Zespół nieszczelnych jelit – zespół jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome, LGS) to stan, w którym ma miejsce zwiększona przepuszczalność jelit (rozszczelnienie jelit), wskutek której szkodliwe produkty przemiany materii, patogeny i inne niechciane cząstki (np. kazomorfiny – kazeina, gliadomorfiny – gluten), przedostają się z jelita do krwiobiegu. Zanim napiszesz w komentarzu, że nie ma czegoś takiego poczytaj o selektywności bariery jelitowe i ścisłym połączeniu kosmków jelitowych  (ang. tight junctions)

Zespół nieszczelnych jelit jest stanem trawiennym, który wpływa na błonę śluzową jelit. W zespole nieszczelnego jelita luki w ścianach jelita umożliwiają bakteriom i innym toksynom przenikanie do krwioobiegu.

Wielu lekarzy i pracowników służby zdrowia nie rozpoznaje zespołu nieszczelnego jelita (LGS) jako diagnozowalnego stanu. Jednak obecne dowody naukowe sugerują, że nieszczelne jelita mogą przyczyniać się do szeregu schorzeń.

Gdzie dochodzi do tej patologi ?

Rozszczelnienie jelit ma miejsce w jelicie cienkim.

Główna funkcja jelit

Jelita cienkie są bardzo ważne, ponieważ w nich zachodzi wchłanianie większości witamin i minerałów z żywności. Żeby mogły być one wchłonięte, jelito cienkie zawiera bardzo małe otwory, dzięki czemu substancje odżywcze mogą być przenoszone do krwiobiegu, skąd krew transportuje je do komórek ciała.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jelita są jak bramkarz w klubie, toksycznych klientów nie wpuszcza

Ściana jelita jest półprzepuszczalna (selektywna ). Oznacza to, że pory pozwalają tylko pewnym cząstkom przechodzić do krwiobiegu, a inne są zablokowane przed przedostaniem się do niego. Na przykład, specyficzne cząsteczki i substancje odżywcze mogą przechodzić, ale toksyny i duże niezdefiniowane cząstki żywności są blokowane.

Nieszczelne jelita są tak małe, że nie widać ich gołym okiem !

Przy nieszczelnym jelicie, pory mogą się poszerzać (jak w przypadku powiększonej dziury w sieci). Wtedy niestrawione cząstki żywności, toksyny i bakterie, które normalnie nie mogą wydostać się z jelita, przedostają się do krwi i krążą po całym ciele. Powoduje to stan zapalny i prowadzi do reakcji immunologicznej.

Nieszczelne jelita i zaburzenia mikroflory jelitowej leży u podstaw wielu chorób

Wtedy też ciało często reaguje alergicznie na pewne produkty spożywcze. Jeśli ten problem się utrzyma, nieszczelne jelito może doprowadzić do choroby autoimmunologicznej.

Niektóre początkowe objawy:

W takim przypadku nie obejdzie się bez konkretnych zmian w diecie i naturalnego leczenia.

Co niszczy najmocniej nasze jelita

Jaką żywność wprowadzić w jadłospis przy syndromie nieszczelnych jelit?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Oto lista produktów spożywczych będących podstawą diety leczniczej przy nieszczelnych jelitach. Te produkty wspomagają regenerację jelit, ponieważ są lekko strawne i pomagają odbudować wyściółkę jelit.

Bulion kostny

Dostarcza ważne minerały i aminokwasy, w tym prolinę, glicynę i potas, które mogą pomóc w leczeniu nieszczelnego jelita.

Fermentowane produkty mleczne

Żywność probiotyczna, taka jak kefir i jogurt może pomóc w leczeniu jelit, niszcząc złe bakterie i grzyby.

Fermentowane warzywa

Spróbuj dodać sfermentowane produkty, takie jak kefir kokosowy, kapusta kiszona lub kimchi. Zawierają probiotyki niezbędne do naprawy cieknącego jelita, równoważąc przy tym pH w układzie trawiennym.

Warzywa gotowane na parze

Warzywa z małą ilością skrobi, które są gotowane na parze, to lekkostrawna opcja, która jest podstawą diety osób z zespołem nieszczelnych jelit.

Zdrowe tłuszcze

Produkty zawierające przeciwzapalne tłuszcze omega-3 (np. żółtka, łosoś, awokado i olej kokosowy) wspomagają regenerację jelit.

Owoce

Spożywanie 1-2 porcji owoców dziennie okazuje się być bardzo korzystne. Również polecam gotować je na parze i spożywać z umiarem.

Żywność, która powoduje zespół cieknącego jelita:

Znalezione obrazy dla zapytania site:motywatordietetyczny.pl złe węglowodany

TOP 5 suplementów działających leczniczo przy syndromie nieszczelnego jelita:

Probiotyki (50-100 mld dziennie)

Probiotyki wspomagają odbudowę flory bakteryjnej, będącej podstawą zdrowych, szczelnych jelit.

L-glutamina (5 gramów 2x dziennie)

Glutamina jest aminokwasem, który pomaga odbudować drogi trawienne, szczególnie u osób z przewlekłą biegunką.

Enzymy trawienne (2 kapsułki przed każdym posiłkiem)

Enzymy te poprawią wchłanianie składników odżywczych – kuracje z suplementacją enzymów trawiennych leczą osoby cierpiące na różne przewlekłe choroby związane z trawieniem

Sok z Aloesua (1/2 szklanki 3x dziennie)

Aloes działa uzdrawiająco na układ trawienny, oraz silnie stymuluje układ immunologiczny.

Olej rybny (1000 mg na dobę)

Olej z ryb zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe EPA / DHA, które zmniejszają stan zapalny.

Olejki eteryczne na uszczelnienie jelit…?

Olejek eteryczny z imbiru i mięty pieprzowej może łagodzić stan zapalny jelit i wspomagać ich regeneracje. Pij codziennie szklankę wody z 2 kroplami olejku. Możesz również dodać 3 krople olejku eterycznego do odrobiny oleju kokosowego i tak otrzymany specyfik wmasować (2 razy dziennie) w brzuch.