We współczesnym życiu narażeni jesteśmy na wiele zagrożeń. Zaliczyć do nich można stresującą pracę, spożywanie zbyt dużej ilości posiłków wysoce przetworzonych i wysokokalorycznych. Ograniczenie aktywności ruchowej ( mało spacerów, biegania czy innych ćwiczeń ), powoduje to bardzo szybkie odkładanie się tkanki tłuszczowej, której trudno jest się pozbyć.

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl oczekiwania
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W efekcie tego wszystkiego zwiększa się ryzyko chorób serca, cukrzycy i przedwczesnej śmierci. Wychodząc na przeciw tym problemom postaramy się przedstawić ponad 20 sposobów jak w dwa tygodnie pozbyć się z talii ponad 5 cm niechcianego tłuszczu a jednocześnie poprawić jakość życia zarówno młodzieży jak i osób dojrzałych.

Zacznij wcześnie dzień

Okazuje się, że wylegiwanie się w łóżku po naturalnym przebudzeniu jest przyczyną słabszego i wolniejszego redukowania nadwagi. Uzyskanie wystarczającej ilości snu pomaga zwiększeniu przemianie materii. Przedłużanie spania może cofnąć natomiast wszelkie korzyści z optymalnego snu. Co gorsza, osoby wstające później spożywały pokarmy bardziej słone, słodkie i bogate w tłuszcz, niż ci, którzy obudzili się wcześniej. Naukowcy odkryli, że osoby wcześnie wstające mieli niższe BMI niż osoby wstające później. Jeśli wcześniej wstajemy, mamy dodatkowy impuls metaboliczny.

Zastąp cukier garścią jagód lub borówek

Zamiast spożywać rafinowany cukier, zamień go na jagody a będziesz cieszyć się szczuplejszą talią w mgnieniu oka. Jagody zawierają przeciwutleniacze, które mogą pomóc w obniżeniu stanu zapalnego w całym organizmie.  Badania przeprowadzone przez University of Michigan pokazują, że szczury otrzymujące dietę bogatą w jagody zredukowały znaczną ilość tłuszczu z brzucha w porównaniu z grupą kontrolną. Jagody ale także truskawki, maliny, borówki i jeżyny są również bogate w resweratrol, pigment przeciw utleniający, który powiązany jest  z redukcją tłuszczu z brzucha i zmniejszeniem ryzyka otępienia.

Unikaj tłuszczy trans

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób serca, wysokiego poziomu cholesterolu i otyłości. Potwierdzają to sześcioletnie badania przeprowadzone na Wake Forest University, które ujawniają, że małpy, których dieta zawierała 8% tłuszczu trans, podniosły poziom tłuszczu w organizmie o 7,2% , podczas gdy osoby spożywające jednonienasycony tłuszcz zyskały zaledwie ułamek tej ilości. Tak więc zamiast spożywać szkodliwe tłuszcze trans należy uzupełnić je ponad 20 zdrowymi tłuszczami, które sprawią, że nie przytyjemy .

Trening siłowy

Jeśli poważnie myślisz o pozbyciu się tłuszczu z brzucha, trening oporowy może być kluczem. Badania przeprowadzone przez Harvard School of Public Health wykazały, że dodanie treningu siłowego do treningu dorosłych mężczyzn w grupie badanej znacznie zmniejszyło ryzyko otyłości brzusznej podczas wieloletniego okresu badania. Wykonanie tej samej ilości cardio nie miało takiego efektu. Badania z University of Maryland wykazały nawet, że zaledwie 16 tygodni treningu siłowego zwiększyło tempo metabolizmu uczestników o 7,7 procent, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się dodatkowych centymetrów z brzucha.

Jeżeli scalimy to z elementami zdrowego odżywiania efekty mogą być spektakularne. Ps. Drogie panie żeby wyglądać jak ta pani w lewym dolnym rogu musiałybyście brać sterydy anaboliczne trenować siedem razy w tygodniu jeść po 5000 kcal. Elementy treningu siłowego spowodują że wasze ciało będzie silne i proporcjonalne a nie przerośnięte.

Unikaj słodzików

Wiele osób podczas prób zrzucania zbędnego tłuszczu z brzucha sięga po sztuczne słodziki. Te sztuczne cukry mogą mieć odwrotny skutek. Według naukowców z Yale sztuczne słodziki są w rzeczywistości powiązane ze zwiększonym ryzykiem otyłości brzusznej i przyrostu masy ciała, być może dlatego, że mogą wywoływać apetyt na pokarmy i przez to zwiększać poziom insuliny w podobny sposób, jak w przypadku prawdziwego cukru.

Jedz dużo pokarmów z błonnikiem

Jednym z sekretów pozbycia się zbędnego tłuszczu z brzucha w mgnieniu oka to dużo błonnika w diecie. Chociaż wielu ludzi unika węglowodanów, gdy starają się schudnąć, to dodając właściwe, bogate w błonnik pokarmy mogą przyspieszyć proces pozbywania się zbędnego tłuszczu. W rzeczywistości, naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center odkryli, że każdy 10-gramowy dzienny wzrost poziomu rozpuszczalnego błonnika był związany z 3,7-procentowym spadkiem niebezpiecznego tłuszczu trzewnego w ciągu pięciu lat. Dodatkowym atutem jest aktywność ruchowa. Osoby, które były aktywne były jeszcze szczuplejsze, pozbywając się dwukrotnie więcej tłuszczu w tym samym czasie.

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl błonnik
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zamień ketchup na salsę

Zapewne keczup jest smaczny, niestety nie jest wskazany do spożycia dla ludzi walczących z  otyłością. Zawiera bardzo dużo cukru – do czterech gramów na łyżkę stołową. Proponujemy w związku z tym zamianę keczupu na salsę. Świeże pomidory, których używa się do salsy zawierają likopen. Jak potwierdzają badania na chińskim uniwersytecie medycznym na Tajwanie likopen zawarty w pomidorach powoduje redukcję tłuszczu całkowitego i zmniejszenie obwodu talii. Jeśli lubisz pikantne salsy, tym lepiej; kapsaicyna w ostrych papryczkach, takich jak jalapeños i chipotles, mogą również zwiększyć twój metabolizm.

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl ketchup
Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl ketchup
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zwiększ przebywanie na słońcu

Naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona odkryli, że kobiety z nadwagą z niedoborem witaminy D w wieku od 50 do 75 lat, które zwiększyły zażywanie tak zwanej witaminy słonecznej, zredukowały wagę w większym stopniu niż osoby, które tego nie robiły. Należy pamiętać jednak aby czas przebywania w promieniach słonecznych ograniczyć do 15 min. dziennie. Chodzi tu o bezpieczeństwo wystawiania naszej skóry na działanie promieni UV.

Zacznij jeść orzechy

Mimo potocznych opinii, że przy odchudzaniu należy unikać tłuszczy. Jest to częściowa prawda, dotyczy to bowiem  tzw. tłuszczy nasyconych. Jeśli chodzi natomiast o tłuszcze jednonienasycone to ich spożywanie jest korzystne.  Orzechy należą do grupy produktów bogatych w tłuszcz jednonienasycony, to właśnie ten tłuszcz sprawia, że są tak skuteczne w walce z tyciem i odkładaniem się tłuszczu w strefie brzusznej. Badania przeprowadzone przez Szpital Uniwersytecki Reina Sofia pokazują, że uczestnicy badania, którzy przez okres 28 dni mieli dietę bogatą w tłuszcze jednonienasycone, np. te w orzechach,  nie ulegali otłuszczeniu w strefie brzusznej a dodatkowo wzrosła ich wrażliwość na insulinę. W odróżnieniu do pacjentów, którzy spożywali tłuszcze nasycone.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zwiększ intensywność treningu

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McMaster w Ontario dorośli mężczyźni, którzy intensywnie ćwiczyli przez minutę, mieli podobne zmiany oddechowe i metaboliczne jak mężczyźni, którzy trenowali w wolniejszym tempie przez blisko godzinę. Nasuwa się wniosek, że korzystniej do spalania tkanki tłuszczowej jest stosować trening krótszy z większą intensywnością, niż dłuższy trening z mniejszą intensywnością.

Dodawaj do pokarmów czosnek

Okazuje się, że regularne spożywanie czosnku z innymi pokarmami przyczynia się do szybszej utraty tkanki tłuszczowej z brzucha. Wyniki koreańskiego badania wykazały, że myszy, którym podawano wysoko tłuszczową dietę z dodatkiem czosnku, straciły znacznie więcej masy i tłuszczu w jamie brzusznej niż te, które jadły tylko tłuste pokarmy. Co więcej, poprawiły także stan wątroby, dzięki czemu łatwiej utrzymać zdrowie i spalić nadmiar tłuszczu w dłuższej perspektywie.

Po posiłku myj zęby

Mycie zębów w ciągu dnia, może również pomóc w szybszym zrzucaniu tłuszczu z brzucha. W badaniu przeprowadzonym na próbie ponad 14 000 uczestników stwierdzono, że szczotkowanie po każdym posiłku wywołało niższą wagę u badanych. Związane jest to prawdopodobnie z tym, że słodki smak pasty do zębów koliduje z praktycznie każdym jedzeniem.  Szczotkowanie może wywołać również odruch Pawłowa, która mówi mózgowi, że jesteśmy już po posiłku i kuchnia jest już zamknięta.

Zamień mięso na ryby

Aby przyspieszyć zrzucanie wagi i nadmierne otłuszczenie z brzucha, należy zamienić białka zwierzęce na ryby.  Ryby są mniej kaloryczne niż odpowiednik wołowiny lub kurczaka. Wyniki badań u osób, które spożywały kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w rybach pokazują, że tracą one na wadze szybciej niż te osoby, którzy takiej diety nie stosują.

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl ryby
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jedz pieczywo pełnoziarniste

Okazuje się, że nie musimy rezygnować całkowicie z pieczywa aby w szybkim czasie pozbyć się nadwagi i tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. W rzeczywistości, zamieniając pieczywo białe na pełnoziarniste możemy szybciej osiągnąć efekt odchudzenia. Naukowcy z Tufts University potwierdzili, że jedzenie trzech lub więcej dziennych porcji pieczywa pełnoziarnistego aż do 10% redukuje poziom tkanki tłuszczowej wokół brzucha. Zmniejsza także ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi.

Używaj octu

Kilkunastotygodniowe badanie opublikowane w Bioscience, Biotechnology and Biochemistry ujawniają, że badani, którzy spożywali ocet w swojej diecie, zmniejszyli ilość tkanki tłuszczowej z brzucha w porównaniu z grupą kontrolna, która octu nie używała. Inne badania pokazują, że kwaśne pokarmy, takie jak ocet, mogą zwiększyć metabolizm człowieka aż o 40 procent.

Przekąski warzywne

Twoi rodzice nie żartowali, jak ważne są zdrowe warzywa dla zdrowego ciała. Jednak prawdopodobnie nie powiedzieli ci, że podjadanie warzyw jest również jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się niechcianego tłuszczu z brzucha. Z badań opublikowanych w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics , opowiadających się za nie-skrobiowymi warzywami, takimi jak kalafior, brokuły i ogórki, wynika, że te przekąski pomogły dzieciom z nadwagą zrzucić 17 procent ich trzewnej tkanki tłuszczowej, poprawiając jednocześnie wrażliwość na insulinę w ciągu pięcioletniego okresu.

Nabiały

Dodanie do diety dodatkowej ilości wapnia może być kluczem do uzyskania płaskiego brzucha, o jakim marzyliście. W ciągu zaledwie 12 miesięcy naukowcy z University of Tennessee w Knoxville odkryli, że otyłe kobiety, które zwiększyły spożycie wapnia, zrzuciły 11 funtów tłuszczu bez innych poważnych modyfikacji diety. Aby zwiększyć spożycie wapnia, produkty mleczarskie należy podawać z zielonymi warzywami liściastymi, tłustymi rybami, orzechami i nasionami.

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl nabiał
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Wiśnie

Badań przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan wykazały, że szczury otrzymujące pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu oraz wiśnie, spaliły o dziewięć procent więcej tłuszczu niż te w grupie kontrolnej w ciągu zaledwie 12 tygodni. Wiśnie są również dobrym źródłem resweratrolu – pigmentu przeciwutleniającego, który jest powiązany z redukcją tłuszczu z brzucha oraz niższym odsetkiem zwyrodnienia plamki żółtej w oku wśród osób starszych.

Ćwiczenia fizyczne

Nawet umiarkowany ruch kilku razy w tygodniu może przyczynić się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Badania przeprowadzone w Duke University Medical Center wykazały, że w trakcie ośmiomiesięcznego badania, osoby dorosłe z nadwagą, które biegały 12 mil tygodniowo, straciły więcej tłuszczu z brzucha i spalili 67 procent więcej kalorii niż uczestnicy, którzy nie wykonywali takich ćwiczeń.

Zdrowy sen

Dobry sen to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się zbędnego tłuszczu z okolic brzucha. Spośród 60 000 kobiet uczestniczących w badaniu, osoby, które spały przez mniej niż pięć godzin na dobę, były najbardziej zagrożone otyłością i zyskały 30 lub więcej funtów w ciągu 16-letniego okresu badań w porównaniu do kobiet, które spały przez siedem lub więcej godzin.

Nie podjadaj nocą

Unikaj podjadania nocą. Jak wynika z badań osoby, które miały dostęp do jedzenia w ciągu ośmiu godzin, pozostały szczupłe w trakcie badania. Osoby natomiast, które zjadły tę samą liczbę kalorii w ciągu 16-godzinnego okresu, znacznie zwiększyły swoją wagę, szczególnie w okolicach brzucha.