Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi nie jest zbyt proste w dzisiejszym świecie, a wszystko przez to, iż posiadamy stały i nieograniczony (jedynie finansowo) dostęp do żywności.

Jednak jedzenie nie wystarczającej ilości pożywienia, zmniejszenie apetytu może być równie groźne. Oto 9 powodów, które mówią, iż  nie jesz wystarczająco dużo jedzenia, więc najprościej mówiąc „NIE DOJADASZ.”

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

NISKI POZIOM ENERGII

Kalorie są jednostkami energii, które organizm wykorzystuję do działania. Kiedy nie jesz wystarczającej ilości kalorii prawdopodobnie czujesz się zmęczony przez większość czasu.

[su_highlight background=”#ffd512″]Liczba kalorii potrzebnych do utrzymania podstawowych funkcji w okresie 24h określamy jako spoczynkowe tempo metabolizmu.[/su_highlight] Większość populacji ma zapotrzebowanie dzienne większe niż 1000 kcal, a dodatkowa aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na kcal odpowiednio do intensywności ćwiczeń lub po prostu życia.

Ograniczenie spożycia do mniej niż 1000 kcal dziennie może spowolnić tempo przemiany materii i prowadzić do zmęczenia, ponieważ nie zaopatrujesz swojego organizmu w taka liczbę kcal, aby nawet wspierać podstawowe funkcje fizjologiczne.

Podsumowując- jedzenie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do zmęczenia z powodu niewystarczającej energii, aby wykonywać ruch poza podstawowymi funkcjami.

UTRATA WŁOSÓW

Jeśli zauważysz znaczną zwyżkę utraty włosów podczas czesania lub pod prysznicem może to być oznaka, że nie spożywasz wystarczająco dużo jedzenia. Potrzebne są liczne składniki odżywcze do utrzymania normalnego, zdrowego wzrostu włosów.

[su_highlight background=”#ffd512″]Niewystarczające przyjmowanie kalorii z białka, biotyn, żelaza i innych witamin i minerałów jest powszechną przyczyną utraty włosów.[/su_highlight]

Zasada jest prosta- organizm sam zdecyduję aby przeznaczyć kluczowe składniki odżywcze priorytetowo dla swojego serca, mózgu i innych narządów ponad wzrost włosów.

STAŁY GŁÓD

Cały czas głodna? To jedna z najbardziej oczywistych oznak, że nie jesz wystarczająco dużo jedzenia.

Badania potwierdzają, że apetyt oraz jego zwiększenie to odpowiedź organizmu na drastyczne obcięcie kalorii ze względu na zmiany na poziomie hormonów, które są odpowiedzialne za uczucie głodu oraz sytości.

Badania te przeprowadzono na myszach. Przez dłuższy okres karmiono je dietą zawierającą 40% kalorii mniej niż zwykle. Stwierdzono jednoznacznie, iż ich stężenie hormonów tłumienia apetytu leptyny i IGF-1 zmniejszyła się, a sygnały głodu znacząco zwiększyło.

Co więcej, niskie spożycie kalorii wpływa na zwiększenie poziomu produkcji kortyzolu, hormonu stresu, który został połączony z głodem. Człowiek najedzony- człowiek szczęśliwy 🙂

NIEZDOLNOŚĆ DO ZAJŚCIA W CIĄŻĘ

Niedojedzenie może kolidować ze staraniami par o dziecko.

Podwzgórze i przysadka mózgowa znajdująca się w mózgu pracują razem w celu utrzymaniu równowagi hormonalnej, w tym zdrowia reprodukcyjnego.

Podwzgórze odbiera sygnały z organizmu, które pozwalają wiedzieć, kiedy należy regulować poziom hormonów. [su_highlight background=”#ffd512″]Na podstawie sygnałów odebranych, podwzgórze produkuje hormony, które albo pobudzają lub hamują produkcję estrogenów, progesteronu i innych hormonów przez przysadkę mózgową.[/su_highlight]

Badania wykazały, że kompleks ten system jest bardzo wrażliwe na zmiany w spożyciu kalorii i wagi. Bez odpowiedniej równowagi hormonów reprodukcyjnych, ciąża nie może nastąpić. Pierwszą oznaką tego jest podwzgórze, które zakłóca miesiączkowanie.

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, należy spożywać wyważone, odpowiednie kaloryczności diety w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania hormonów i zdrowej ciąży.

PROBLEMY ZE SNEM

Okazało się że brak snu prowadzi do insulinooporności lub do przyrostu masy ciała.

Ponadto, podczas gdy przejadanie może powodować trudności w zasypianiu, wydaje się, że ścisła dieta może również prowadzić do zaburzeń snu. Badania przeprowadzone na ludziach jak i zwierzętach wykazały, że ograniczenie kalorii prowadzi do zakłóceń snu i zmniejszenie snu wolnofalowego (głębokiego snu).

W innym małym badaniu wzięło udział 10 młodych kobiet. 4 tygodnie diety doprowadziło do większych trudności z zasypianiem i zmniejszeniem ilości czasu spędzonego w głębokim śnie. Jeśli czujesz, że przed snem jesteś głodny i nie uśniesz lub budzisz się z głodu to główne oznaki, że nie jesz wystarczająco dużo.

DRAŻLIWOŚĆ

Jeśli jakieś małe nieznaczące problemy zaczęły zajmować Ci głowę to może to być związane z niedożywieniem.

Rzeczywiście, drażliwość była jednym z kilku problemów napotykanych przez młodych mężczyzn, którzy przeszli ograniczenie kaloryczności  podczas II wojny światowej. Przyjmowali oni około 1800 kcal dziennie, co może sklasyfikować jak „pół- głód

Przedłużone niskie spożycie kalorii i restrykcyjne żywieniowe wzory od tego momentu zostały połączone z rozdrażnieniem i złym humorem. Ponownie w tym momencie napiszemy Człowiek najedzony- człowiek szczęśliwy 🙂

CIĄGŁE UCZUCIE ZIMNA

Jeśli jest Ci ciągle zimno może to być spowodowane z nie wystarczającą jedzoną ilością pożywienia. [su_highlight background=”#ffd512″]Twój organizm musi spalić pewną liczbę kalorii w celu wytworzenia ciepła i utrzymania zdrowej, komfortowej temperatury ciała.[/su_highlight] W rzeczywistości, nawet łagodne ograniczenie kalorii obniża temperaturę ciała.

W sześcioletnim kontrolowanym badaniu na 72 osobach dorosłych wykazano, iż ludzie którzy spożywali średnio 1768 kcal dziennie miały temperaturę ciała znacznie niższą od grupy ludzi, którzy spożywali 2300-2900 kcal, niezależnie od aktywności fizycznej.

W oddzielnej analizie tego samego badania wynikło, że u ludzi, którzy spożywali mniej kcal wystąpił znaczący spadek T3- hormonu tarczycy, który pomaga utrzymać temperaturę ciała.

ZAPARCIA

Rzadkie wypróżnienia mogą być związane z niewłaściwym doborem ilości spożywanych kcal. Nie jest to zaskakujące, ponieważ małe ilości pożywienia spowoduję małą ilość odpadów w przewodzie pokarmowym. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy wypróżniamy się 3 razy w tygodniu lub mniej. Możemy też o nich wspomnieć kiedy stolec jest mały, twardy i trudny do usunięcia z przewodu pokarmowego.

Jedno małe badanie na 18 dorosłych wykazało, że zaparcia występowały najczęściej u osób, które nie spożywały wystarczającej ilości kalorii. Podawano im nawet dodatkową ilość błonnika dla bardziej prawidłowego funkcjonowania jelit. To jednak nie pomagało!

Diety i jedzenie zbyt małej ilości jedzenia może również powodować zaparcia u młodych ludzi ze względu na spowolnienie tempa metabolizmu. Jeśli masz problemy z regularnością, ważne jest, aby spojrzeć na ilość jedzenia, które jesz i ocenić, czy jest go wystarczająco.

LĘK

Sama dieta może prowadzić do lęków i uczucia niepokoju, ale może to być również spowodowane z niskim spożyciem kcal.

W dużym badaniu wśród ponad 2500 australijskich nastolatków 62% z nich zostało sklasyfikowanych jako nieodpowiednio odżywionych, oczywiście ta część badanych poinformowała o wysokim poziomie depresji i lęku.

Niepokój zaobserwowano również u ludzi z nadwagą, którzy zaczęli używać bardzo niskokalorycznych diet. W kontrolowanych badaniu 67 otyłych ludzi, którzy jedli 400 lub 800 kcal dziennie mniej na przestrzeni do 3 miesięcy zaobserwowano zwiększony niepokój.

Aby zminimalizować ryzyko niepokoju, lęku, depresji, a próbujesz schudnąć sięgnij po dietę która zawiera mnóstwo tłustych ryb. Uzyskiwane z ich jedzenia kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć objawy lęku itp.