Sprawdź stan twoich paznokci i zobacz czy nie grozi ci choroba ?

Podziel się ze znajomymi :)
  • 80
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    80
    Shares

Jeśli nasze oczy są zwierciadłem duszy, to paznokcie są zwierciadłem ciała. Mówią więcej niż możemy się domyślić. Łamliwe, prążkowane, rozdwojone lub żółte paznokcie mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych, oraz różne problemy zdrowotne, począwszy od niedokrwistości, kończąc na chorobie tarczycy. “Paznokcie cierpią najbardziej, gdy źle traktujemy nasze ciało”, mówi Lisa Petty, dziennikarka, ekspertka żywieniowa i autorka „Living Beauty” (Fitzhenry i Whiteside, 2005). “Kiedy składniki odżywcze przedostają się do naszego ciała-skóra, włosy i paznokcie otrzymują je jako ostatnie. Więc problemy paznokci mogą sygnalizować problemy w naszych organizmach. ”

Wykonane z białka-keratyny paznokcie, chronią bardzo wrażliwą skórę końców naszych palców u rąk i stóp. Nasze paznokcie są tworzone przez macierz paznokcia, która jest zbiorem nerwów, naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych, chroniona dodatkowo przez naskórek. Paznokcie mogą przybierać różne kształty w oparciu o zasady genetyki, ale u zdrowych ludzi mają podobne właściwości: są gładkie, nie są łatwo łamliwe i są przezroczyste (różowa barwa powstaje przez sieć drobnych naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia). Ale jeśli nasze paznokcie nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych, rzeczywista płytka paznokciowa może ulec uszkodzeniu, odbarwieniu lub po prostu jest brzydka.

Na szczęście, można rozwiązać większość problemów paznokci za pomocą zmiany diety, witamin, suplementów i prostą ich obserwację. Oto, jak zwalczać niektóre z chorób paznokci, by były one zdrowe i silne.

11 najczęstszych niedoborów substancji odżywczych / jakie badania krwi warto zrobić ?

Problem: paznokcie kruche lub rozdwojone.

 

Przyczyna: brak dostatecznego nawilżenia lub zbyt mało witaminy B i biotyny.
Rozwiązanie: codziennie przyjmuj 2 mg biotyny, mówi Richard Eisen, dermatolog w South Shore Skin Center w Massachusetts, lub spożywaj produkty bogate w ten składnik, takie jak: kalafior, soczewica i orzeszki ziemne. Nawilżaj paznokcie od wewnątrz, dostarczając  im dziennie 1000 mg oleju rybiego, który zawiera kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Należy je dwa razy na dobę smarować uwodnionym naturalnym olejem migdałowym i nosić rękawice podczas mycia naczyń, aby uchronić paznokcie przed wysychaniem.

Problem: miękkie lub w rosnące w górę paznokcie.

Przyczyna: niedobór żelaza.
Rozwiązanie: jeśli testy potwierdzają niski poziom żelaza, zastosuj 325 mg siarczanu żelaza trzy razy dziennie, zaleca Eisen.

Problem: wypukłe paznokcie z „pionowymi grzbietami”.

Przyczyna: Wiek (myślę, że „pionowe grzbiety” to jak zmarszczki na ciele dla paznokci)
Rozwiązanie: Aby wygładzić grzbiety, stosuj żele do paznokci z kilkoma kroplami olejku migdałowego. Ponieważ, polerowanie usuwa cienką warstwę paznokcia, należy robić tę czynność z umiarem, mówi Rachel Gower, założyciel salonów kosmetycznych w Houston. Unikaj tradycyjnych wypełniaczy, które używają syntetycznych substancji chemicznych, takich jak szkodliwa żywica poliestrowa.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.