Chcę Wam uzmysłowić, że liczenie kalorii to bardzo umowne i elastyczne narzędzie, które daje zarys spożywanych kalorii. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie wyliczyć kaloryczności w 100% bo na ilość spalonych kalorii również wpływa stres, temperatura otoczenia (np.klimatyzacja), rodzaj termiczny pożywienia czy jemy na zimno czy na ciepło potrawę oraz czy kobieta ma menstruację przykładowo… temat rzeka.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

👉 Najważniejsze abyśmy pamiętali, że w dni treningowe zawsze jemy więcej kalorii a w dni nie treningowe mniej, nadmienię tylko, że skrajny deficyt w dniu treningowym nie tylko uniemożliwi nam przeprowadzenie rzetelnego treningu, ale również pogorszy parametry snu oraz wydłuży czas regeneracji po treningu, na drugi dzień obudzicie się z “cegłą na głowie która waży 100kg”

👉 Chcę wam również przypomnieć, że kaloria kalorii nie jest równa w kontekście zdrowia oczywiście, bo możemy trzymać ujemny bilans kaloryczny jedząc śmieci oraz jedząc produkty bogato-odżywcze!

👉Powyższy przykład to symulacja dla mojej osoby:
100g / 10%bf czyli 90kg beztłuszczowej masy ciała
Osobiście korzystam ze wzoru (ilość gram BTW na kilogram masy ciała) np. ⭕Dzień nietreningowy
Białko 2g x 90kg=180g x 4kcal=720kcal
Tłuszcz 2g x 90kg=180g x 9kcal=1620kcal
Węglowodany 2g x 90kg=180g x 4kcal=720kcal
w sumie 3000 kacal ⭕Dzień treningowy
Białko 2g x 90kg=180g x 4kcal=720kcal
Tłuszcz 2g x 90kg=180g x 9kcal=1620kcal
Węglowodany 3g x 90kg=270g x 4kcal=1080kcal
w sumie 3400 kacal

👉Ta liczba kalorii ma na celu utrzymanie masy mięśniowej i poprawienie parametrów siły i wydolności

❗ Gdy zacznę redukcję od liczby kcal 3000 odejmę 200 kacal wtedy mam deficyt i spalam tkankę tłuszczową

❗Gdy zacznę budować masę mięśniową od liczby kcal 3000 dodaję 200 kacal wtedy mam nadwyżkę kaloryczną i zaczynam budować mięśnie

Ile posiłków jeść dziennie ?

✅5 posiłków nie różni się niczym od 4 czy 2 posiłków.
Metabolizm nie zwalnia jeżeli nie jemy co 2-3 godziny
✅Kluczowe jest aby posiłki były zbilansowane i pozbawione przetworzonej żywności
✅Najistotniejsze jest aby nie przekraczać dziennego bilansu kalorycznego (w zależności czy budujemy, redukujemy czy utrzymujemy)

Kwestie problematyczne – Czas posiłków

➡ Jeżeli decydujesz się na 5 posiłków dziennie pamiętaj, że częste podnoszenie cukru w naszym krwiobiegu nie jest dobrym zabiegiem w kontekście naszej gospodarki insuino-cukrowej, dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę aby posiłki były dobrze zbilansowane w kwasy tłuszczowe i błonnik, które optymalizują poziom cukru we krwi.

➡ Jeżeli decydujesz się na 2 posiłki pamiętaj, że przyjęcie tak dużej ilości pokarmu w jednym momencie może negatywnie zadziałać względem optymalnego trawienia – mogą pojawiać się rozwolnienia, zaparcia czy stany hiperglikemii a później hipoglikemii. Z czasem organizm się przyzwyczai dlatego zalecam przechodzenie na 2 posiłki stopniowo.