostarczasz mnóstwo kalorii i znikomą ilość wartości odżywczych, zapewne czujesz się świetnie, ale tylko przez chwilę, później boli cię głowa, masz problemy trawienne i zaczynasz czuć się jak gówno! Takie odżywianie skraca twoje życie i jest beznadziejne dla psychiki.

Odżywianie czyste

Jeżeli odżywiasz się czysto 0% przetworzonych produktów oraz 100% nieprzetworzonych produktów dostarczasz odpowiednią ilość kalorii i mnóstwo wartości odżywczych, zapewne czujesz się świetnie, ale problem pojawia się w momencie kiedy widzisz coś niezdrowego, męczysz się psychicznie, ale walczysz dalej … tak przesadne czyste odżywianie jest naprawdę dla nielicznych ja osobiście nie umiem aż tak czysto się odżywiać. Minusem mogą być zachowania ortorektyczne, które wprowadzają człowieka w stan patologicznie czystego jedzenia i panicznym strachem przed zjedzeniem czegoś przetworzonego. Takie odżywianie jest bardzo zdrowe dla ciała, beznadziejne dla psychiki.

Odżywianie zbilansowane

Jeżeli odżywiasz się zbilansowanie 20% przetworzonych produktów oraz 80% nieprzetworzonych produktów dostarczasz odpowiednią ilość kalorii i odpowiednią ilość wartości odżywczych, czujesz się świetnie pod warunkiem, że jesz produkty na które nie masz alergii bo to częsty problem, nie męczysz się psychicznie po wiesz, że jak najdzie cię ochota na coś niezdrowego nie będziesz miał wyrzutów sumienia. Zbilansowany system odżywiania sprawdza się u zdrowych osób i bez problemu da stosować się go latami z super efektami dla naszego ciała i psychiki. Minusem tego systemu mogą być przesadne napady łaknienia na śmieciowe jedzenie (bo wiesz, że możesz). Takie odżywianie jest zdrowe dla ciała i bezpieczne dla naszej psychiki. 

Podsumowanie

☝️Zanim ktoś powie ci, że kaloria jest równa kalorii. 🥦Pamiętaj o gęstości odżywczej a nie tylko o gęstości kalorycznej.🍟
Cały proces zdrowia ❤️ odchudzania 🔥 budowania masy mięśniowej 🏋️‍♂️zaczyna się w naszym mózgu 🧠 jeżeli nie odżywiamy go prawidłowo będziesz się czuł poirytowany, rozdrażniony z wyraźnym brakiem energii to kreatywnego działania.

Porównanie ilości zjedzonych kalorii. Tu i tu jesz tyle samo w pierwszej opcji masz pełnowartościowe pokarmy w drugiej opcji jedzenie jest nafaszerowane cukrem, łuszczami trans, konserwantami ponadto pod wpływem rafinacji został usunięty błonnik, witaminy i minerały

🥖 Możesz odżywiać się śmieciami, zapewne w pierwszych tygodniach będzie sprawiać ci to przyjemność, ale później twoje ciało będzie się czuło jak betonowy kloc. ☝️Pamiętaj, że wszytko jest dla ludzi ale najważniejsza jest proporcja. 👁️ Możesz jeść wszystko! Mleko, Gluten, kazeinę, konserwanty, syrop fruktozowy i kwasy tłuszczowe trans! 🚥 Tylko pamiętaj, że liczy się proporcja dobrych do złych pokarmów.

Aby utrwalić powyższy materiał, nagrałem specjalnie dla Ciebie film w którym tłumaczę w przystępny sposób, jak zastosować tą metodę w praktyce