Zapewne słyszeliście o tym powiedzeniu, że obowiązkiem zdrowego człowieka jest jedzenie 5 małych posiłków dziennie.
Jest to jeden z ciekawszych informacji powtarzanych przez sporą liczbę kobiet i nie tylko, zaraz po nie jedzeniu po 18:00 😉 Okazuje się, że nie jest to takie proste i logiczne powiedzenie, pamiętajmy, że współczesna dietetyka opiera się na szeroko pojętej diagnostyce, szczegółowym wywiadzie środowiskowym i określeniu celu jaki chcemy osiągnąć.
Jedne osoby będą chciały schudnąć, drugie przytyć a trzecie opanować chorobę tarczycy czy insulinooporność, na podstawie tych informacji możemy określić strategię żywieniowe którą będziemy stosować.
Jeżeli okazuje się, że przykładowo morfologia z rozmazem + CRP i OB są nieoptymalne lub osoba zgłasza nieswoiste zachowania naszego ciała np. wypadanie włosów, obniżona temperatura ciała od rana, spadki energii w drugiej połowie dnia zleca cię rozszerzone badania. Takie osoby będą miały inne wskazówki dietetyczne i ilość posiłków niż zdrowa osoba.
Pamiętajmy, że każda osoba ma inny typ metaboliczny, ektomorficy lepiej tolerują węglowodany endomorfik z kolei po węglowodanach szybko tyje ze względu na gorszą wrażliwość leptynową, insulinową i wolniej działające nasze tkanki (wrażliwość insulinowa), które przyswajają energię bez jednoczesnego odkładania tkanki tłuszczowej.
To ile możemy zjeść zależy od celu treningowe i ilości jednostek treningowych. Jedną z najczęstrzych przyczyn braku np. spalania tkanki tłuszczowej i pogarszającego stanu naszych nadnerczy są diety ubogie w kalorię. Taka dieta powoduje duże wyrzuty kortyzolu a tym samym spada glukagon i wzrasta insulina, dodatkowo nadnercza wydzielają długo noradrenalinę i w konsekwencji może to doprowadzić do pogorszenia pracy tarczycy przez „wyczerpane nadnercza”
[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]W dzień treningowy jemy więcej a nie mniej wtedy można zjeść nawet 5 posiłków i zwiększyć ilość węglowodanów [/su_highlight]Kliknij poniżej w Polub tę stronę, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga. Jeżeli masz pytanie dotyczące artykułu : Wpisz wiadomość
Tak jak wspomniałem wcześniej w dni treningowe powinniśmy jeść więcej kcal niż w dzień nie treningowy. W myśl zasady celowania węglowodanów w godziny ok. treningowe i przed snem.
Pamiętajmy, że posiłki białkowo tłuszczowych inaczej działają na nasz metabolizm i łaknienie niż posiłki z przewagą węglowodanów lub samych węglowodanów bez tłuszczu.
Białko połączone z tłuszczem bardzo dobrze działa na nasz ośrodek sytości i metabolizm.
Podstawowa sprawa to fakt, że to połączenie rewelacyjnie działa na naszą Leptyne, hormon odpowiedzialny za informowanie o naszego mózgu o tym, że jesteśmy najedzeni i syci.
Kolejna kwestia to opóźnienie reakcji Greliny hormonu odpowiedzialnego za informowanie naszego żołądka o chęci jedzenia.
I najważniejszy plus posiłek BT optymalizuje poziom naszego cukru w krwi, tym samym insulina jest na niskim poziomie a glukagon na wysoki taka sytuacja w ciele twory idealne środowisko do spalania tkanki tłuszczowej.
Po takim solidnym posiłku jesteście syci na 3,5 – 4,5 h dlatego jedzenie w tym przypadku 3 posiłków nie jest niczym dziwnym
Stara szkoła dietetyki mówi jedz co 2/3 h i do każdego posiłku stosuj węglowodany. Nie jest to do końca rozsądne rozwiązanie. Chyba, że trenujesz sztuki walki lub crossfit i to jeszcze 2 x dziennie.
W przeciwnym razie sporą ilością węglowodanów jedzona do każdego posiłku powoduje :
Jeżeli chcesz abym stworzył dla ciebie dietę, która wyeliminuje te produkty zobacz tutaj
Jest wiele badań naukowych pokazujących wyższość diety BT nad Wysoko węglowodanową. Tak jak wspomniałem to czy będziesz jeść 5 czy 3 posiłki zależy od twojego celu treningowego czy to jest dzień treningowy czy nie treningowy, oraz kompozycji posiłków. Posiłki bardziej węglowodanowe słabiej sycą, BT bardziej !
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…
Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…
Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…