Witamina B12 odgrywa ważną rolę w ogólnym zdrowiu. Dlatego rozpoznanie wczesnych objawów niedoboru witaminy B12 ma decydujące znaczenie w leczeniu jak i zapobieganiu dalszym powikłaniom zdrowotnym.
Witamina ta jest produkowana tylko przez mikroorganizmy, takie jak bakterie. Naturalnie witamina B12 znajduje się tylko w mięsie i innych produktach zwierzęcych. Produkty roślinne praktycznie jej nie zawierają, chyba że produkt został nią wzbogacony. Dlatego szczególnie osoby unikające mięsa są narażone na jej niedobór. Ponadto niedobór ma często miejsce u kobiet w ciąży, a ze względu na niedostateczne wchłanianie występuje u osób starszych, u osób po operacji układu pokarmowego, z zaburzeniami gastrycznymi, czy przyjmujących metforminę i inne leki jak np. na nadkwasotę i problemy z tarczycą.
Jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy B12 są częste zawroty głowy, np. [su_highlight background=”#ffd512″]kiedy wchodzisz na górę czy szybko wstajesz z krzesła.[/su_highlight] Te sytuacje mogą być czasami niebezpieczne. Jeśli wystąpią objawy przewlekłych zawrotów głowy, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia w oparciu o niedobór witamin.
Czy często masz trudności z zapamiętywaniem zwykłych rzeczy, takich jak gdzie położyłeś klucze? Cóż, takie „zapominalstwo” może świadczyć o deficycie witaminy B12, zwłaszcza jeśli zdarza się często. [su_highlight background=”#ffd512″]Bywa, że u osób starszych podejrzewa się rozwój demencji czy Alzheimera, a tak naprawdę to po prostu niedobór witaminy B12.[/su_highlight] Można to sprawdzić, wykonując proste badanie krwi.
Masz wrażenie, że torby z zakupami ważą ze sto kilo? Niewłaściwe natlenienie komórek mięśniowych i niedobór witaminy B12 może powodować niestabilność mięśni i osłabienie mięśni.
Kiedyś miałeś „rosyjskie policzki” a teraz jesteś blado- żółty, może to być spowodowane brakiem witaminy B12, a w efekcie brakiem erytrocytów. W rezultacie organizm wytwarza więcej bilirubiny, która powoduje zmianę rumianej cery na blado – żółtawą.
Parestezja znana jest pod pojęciem „uczucie opaczne”. Jest to nieprzyjemne wrażenie zmysłowe wskutek obojętnego bodźca, np. muśnięcia. Pod tym pojęciem kryje się uczucia drętwienia, parzenia, „wbijania szpilek” itp.. Diagnozowaniem przyczyn parestezji zajmują się neurolodzy i neurochirurdzy. Nierzadko jest ona efektem niedoboru witaminy B12.
Jeżeli chcecie nabyć witaminę B12 dobrej jakości w przystępnej cenie zapraszam poniżej:
Na hasło: motywator macie 8% rabatu
Sypiasz regularnie, ale ciągle czujesz się zmęczony? Cóż, może to być kolejna oznaka niedoboru witaminy B12. Niewyjaśnione zmęczenie może wystąpić z powodu zmniejszenia produkcji erytrocytów w ciele, a w efekcie niedotlenienia organizmu.
Długotrwały niedobór witaminy B12 może uszkodzić wzrok i powodować zaburzenia widzenia (np. niewyraźne lub podwójne widzenie, wrażliwość na światło) wskutek uszkodzeń nerwu wzrokowego.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…