Zapomnij o diecie cud, odstawą do rozpoczęcia spalania tłuszczu z miejsc, które wolałybyśmy zachować szczupłe i jędrne, jest proste równanie:

kalorie pobrane z pożywieniem < kalorie zużyte na procesy metaboliczne

W praktyce oznacza to po prostu, że aby schudnąć – musisz mniej jeść. Czy jednak wystarczy tylko żałować sobie jedzenia? NIE – i dlatego, abyś schudła, potrzebujesz solidnej dawki wiedzy, która nauczy Cię, co i w jaki sposób właściwie jeść. Najważniejsze  aby dieta nie zmieniła się po trzech dniach w źródło frustracji i nienawiści do wszystkich wokół.

TDEE – czyli ile kalorii potrzebujesz, by żyć

TDEE to inaczej zapotrzebowanie kaloryczne, czyli szacunkowa ilość energii, jaką zużywasz codziennie podczas wykonywania zwykłych czynności:

  • treningu na siłowni
  • ruch w drodze do pracy
  • aktywność podczas sprzątania, czy nawet spania!

Innymi słowy – tyle kalorii zużywa nasz organizm do normalnego funkcjonowania. Wszystko ponad to jest nadmierną podażą kalorii, która odkłada się w postaci oponki na brzuchu. TDEE nie da się wyliczyć co do jednej kilokalorii, ale można próbować 😉 Ułatwią Ci to informacje zawarte w naszym szkoleniu.

kliknij i zobacz szczegóły 

kliknij i zobacz szczegóły

Jem zdrowo i nie chudnę – dlaczego?

To częste pytanie zadawane w gabinecie dietetyka. Przyczyn może być kilka. Pierwsza – to zbyt duża podaż kalorii, i to jest dość oczywiste – trudno jest oszacować, czy odważyć co do grama odpowiednie porcje posiłków, w efekcie zjada się więcej. Mamy też tendencję do zajadania emocji i zjadania więcej, niż potrzebujemy (“ma się dar boży zmarnować, lepiej zjeść i odchorować”…) Druga, i paradoksalnie prawie najczęstsza, to zbyt niska podaż kalorii. Rezultat diet wybitnie niskoenergetycznych to gwałtowny spadek masy ciała w ciągu pierwszych dni, i równie szybkie zahamowanie metabolizmu.

Do przyczyn należy zaliczyć też te typowo somatyczne, wynikające z nieprawidłowo działającego organizmu: gospodarka cukrowa, problemy z tarczycą, nietolerancje pokarmowe, czy niewłaściwa mikroflora jelit. Długotrwały, silny stres bywa również silnym blokerem naszych starań – pod jego wpływem w organizmie dzieją się różne rzeczy, które potrafią zaprzepaścić tygodnie diety. Być może pod wpływem tego szkolenia dowiesz się, na jakie symptomy różnych chorób zwracać uwagę, udasz się na badania kontrolne i zmodyfikujesz swoją dietę tak, aby była korzystna dla Ciebie?

Jak się zabrać za odchudzanie?

Kiedy już uda Ci się znaleźć źródło Twoich niepowodzeń z dietą – po prostu zacznij żyć na nowo. Po naszym kursie (zdziwisz się zapewne), nie dowiesz się, jaka konkretna dieta jest dobra, by wreszcie schudnąć bez efektu jojo. Dieta idealna nie istnieje i każdy dietetyk świata jest tego świadom. Idealne mogą być za to Twoje nawyki żywieniowe, które wdrożysz już od teraz. Po prostu bez żalu wyrzuć ze swojej kuchni produkty, które Ci nie służą – w szczególności te słodzone i wysoko przetworzone. Zapełnij kuchenną szafkę orzechami, suszonymi owocami, pełnoziarnistym pieczywem, a lodówkę odtłuszczonym nabiałem, warzywami i owocami.

Zdziwisz się, jak łatwo można zaspokoić chęć na coś słodkiego garścią orzechów, zamiast pudełkiem lodów. Jeszcze bardziej zdziwisz się, gdy założysz swój dzienniczek żywieniowy, do którego skrupulatnie będziesz wpisywać wszystko, co zjadłaś i wypiłaś danego dnia, a potem przeliczysz pochłaniane kalorie. Będziesz miała czarno na białym, dlaczego pomimo przekonania o własnym “zdrowym żywieniu” Twoja waga stała w miejscu.

kliknij i zobacz szczegóły

Może jednak skutecznie zmienić Twoje myślenie o dotychczasowych nawykach i sprawić, że przestaniesz usprawiedliwiać swoje drobne grzeszki!