Jedzenie czosnku lub przyjmowanie tabletek witaminy B1 często pojawia się podczas dyskusji, jak uniknąć ukąszeń komarów.

Środki te przetestowano prosząc ochotników o przyjęcie placebo (kapsułki zawierającej cukier lub witaminę C) lub kapsułki z suplementem (czosnku lub witaminy B1), a następnie wzięcie udziału w teście ich atrakcyjności dla komarów w laboratoriach.

Atrakcyjność można określić, licząc liczbę ugryzień lub lądowań na skórze człowieka.

Ochotnicy są następnie proszeni o powrót w innym czasie na drugi test, tym razem po zjedzeniu dowolnego preparatu (placebo lub suplement), którego nie zastosowali za pierwszym razem. Badania nad czosnkiem i witaminą B1 nie znalazły dowodów na to, że te substancje mogą zmniejszać przyciąganie komarów. Nie przeprowadzono badań w bardziej naturalnym otoczeniu.

Twierdzenie, że przyjmowanie suplementów witaminy B1 odstraszy komary, jest FAŁSZYWE. Naukowcy zbadali wpływ witaminy B1 na przyciąganie komarów i stwierdzili, że nie ma ona żadnego wpływu, niezależnie od tego, czy jest przyjmowana doustnie, czy przez noszenie plastra.

Co odstrasza komary?

W 2001 roku stwierdzono, że olej z kocimiętki odstrasza komary 10 razy lepiej niż DEET. DEET to organiczny związek chemiczny z grupy amidów, metylowa pochodna benzamidu. Stosowany jako środek odstraszający owady, np. komary, meszki, muchy końskie, kleszcze

Kolejne testy tego twierdzenia wykazały pewną rozbieżności oleju z kocimiętki i jego składnika, nepetalaktonu. Jednak te testy laboratoryjne nie wykazały, że olej z kocimiętki działa tak dobrze jak DEET. Wystąpiły również niezwykle silne różnice w czasie ochrony między badanymi gatunkami komarów, od braku ochrony do 4 godzin ochrony. Nie zmienia to faktu, że drzewo kocimiętki lub olejek

Dlaczego picie alkoholu sprawia, że komary gryzą nas częściej?

Niektórzy badacze zakładają, że ludzie spowolnieni przez picie alkoholu są łatwiej pogryzieni przez komary. Ale w rzeczywistości powód, dla którego ludzie przyciągają komary po wypiciu alkoholu, nie został zbadany i nadal pozostaje nierozwiązany.

Najczęstszymi hipotezami, które mówią o większej atrakcyjności człowieka dla komarów jest większa ilość acetonu, etanolu i metanolu w pocie po wypiciu alkoholu.