Badania naukowe sugerują, że przyjmowanie probiotyków optymalizuje odżywianie organizmu. To kolejna, mniej znana korzyść, po wzmocnieniu odporności i utrzymaniu zdrowych jelit.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jak dobroczynne bakterie obecne w mikroflorze jelitowej wpływają na odżywianie

MODULUJĄ:

  • zwiększają aktywność antyoksydantów
  • zmniejszają poziom cholesterolu LDL

SYNTEZUJĄ:

  • witaminy B12 i K
  • glukozę
  • kwasy tłuszczowz

INTENSYFIKUJĄ:

  • usprawniają zmianę azotanu do rozszerzającego naczynia krwionośne tlenku azotu

ZWIĘKSZAJĄ WCHŁANIANIE:

Rozkładając żywność, bakterie uwalniają różne produkty uboczne, w tym krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i metabolizm.

Pomagają przy tym uzyskać energię z węglowodanów, białek i tłuszczy, niezbędną do procesów anabolicznych.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

PROBIOTYKI BIORĄ UDZIAŁ W PRODUKCJI WITAMIN

Ryboflawina (witamina B2) 

Ryboflawina jest niezbędna w metabolizmie komórkowym i można ją znaleźć w produktach mlecznych, mięsie, czy jajach. Jednak niedobór ryboflawiny nadal występuje, dlatego przemysł spożywczy chętnie wykorzystuje szczepy bakterii, będące producentami tej witaminy.

Badano szczepy wytwarzające w różnych fermentowanych produktach mlecznych ryboflawinę i stwierdzono, że szczególnie skuteczny jest szczep Lactobacillus fermentum. Inne badanie wykazało, że również L. lactis produkuje ryboflawinę, oraz jest w stanie zmniejszyć fizjologiczne konsekwencje jej niedoboru; jednak badanie to przeprowadzono na szczurach.

Kwas foliowy (witamina B9)

Kwas foliowy bierze udział w replikacji i naprawie DNA, a także w syntezie nukleotydów, witamin i niektórych aminokwasów. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej (liczba czerwonych krwinek jest niższa niż normalnie), wad cewy nerwowej (szczególnie u kobiet w ciąży) i zwiększonego ryzyka chorób serca ze względu na podwyższony poziom homocysteiny. Niektóre szczepy Bifidobacteria wykazały właściwości biosyntezy kwasu foliowego.

Strozzi i Mogna przeprowadzili badanie pilotażowe z udziałem 23 zdrowych ochotników, aby ocenić zdolność trzech różnych szczepów Bifidobacteria do produkcji kwasu foliowego. Badani zostali poinstruowani, aby nie spożywać sfermentowanych produktów mlecznych zawierających Bifidobacteria – aby zapobiec ich spożyciu z innych źródeł. Badanie wykazało, że trzy szczepy Bifidobacterium skolonizowały przewód pokarmowy i wytworzyły znaczne ilości kwasu foliowego.

Zobacz również : NIEDOBÓR WITAMINY B12 NIEBEZPIECZNY DLA ZDROWIA.

Witamina K

Niedobór witaminy K może wynikać z niezrównoważonego mikrobiomu jelitowego, spowodowanego przerostem kolonii złych bakterii, które wypierają dobre bakterie, lub też powstałego w efekcie przyjmowania antybiotyku. Nie możemy przechowywać witaminy K, więc potrzebujemy odpowiedniej ilości bierząco produkujących ją bakterii.

Ilość witaminy K wytwarzanej przez bakterie jelitowe wynosi 10-50%. Szczególnie dużo witaminy K wytwarza szczep L. lactis.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zwiększenie wchłaniania wapnia

Wapń z pożywienia nie zawsze jest wchłaniany, a jego ilość i dostępność biologiczna zmienia się w zależności od jego źródła. Z niedoborem spotykamy się często u sportowców. Badanie przeprowadzone z udziałem dziewięciu rowerzystów płci męskiej, poddanych intensywnym treningom wytrzymałościowym przez okres 10-ciu tygodni, wykazało zwiększenie wydalania wapnia z moczem i obniżenie poziomu wapnia.

W pewnym badaniu stwierdzono również, że niektóre gatunki Lactobacillus mogą poprawiać biodostępność wapnia,  ponieważ mogą zmniejszać ilość fitynianów wiążących się z wapniem. Wykorzystano w nim mleko sojowe z dodatkiem wapnia zawierające siedem szczepów Lactobacillus, w tym L. acidophilus, L. plantarum L. casei i L. fermentum. Największy wzrost wchłanialności wapnia nastąpiło po spożywaniu mleka L. acidophilus (89,3%) i L. casei (87,0%).

Zwiększenie absorpcji żelaza

Niedobór żelaza jest powszechny wśród sportowców i może wpływać na sprawność fizyczną. Niemniej często pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ mają one wysokie zapotrzebowanie na żelazo,  a także wśród osób stosujących dietę roślinną z powodu przyjmowania żelaza niehemowego (które ma niższą biodostępność w porównaniu z żelazem hemowym występującym w pokarmach pochodzenia zwierzęcego).

Probiotyki są dietetycznym czynnikiem, który służy jako potencjalna terapia w celu zwiększenia wchłaniania żelaza.

Niedawno wykonane badanie dowiodło, że L. plantarum zwiększa wchłanianie żelaza z napoju wzbogaconego w żelazo o 50%. Ten sam szczep wykazał zdolność do zwiększania wchłaniania żelaza o ponad 100% z owsa, który ma niską biodostępność żelaza (ze względu na wysoki poziom fitynianów).

Mechanizm relacji szczepów bakterii i absorpcji żelaza nie do końca został poznany. Sugeruje się, że niektóre szczepy Lactobacillus mogą zwiększać biodostępność żelaza, ponieważ mają enzym o nazwie fitaza, który może rozkładać fityniany podczas fermentacji. Zwiększone wchłanianie żelaza może również być wynikiem zdolności szczepu do kolonizacji jelita i zwiększenia wydalania mucyny (głównego składnika warstwy śluzu, który wyściela jelito). W końcu, inny możliwy mechanizm może wynikać ze spadku pH w jelitach z powodu wzrostu Lactobacillus.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zwiększenie absorpcji witaminy D

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości, utrzymując homeostazę fosforanową i wapniową – a także dla sprawności fizycznej. Jednak często występuje jej niedobór, szczególnie przy niskim kontakcie człowieka z promieniami słonecznymi. Wysoką grupą ryzyka niedoboru są sportowcy, być może z powodu uszkodzeń mięśni, zwiększonej aktywności immunologicznej i zwiększonej syntezy białek.

Kilka badań sugerowało, że niższy poziom witaminy D może być związany ze zmianami mikroflory jelit. Jones, Martoni i Prakash opublikowali pierwsze dane na temat probiotyków zwiększających wchłanianie witaminy D u ludzi. W randomizowanym kontrolowanym badaniu stwierdzono, że probiotyczny szczep L. reuteri może zwiększyć 25-hydroksywitaminę D w surowicy o 25,5%.

Obecnie jest to pierwsze badanie, w którym wykazano, że suplement probiotyczny zwiększa poziom witaminy D. Mechanizm jest jednak niejasny. Może to być wynikiem zwiększenia wchłaniania witaminy D lub większej syntezy prekursora witaminy D.

Złagodzenie objawów nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy wynika najczęściej z powodu zbyt małej ilości enzymu trawiennego β-galaktozydazy. Dzięki probiotykom wysokiej aktywności β-galaktozydazy, osoby nietolerujące np. mleka, nie odczuwają dolegliwości po spożyciu kefiru czy jogurtu.

Badania wykazały, że L. reuteri, w porównaniu do placebo, zmniejsza objawy nietolerancji. Skutecznymi szczepami są również L. bulgaricus i Streptococcus thermophilus.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zwiększenie konwersji azotu do tlenku azotu

Tlenek azotu zwiększa efektywność wykorzystania tlenu w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Super żywnością w tej kwestii okazał się sok z buraka, bogaty m.in. w azotyny, które już w jamie ustnej, z udziałem bakterii, przekształcają się w tlenek azotu.

W endogennym wytwarzaniu tlenku azotu ważną rolę odgrywają bakterię w całym układzie pokarmowym. Mechanizm ten potwierdzają badania, podczas których stwierdzono, że Lactobacilli i Bifidobacteria w ludzkim kale generowały tlenek azotu z azotynów, a kilka szczepów bakterii wytwarzało go z azotanów. Sugeruje się, że niektóre bakterie mogą wychwytywać tlenek azotu przez wiązanie z określonymi białkami lub za pomocą reduktazy azotanowej.

Zwiększenie aktywności przeciwutleniającej

Intensywne ćwiczenia generują dużą ilość wolnych rodników, które mogą uszkadzać lipidy, białka i kwasy nukleinowe w komórkach. Aby zneutralizować wolne rodniki, zarówno przeciwutleniacze z pożywienia, jak i niektóre enzymy w naszym organizmie tworzą biologiczną barierę antyoksydacyjną.

Badania sugerują, że niektóre szczepy probiotyczne, takie jak L. rhamnosus i L. paracasei, mogą zapewniać aktywność przeciwutleniającą i zmniejszać stres oksydacyjny. W jednym z nich podzielono mężczyzn na dwie grupy. Jedna otrzymywała suplementy probiotyczne. Obie grupy poddawano intensywnym ćwiczeniom, przy czym u mężczyzn z grupy przyjmującej suplementy zauważono większy poziom przeciwutleniaczy, które efektywniej neutralizowały wolne rodniki i stres oksydacyjny. Warto zauważyć, że wszyscy sportowcy spożywali w diecie przeciwutleniacze. Ponieważ mikrobiom jelitowy reguluje wchłanianie składników odżywczych, wyższy poziom biologicznego potencjału antyoksydacyjnego może być właśnie wynikiem większej absorpcji antyoksydantów przez probiotyki.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Konkluzja

Dysfunkcja mikrobiomu może prowadzić do konsekwencji związanych z nieefektywnym wykorzystaniem składników odżywczych. Bakterie jelitowe mogą poprawić wchłanianie składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów. Produkty uboczne metabolizmu probiotycznego (np. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe) pozytywnie wpływają na zdrowie. To niesamowite, ile korzyści może przynieść suplementacja probiotykami – kluczowymi graczami na polu żywienia, zdrowia jelit i fizjologii człowieka.