Cytryny są fenomenalnymi antybiotykami, posiadają antyseptyczne oraz antynowotworowe właściwości.

Ekologiczne cytryny (całe)  są bogate w witaminy C i B-kompleks oraz minerały takie jak żelazo, wapń, magnez, krzem, miedź, i potas. Są one uważane za wspaniały tonik i może przyczynić się do oczyszczenia i detoksykacji całego ciała.

Chociaż cytryny mają kwaśny smak, w rzeczywistości mają bardzo silny odczyn zasadowy i mogą przyczyniać się do alkalizowania krwi, komórek, limfy, narządów i tkanek. Cytryny są używane w celu zniszczenia bakterii gnilnych w jamie ustnej. Mają też dobry wpływ na jelita – pomagają w łagodzeniu niestrawności, wzdęć i zaparć. Cytryny zawierają związek chemiczny zwany limonenem, który odpowiedzialny jest za ich zapach – znajduje się głównie w jej skórce. Używany jest do rozpuszczania kamieni żółciowych i kamieni nerkowych i może pomóc w walce z rakiem jamy ustnej, płuc, skóry, piersi, żołądka i jelita grubego.

Cytryny są również bogate w bioflawonoidy, które mogą znacząco wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszają stan zapalny w organizmie. Sok z cytryny znany jest ze swych korzystnych właściwości pomocnych w kaszlu, przeziębieniu i bólu gardła. Okazuje się przydatny również przy drobnych zakażeniach ucha i gorączce. Cytryny odgrywają niebywałą rolę w leczeniu zapalenia stawów, w chorobach serca, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, miażdżycy tętnic, cukrzycy. Wpływają też na obniżenie poziomu cholesterolu. Są pomocne przy zaburzeniach autoimmunologicznych, udarze mózgu i raku.

Miejscowo, sok z cytryny jest doskonałym lekarstwem na zmarszczki, kurzajki, bóle zębów, odciski, oparzenia słoneczne, trujący bluszcz, trądzik, łuszczycę. Służy też jako płukanka do włosów i ściągania twarzy.

Szklanka soku z cytryny rozpuszczonego w wodzie, wypita po przebudzeniu to doskonały sposób, aby nawilżyć i oczyścić organizm z samego rana. Tradycyjnie można też dodać soku z cytryny do herbaty. Sok urozmaica i nadaje smak sałatkom, tortilli, humusowi. Można nim doprawić sos guacamole i sushi.

Jak widać, warto dodać do swojej codziennej diety te pożywne i zdrowe owoce. Dostępność świeżych cytryn jest właściwie nieograniczona.