90 % serotoniny produkowane jest właśnie w jelitach

W pierwszej kolejności poruszyć należy kwestię neuroprzekaźnika, w znacznej mierze dbającego o nasz dobry nastrój, czyli serotoniny. Szacuje się, iż ponad 90 % serotoniny produkowane jest właśnie w jelitach, przy aktywnym udziale bakterii jelitowych, czyli autochtonicznej mikrobioty (Reigstad CS., 2015). Prawidłowy poziom tego neuroprzekaźnika jest nie tylko kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, lecz również dla właściwej perystaltyki przewodu pokarmowego. Podkreśla się istotny udział serotoniny w procesach regulacji snu,  poziomu libido, sygnalizacji bólu i wielu innych procesów życiowych. Serotonina odgrywa więc rolę przekaźnika sygnałów płynących z jelit do mózgu. Substratem do produkcji serotoniny jest aminokwas tryptofan, dostarczany wraz z pożywieniem. Niewłaściwy poziom serotoniny może prowadzić do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, wpływając jednoczasowo na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (O’Mahony SM., 2015). Niezwykle istotny wpływ na metabolizm tryptofanu i funkcjonowanie układu serotoninergicznego wywiera mikrobiota jelitowa. Zaburzenie równowagi tego niezwykle delikatnego wewnętrznego ekosystemu prowadzić może do nieprawidłowej syntezy opisywanego neuroprzekaźnika, czego konsekwencją mogą być różnorodne zaburzenia stanu psychicznego.

10 prostych i naturalnych sposobów na podwyższenie poziomu dopaminy.

Zanim zaczniesz stosować poniższe wskazówki, zadbaj o swoje jelita !

Dopamina jest niezbędna do odczuwania szczęścia. To dzięki niej mamy dobre samopoczucie. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za odczuwanie przyjemności i nagrody. Reguluje reakcje emocjonalne, pobudza nasze ciała do ruchu i pozwala podjąć działania, w celu realizacji naszych marzeń.

Dopamina wpływa również na postrzeganie – zdrowy poziom dopaminy pozwala zobaczyć życie w pozytywnym świetle. Niski poziom dopaminy powoduje smutek, depresję i negatywne emocje.

Istnieje 10 prostych i naturalnych sposobów na podwyższenie poziomu dopaminy bez leków.

1. Nie popadaj w uzależnienia.

Wszystkie uzależnienia ( od narkotyków, alkoholu, seksu, zakupów itd. ) przyzwyczajają człowieka do otrzymywania natychmiastowej gratyfikacji. Chwilowa poprawa nastroju nie rozwiązuje jednak problemów. Niektórym wydaje się, że można w ten sposób łagodzić ból, ale wszyscy wiemy, że nie są to rozwiązania długoterminowe. Uzależnienia prowadzą do mniejszej satysfakcji ze stylu życia i podporządkowaniu działania pod nałóg.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uzależnienia, spróbuj uczynić swoje życie bardziej przyjemne. Pozwól sobie na satysfakcję, ciesz się z drobnych sukcesów i spraw, które się układają. Wypełnij swój dzień rzeczami, czynnościami i osobami, które cię inspirują. Jest wiele czynności, które mogą pozytywnie nakręcić. Prowadź ciekawe rozmowy, chodź na spacery, zaangażuj się w sport, czytaj dobre książki, podejmij pracę, którą kochasz ( lub naucz się kochać swoją pracę ), pobaw się ze zwierzętami lub kup sobie kwiaty.

Uzależnienia często wynikają z przeszłych urazów. Chcesz szukać sposobów na emocjonalne uwolnienie? – zostaw urazy i przebacz osobom, które zawiniły. Jeśli trzeba, nie bój się szukać pomocy u terapeuty, doradcy lub psychologa.

2. Twórz listy z zadaniami.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czujesz się szczęśliwy po zakończeniu zadania? To dlatego, że stężenie dopaminy zwiększa się po spełnieniu założonego celu. Stężenie dopaminy wzrasta jeszcze bardziej po udanym wykonaniu zadaniu i fizycznemu skreśleniu z listy danego problemu.

Zgodnie z zasadami zarządzania: jeśli zadanie wymaga 25% lub większej zmiany w rutynowych działaniach – poczujesz się przytłoczony, lub niezdolny do zakończenia go. W takim przypadku ludzie często odpuszczają i rezygnują. Jeśli zadanie wymaga zmiany mniejszej niż 10%, to prawdopodobnie nie będzie ci się chciało tego zrobić, ponieważ będzie to zbyt łatwe i pozbawione sensu. Najlepszym sposobem na wykonanie postawionych zadań jest ustalenie takiego celu aby zmiana twojego działania wahała się między 10 a 25%. Naukowo potwierdzono najwyższe prawdopodobieństwo sukcesu właśnie w tym ostatnim przypadku.

Spróbuj stawiać sobie motywujące wyzwania, ale niezbyt trudne i wykonalne. Rozbijaj większe zadania na mniejsze etapy. Twórz listy z zadaniami i skreślaj po wykonaniu te, które masz już z głowy. W ten sposób podbudujesz się podniesiesz poziom dopaminy.

3. Bądź kreatywny. Stwórz coś.

Własna twórczość podnosi poziom dopaminy w mózgu. Nie musisz być profesjonalnym pisarzem, muzykiem czy malarzem. Tworzenie nie jest zarezerwowane tylko dla artystów. Spróbuj być kreatywny. Jest wiele pól, na których możesz działać. Pisanie, malowanie, rzeźbienie, budowanie z klocków Lego, rysowanie, kolorowanie, taniec, śpiew, robienie na drutach, haftowanie, fotografowanie. Nawet naprawa samochodu, gotowanie czy pieczenie czyli praca w domu, którą i tak musisz wykonać, może być formą tworzenia. Wszystko co wydaje się być zabawne i interesujące dla Ciebie może stać się twoją aktywnością twórczą. Organizacja własnego domu lub planowanie wyjazdu też może być twórcze. Znajdź coś, co naprawdę Cię inspiruje i sprawia, że jesteś szczęśliwy. Nie oceniaj siebie, nie porównuj się z innymi. Oddaj się spokojnemu tworzeniu. Aby znaleźć więcej inspiracji – przeczytaj książkę Big Magic Elizabeth Gilbert.

4. Trenuj, ćwicz, biegaj.

Niezależnie od tego, jaką formę ćwiczeń wybierzesz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwiększy się poziom twojej dopaminy. Wzrośnie również poziom endorfin i serotoniny, złagodzisz stres i poczujesz radość. Chociaż ćwiczenia są ważne, upewnij się, że nie stały się one twoim nałogiem. Znajdź formę ćwiczeń, która da ci satysfakcję, ale nie przesadzaj. Niech trening stanie się jedną z form zdrowego stylu życia, dbania o siebie i szczęścia, ale nie buduj na nim poczucia własnej wartości.

Trening Funkcjonalny to dobry wybór, ponieważ wzmacnia całe ciało i zmniejsza ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności. Pozwala przez to poruszać się pewniej i wydajniej. Twoje ciało będzie silniejsze i zdrowsze.

5. Nie popadaj w rutynę.

Dość podobny sposób do omówionego w punkcie drugim. Postaw sobie nowe cele i realizuj je. Wyrabiaj w sobie nowe nawyki i zmieniaj je co jakiś czas. To zwiększy poziom dopaminy i pomoże czuć się dobrze. Wyznaczone cele mogą być różnorakie: zmiana rutynowego treningu, zmiany w diecie, czy zmiana aktywności. Zarezerwuj sobie czas na daną aktywność każdego dnia i wykonuj ją regularnie. Może to być zwykłe czytanie dziennika lub chodzenie na jogę czy bieganie w każdy poniedziałek, środę i piątek. Zarezerwuj sobie czas w co drugą sobotę na wyjście do miasta ze swoim partnerem. Co niedzielę eksperymentuj z nowym przepisem na obiad. Jest wiele pól, na których możesz coś zmienić, wprowadzić coś nowego. W razie niewykonania zaplanowanego zadania – nie panikuj. Niech dane zadanie sprawia ci radość.

6. Zwiększ poziom tyrozyny

Tyrozyna jest jednym z 22 głównych aminokwasów służących do budowy białek w organizmie. W naszym organizmie pełni rolę prekursora w syntezie neurotransmiterów: dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Tyrozyna należy do związków endogennych czyli takich, które są produkowane w ludzkim ustroju. Istnieje duża ilość produktów spożywczych, które przyczyniają się zwiększenia poziomu tyrozyny w organizmie. Znaczne ilości fenyloalaniny, która jest niezbędna do produkcji tyrozyny zawierają: migdały, banany, awokado, zielona herbata, arbuz i ciemna czekolada. Korzystaj z dobrodziejstw natury i zwiększaj naturalnie poziom tyrozyny w organizmie.

7. Słuchaj muzyki.

Znasz to uczucie, kiedy słyszysz swoją ulubioną piosenkę? Świat zatrzymuje się na chwilę, a wszystko, co chcesz robić, to tańczyć i śpiewać. Słuchanie dobrej muzyki zwiększa poziom dopaminy. Słuchanie muzyki może sprawić, że czujesz się dobrze tylko chwilowo, ale nie doprowadzi do trwałego spełnienia w życiu ( chyba, że jesteś muzykiem, śpiewakiem, DJ, producentem muzycznym lub muzyka jest Twoją szczególną pasją ). Dziś muzyka popularna jest często tworzona w taki sposób, aby stworzyć uzależnienie chemiczne w mózgu. Upewnij się, że muzyka to tylko część twojego stylu życia, źródło inspiracji lub sposób na dobry początek dnia. Pamiętaj o innych źródłach dopaminy w swoim życiu. Spójrz dalej, wypełniaj zaplanowane zadania, twórz cele i podążaj za swoimi marzeniami.

8. Medytuj.

Prowadząc aktywne życie w dzisiejszym świecie, można czuć się przytłoczonym. Jest tak wiele spraw, lista rzeczy do zrobienia nie ma końca, a do tego dochodzi wiele innych spontanicznych potrzeb. Przy tak szybkim tempie życia twój mózg analizuje jeszcze fakty z przeszłości, a już pracuje nad przyszłością. Nie masz czasu na chwilę zatrzymania. Prędzej czy później organizm odczuje to przemęczenie psychiczne.

Wypróbuj medytację jako sposób na uwolnienie umysłu od codziennych spraw i zawirowań.

Nawet jeśli jest to tylko kilka minut dziennie, możesz przez to spowolnić swoje myślenie, albo jeszcze lepiej, przestać myśleć. Czasami potrzeba takiego wyłączenia.

Medytacja zwiększa poziom dopaminy inaczej niż ćwiczenia układu krążenia. Uspokaja umysł, poprawia samopoczucie, pomaga poczuć się lepiej, daje psychiczny spokój i pozwala lepiej spełniać się w życiu. Jeśli praktykujesz medytację regularnie, w sytuacjach stresowych będziesz mógł łatwo wrócić do pozytywnych wyobrażeń wykreowanych podczas medytacji. To pozwoli ci spokojnie przeżyć te trudne chwile.

9. Wypróbuj suplementy diety.

Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć poziom dopaminy, zarówno poprzez wybór stylu życia, codziennych czynności , jak i żywności. Jednakże, jeśli masz do czynienia z nasilonym smutkiem, brakiem motywacji czy energii, który cię blokuje, to wszystko może nie wystarczyć. Być może jest to kilka kryzysowych dni i za chwilę wszystko wróci do normy. Warto jednak powalczyć z tym problemem na kilka frontów.

Na szczęście istnieją suplementy, które mogą pomóc zwiększyć poziom dopaminy:

Acetylo-L-tyrozyna jest budulcem dopaminy. Zdrowa dawka tego suplementu może ułatwić pracę twojego mózgu i pomóc zwiększyć poziom dopaminy.

Miłorząb japoński – popularny suplement, który pomaga zwiększyć poziom dopaminy. Zawiera korzystne flawonoidy, które wykazują właściwości antyoksydacyjne spowalniając degradację tkanek mózgowych.

L-teanina – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. L-teanina pobudza emitowanie fal mózgowych alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu. Suplement pobudza do wytworzenia czujności umysłowej podobnej do stanu osiąganego podczas medytacji. Sprzyja w ten sposób zrelaksowaniu i czujności umysłu bez stosowania środków uspokajających. Wspaniałym źródłem L-teaniny jest zielona herbata.

Kurkumina. Jest to aktywny składnik kurkumy. Nie tylko wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, ale także zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w mózgu. Jest świetnym antydepresantem.

Pamiętaj jednak, że choć korzystanie z suplementów jest pomocne i korzystne, nie może stać się zamiennikiem naturalnych produktów żywieniowych i zdrowego stylu życia.

10. Oczyść organizm.

Gdy twoje ciało jest zanieczyszczone toksynami, organizm działa gorzej. Układ odpornościowy słabnie, zwiększa się podatność na choroby. Jednocześnie ograniczona zostaje produkcja dopaminy. Umysł jest zmęczony takim stanem. Sprawdza się tu stare powiedzenie „ w zdrowym ciele – zdrowy duch”

Zmniejsz a najlepiej wyeliminuj z diety przetworzoną żywność. Niech podstawą twojej diety staną się warzywa i owoce, które są zdecydowanie najlepszym źródłem witamin. Wypróbuj wyciskane soki i koktajle, które są doskonałym sposobem na szybkie dostarczenie składników odżywczych do organizmu.

Ważną sprawą jest utrzymanie zdrowych jelit. Zdrowe jelita są podstawą zdrowego ciała i umysłu.

Zadbaj też o wystarczającą ilość snu. Sen pozwala organizmowi na regenerację ciała i umysłu.

Z tych kilku propozycji wybierz te, które uważasz za słuszne. Pamiętaj, im więcej wskazówek wykorzystasz – tym większa szansa na to że, twoje życie nabierze rumieńców. Ty zyskasz dobre samopoczucie, a ludzie z twojego otoczenia będą chcieli zarazić się od ciebie pozytywnym podejściem do rzeczywistości.