Odpowiedni posiłek zjedzony przed treningiem nie tylko wpływa pozytywnie na wydolność treningową, regenerację potreningową, koncentrację i skupienie podczas treningu, ale również na szybkość budowania kondycji, masy mięśniowej czy spalanie tkanki tłuszczowej.
W zależności od możliwości dnia codziennego posiłek jem na 1-2 czy 3 godziny przed treningiem, skład posiłków różni się znacząco.
☝️W myśl zasady, musisz mieć pusty żołądek na treningu, ponieważ efekt odbijania, przelewano czy nawet odruch wymiotny, może pogorszyć intensywność i jakość treningu z porzygiem włącznie 😂
☝️Im dłuższy czas do treningu, możemy sobie pozwolić na wieloskładnikowy posiłek, oraz produkty które zalegają w żołądku dłużej. ☝️Im krótszy czas do treningu, lepiej przyjmować lekkostrawne posiłki z naciskiem na płynne posiłki.
To w jaki sposób nasz organizm spala kalorie zależy od stopnia wytrenowania, oraz intensywności treningowej w tym tętna. Inne makroskładniki (BTW) spala nasze ciało podczas spacer a inne podczas intensywnego treningu.
Poniżej przedstawiam zarys jak nasze ciało spala makroskładniki podczas różnych aktywności fizycznych (różnych przedziałów tętna)
Wszystko oczywiście zależy od kontekstu treningowe, stażu itd. Aby ustalić odpowiednią strategię odżywiania dla sportowca.
Poniżej macie procentowy rozkład spalanych makroskładników w różnych intensywnościach fizycznych
Tętno 50-65% tętna maksymalnego posiłek przed i potreningowy komponujemy wg. poniższych kryteriów 80% kwasów tłuszczowych, 15% białka, 5 % węglowodanów
lub
(65-75% hrm, optymalna dla spalania tłuszczu przykładowa aktywność cardio na bieżni na rowerze, bardzo wolny bieg ) 60% kwasów tłuszczowych, 20% białka, 20 % węglowodanów
lub
(75-85% hrm) jest to idealne tętno do spalania tłuszczu jak kształtowania kondycji (interwały na bieżni ) 40% kwasów tłuszczowych, 20% białka, 40 % węglowodanów
4. Interval (85-92% HRM, trening o bardzo dużej intensywności dla zaawansowanych, krótki intensywny 35/40 min crossfit) . 20% kwasów tłuszczowych, 10% białka, 70% węglowodanów
Ps. Rekomenduje posiłki płynne przed treningami, ponieważ są bardzo wygodne, nie powodują rewolucji żołądkowo-jelitowych (często po zjedzeniu stałego posiłku idziemy na trening i odbija nam się, bo źle skomponowaliśmy posiłek i nie zjedliśmy go na odpowiednio długo przed treningiem ) Płynny szejk może wypić na 1,5h przed treningiem – szybko się trawi i nie będzie odbijać się podczas treningu.
A wy jakie jedzenie preferujecie przed treningiem i na ile przed go jecie?
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzymy się…
Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, a dieta odgrywa w tym ogromną rolę.…
Poranki mogą być pełne smaku i różnorodności, jeśli zdecydujesz się na kreatywne podejście do śniadań.…
Błonnik to kluczowy składnik diety, który wspiera zdrowie jelit, reguluje poziom cukru we krwi i…