Cherokee to plemię indiańskie, które wywodzi się z południowo-wschodniej części rodzimych Stanów Zjednoczonych. Wierzą Oni, że Stwórca dał im dar zrozumienia i konserwowania ziół leczniczych. Cherokee zaufali w uzdrowienie i właściwości zapobiegawcze apteki matki natury. Ponieważ wiele roślin staje się rzadkością w całej historii, Cherokee promują właściwe techniki ich zbierania. Przodkowie nauczali ich, że jeśli zbierają, należy wybierać tylko co trzecie znalezione zioło. Gwarantuje to, że wystarczająca liczba próbek przetrwa i nadal będzie można je propagować. Oto niektóre z roślin leczniczych, które były powszechnie stosowane przez plemie Cherokee.

Rośliny  uzdrawiające:

Jeżyna

Dla Cherokee, jeżyna jest najdłużej znanym lekarstwem na rozstrój żołądka, jednak to zioło może być wykorzystywane do czegokolwiek. Użycie mocnej kawy z korzenia jeżyny przyczynia się do zmniejszenia obrzęku tkanek i stawów. Odwar z korzeni, słodzony miodem lub syropem klonowym, robi doskonały syrop na kaszel. Nawet żucie liści jeżyn koi krwawienie z dziąseł.

Niektóre inne korzyści zdrowotne owoców jeżyny

  • lepsze trawienie
  • wzmocnienie układu odpornościowego
  • zdrowe funkcjonowanie serca
  • profilaktyka raka
  • zwolnienie dysfunkcji śródbłonka

Te smaczne owoce są również bardzo pożywne. Witaminy przewidziane jakie jeżyny obejmują to: witaminę A, witaminę B6, witaminę C, witaminę E, witaminę K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy. Jeżyny mają też niesamowite bogactwo minerałów wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk. Są również dobrym źródłem błonnika i aminokwasów egzogennych.

Ceanothus cuneatus- Prusznik

Kwiat kolibra został wykorzystany przez Cherokee w leczeniu torbieli, włókniaków, zapalenia jamy ustnej i problemów z gardłem. Obecne badania stwierdziły, że to zioło jest również doskonałe w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i blokad układu chłonnego.

Cherokee stosują głównie prusznik jako diuretyk, w celu stymulowania czynności nerek, jednakże był również stosowany do leczenia chorób, takich jak:

  • zapalenie migdałków
  • powiększone węzły chłonne
  • powiększona śledziona
  • hemoroidy
  • bóle miesiączkowe

Aby uzyskać wszystkie korzyści z prusznika, Cherokee moczyli kwiaty w wrzącej wodzie przez około pięć minut, a następnie zalecają wypić herbatę, gdy jest jeszcze ciepła.

Ożypałka

Cherokee uważali działanie tego zioła nie do końca za uzdrawiające, ale raczej z natury medycyny zapobiegawczej. Jest lekkostrawnym pożywieniem. Prawie każda część tej rośliny, z wyjątkiem dojrzałych liści i owocostanów, mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Korzeń Ożypałka ma wysoką zawartość skrobi, a rośliny typu męskiego mają wysoką zawartość pyłku.

Korzeń ożypałka można przygotować podobnie jak ziemniaki, gotowane i tłuczone. Otrzymana pasta jest doskonałym lekarstwem na oparzenia i rany. Pyłek ożypałka jest doskonałym źródłem białka i może być stosowany jako dodatek w piekarnictwie. Proszek z kwiatów,  może być również stosowany do zapobiegania podrażnieniom skóry u niemowląt, jakie powstają przy pieluszkowaniu. Kwiaty Ożypałka mogą nawet pomóc z biegunką.

Greenbriar

Korzenie tej rośliny o wysokiej zawartości skrobi, a liście i łodygi są bogate w różne witaminy i minerały. Ze względu na gumowatą teksturę Greenbriar, korzenie mogą być wykorzystywane jak ziemniaki. GREENBRIAR ma ostry, dziwny smak, ale jest bogata w kalorie.

Cherokee używają Greenbriar jako oczyszczacz krwi i łagodny środek moczopędny, który leczy infekcje dróg moczowych. Wielu uzdrowicieli Cherokee robi maść z liści i kory i stosuje ją na drobne rany i oparzenia. Liście tego zioła mogą być używane w herbacie w leczeniu zapalenia stawów! Jagody Greenbriar mogą być spożywane na surowo lub przetwarzane na dżemy.

Mięta

Mięta jest bardzo popularnym ziołem i jest powszechnie stosowana w formie herbatki. Jednak wiele osób nie wie, że mięta zawiera wiele właściwości przeciwutleniających. zawiera magnez, potas, fosfor, wapń, witaminę C, witaminę A, i błonnik!

Cherokee używają tego zioła do pomocy w trawieniu. Liście mogą być kruszone i wykorzystywane do przygotowywania zimnych okładów, wykonanych w postaci maści, a nawet dodaje się je do kąpieli- koją swędzącą skórę. Uzdrowiciele Cherokee używają mieszankę łodyg i liści, aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Jeśli pacjentka karmi piersią i cierpi na pękanie sutków, powinna spróbować przemywać je naparem z mięty.

Dziewanna

Zioło to ma moc. Stosuje się je aby uspokoić dolegliwości astmy i zatorów w klatce piersiowej. Według Cherokee, wdychanie dymu z palenia korzeni i liści dziewanny działa cuda, aby uspokoić swoje płuca. Dziewanna jest wyjątkowo pomocna, aby poprawić stan podrażnionych błon śluzowych. Można zrobić ciepły wywar i moczyć nogi w nim, aby zmniejszyć obrzęk i ból stawów. Ze względu na właściwości przeciwzapalne dziewanna doskonale łagodzi bóle podrażnionych tkanek. Jej kwiaty mogą być używane do sporządzenia herbaty, która ma łagodne działanie uspokajające.

Qua lo ga (sumak)

Każda część tego zioła może być wykorzystywana do celów leczniczych! Z kory mogą być wykonane łagodne wywary, które można pić, aby łagodzić biegunkę. Wywary z kory mogą być również płukanką aby pomóc z bólem gardła. Dojrzałe jagody nadają się aby sprawić napój, który jest bogaty w witaminę C. Herbata z liści sumaka może obniżyć gorączkę. Można nawet zgniatać liście w celu wykonania maści, aby pomóc złagodzić wysypkę spowodowaną przez trujący bluszcz. Badanie opublikowane w Journal of irańskiego Pharmaceutical Research poinformowało, że sumak, jeżeli dodano go do codziennej diety, może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

Big Stretch (Wild Ginger)- Dziki Imbir

Cherokee polecają łagodną herbatkę, wykonaną z korzenia dzikiego imbiru, aby stymulować lepsze trawienie. Zioło to może również przyczynić się do niwelowania gazów w jelitach, rozstroju żołądka i kolki. Silna herbata z korzenia imbiru dzikiego może być stosowana do usuwania wydzieliny z płuc. Meskwaki to kolejne plemię indiańskie uznaje, że należy kruszyć, namoczone wcześniej pędy dzikiego imbiru aby uzyskać lek na bóle ucha.

Jisdu Unigisdi- Dzika Róża

Owoc dzikiej róży jest bogatym źródłem witaminy C i jest doskonałym lekarstwem na przeziębienie i grypę. Cherokee stosują łagodny napar herbaty z dzikiej róży w celu pobudzenia pęcherza moczowego i nerek. Można nawet tworzyć własne napary z płatków które łagodzą ból gardła! Albo spróbować wywaru z korzenia do pomocy przy biegunce.

Squirrel Tail (Krwawnik)

Zioło to jest znane szczególnie z jego właściwości działających na krzepnięcie krwi. Świeże, pokruszone liście można stosować na otwarte rany, aby zatrzymać krwawienie. Sok z krwawnika, w zmieszaniu z wodą źródlaną, może zatrzymać krwawienie wewnętrzne związane z chorobami żołądka i jelit. Można także skorzystać z liści do przygotowania herbaty, która będzie stymulować funkcje układu trawiennego i pomaga w prawidłowym trawieniu. Może ona również pomóc w chorobach nerek i dolegliwościach związanych z woreczkiem żółciowym. Można użyć wywar z liści i łodyg, aby pomóc zwalczać trądzik. Działa cuda na spierzchnięte dłonie i inne podrażnienia skóry.

Szczaw kędzierzawy

Cherokee często używają tego zioła w kuchni. Jest bardzo podobne do szpinaku, ale zawiera o wiele więcej witamin i minerałów ze względu na jego długie korzenie, które zbierają składniki odżywcze głęboko pod ziemią. Liście są doskonałym źródłem żelaza i mogą być również stosowane jako środek przeczyszczający. Można nawet przygotować wywar, sok z tym ziołem który pomaga leczyć drobne rany pieluszkowe i swędzenie skóry. Uzdrowiciele Cherokee używają wywaru, wykonanego z rozdrobnionych korzeni, który jest znany ze swoich właściwości antyseptycznych.

Należy zawsze pamiętać, że wszystkie z wyżej wymienionych ziół są bardzo silne i mogą być niebezpieczne, jeśli są wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Uzdrowiciele Cherokee mają wielowiekową praktykę i doświadczenie. Inną rzeczą jest, aby pamiętać fakt, że te zioła są bardzo cenne! Są apteką natury