Soda oczyszczona – czyli wodorowęglan sodu, o wzorze sumarycznym NaHCO3– nieorganiczny, otrzymywany syntetycznie związek, będący pośrednim produktem pozyskiwania węglanu sodu. Ten kolei jest produkowany z naturalnych minerałówwody morskiej lub soli. Mimo swojego syntetycznego pochodzenia soda nie ma żadnych efektów ubocznych dla naszego organizmu. Ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające.

Wykorzystania sody dla skóry.

Już od wieków soda oczyszczona stosowana była, jako naturalny środek antybakteryjny bez chemicznych dodatków na wszelkie problemy skórne. Doskonale złuszcza martwy naskórek, który powoduje trądzik, wągry i inne problemy skórne. Oto lista korzyści dla skóry po zastosowaniu sody oczyszczonej.

  • Walczy z trądzikiem.

Soda oczyszczona pomaga zapobiegać trądzikowi i rozjaśnia ślady po trądzikowe. Dzięki zasadowej naturze, soda oczyszczona pomaga poprawiać ph skóry, która jest jednym z powodów formacji trądziku.

  • Złuszcza martwy naskórek.

Jej struktura powoduję złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, bez powodowania nadmiernych podrażnień.

  • Pozbywa się wągrów.

Antybakteryjne i przeciw grzybicze właściwości powodują poluzowanie skóry wokół wągrów, co za tym idzie ułatwia pozbycie się ich z powierzchni skóry.

  • Środek do demakijażu

Jak już wspominaliśmy soda oczyszczona jest zasadowa, dzięki czemu ułatwia usunąć ze skóry łój skórny oraz szczątki martwego naskórka. Dzięki temu oczyszcza i otwiera pory skóry. Zapobiegając ponownemu rozwijaniu się wągrów.

  • Doskonały na inne problemy skórne.

Soda wymieszana z woda tworzy papkę, która naniesiona na skórę w miejsce ukąszenia owadów lub wysypki powoduję złagodzenie nie komfortowych objawów jak pieczenie czy swędzenie.

Przepisy na maski:
Wariant 1

– soda oczyszczona ½ filiżanki

– przegotowana letnia woda, ( dodawać do momentu uzyskania luźnej papki)

Składniki wymieszać i delikatnie wcierać w skórę twarzy przez ok. 10-15 min. Następnie spłukać letnią przegotowaną wodą, po osuszeniu nanieś na skórę ulubiony krem nawilżający.

 

Wariant 2

mąka owsiana

– soda oczyszczona

Mieszać w stosunku 1:1

– przegotowana letnia woda ( dodawać do momentu uzyskania luźnej papki)

Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji nakładać na twarz i łagodnie wcierać okrężnymi ruchami przez ok. 10-15 min. Następnie spłukać letnią czystą wodą, po osuszeniu nanieś na skórę ulubiony krem nawilżający.

Wariant 3

olej kokosowy

– soda oczyszczona

Mieszać w stosunku 1:1. Stosować na skórę trądzikową. Nakładać delikatnie i masować ok. 10-15 minut. Następnie spłukać letnią czystą wodą i osuszyć.

 Wariant 4

– soda oczyszczona 1/3 filiżanki

– sok z pomarańczy, grejpfruta lub cytryny ok. 4 łyżki stołowe soku

Nanieść papkę na twarz na ok. 20 minut. Następnie zmyć letnią wodą, osuszyć a następnie nawilżyć twarz ulubionym kremem.  Używać do rozjaśniania skóry.

 Wariant 5

– soda oczyszczona

miód

Mieszać w stosunku 1:1

– sok z pomarańczy lub cytryny ( kilka kropli)

Wszystko razem wymieszać, nałożyć na zwilżoną skórę twarzy i zostawić na ok. 15 minut. Następnie zmyć letnią wodą, osuszyć a następnie nawilżyć twarz ulubionym kremem.  Używać do odżywienia skóry.

Wariant 6

– soda oczyszczona 1/3 filiżanki

– sok pomarańczowy lub cytrynowy 1 łyżka stołowa

– olejek z drzewa herbacianego 2 krople

Nanieś na twarz i trzymać przez 10 minut. Następnie zmyć letnią wodą, osuszyć a następnie nawilżyć twarz ulubionym kremem.

Środki ostrożności:

Soda oczyszczona jest ogólnie bezpieczna i całkowicie nietoksyczny. Jednak stosując ją trzeba mieć na uwadze kilka istotnych uwag.

*Unikać stosowania bezpośrednio po goleniu, gdyż może spowodować chwilowe pieczenie.

*Nie stosować bezpośrednio na otwarte pęcherze, rany, oparzenia albo popękaną skórę.

*Nie nakładać maseczki z sody na twarz, kiedy masz oparzenia słoneczne.

*Przed użyciem na twarz, wykonać próbę alergiczną i nałożyć niewielką ilość na przedramię. Pozostaw na 5 minut, jeśli zauważysz zaczerwienienie i uczucie pieczenia, zmyj natychmiast zimną wodą.

*Unikać kontaktu z oczami, w przypadku dostania się do oka spłukać obficie zimną wodą.