Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, zwany także hiperurykemią, może wynikać z podwyższonej produkcji kwasu moczowego w organizmie lub zmniejszonym wydalaniem go przez nerki.

Może to prowadzić do dalszych problemów: dny moczanowej (odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach, zwykle w stawach palucha), kamieni nerkowych i niewydolności nerek. Najnowsze badania wykazały związek poziomu kwasu moczowego we krwi z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

Prawidłowe wartości poziomu kwasu moczowego to:

  • mężczyźni: 3.4-7.0 mg / dl
  • kobiety: 2.4-6.0 mg / dl

Mogą one się zmieniać w różnych laboratoriach.

Czynniki, które mogą przyczynić się do wysokiego poziomu kwasu moczowego to: dieta bogata w puryny (puryny są rozbijane na kwas moczowy), nadmierne spożycie alkoholu, niewydolność nerek, otyłość, niedoczynność tarczycy, uwarunkowania genetyczne, choroby metaboliczne takich jak cukrzyca oraz inne choroby towarzyszące.

Niektóre nowotwory, chemioterapeutyki oraz inne leki, takie jak leki moczopędne, mogą również przyczyniać się do powstawania dny moczanowej.

Istnieje kilka wskazówek i naturalne środki, które mogą pomóc ograniczyć i kontrolować poziom kwasu moczowego. Ponadto właściwa diagnoza i leczenie przez lekarza jest koniecznością.

Oto 10 sposobów obniżania stężenia kwasu moczowego:

Ocet jabłkowy

Jego właściwości oczyszczające i odtruwające pomagają usunąć toksyny z organizmu. Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który pomaga rozbić i wyeliminować kwas moczowy. Pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu, a także ma właściwości przeciwzapalne i przeciw-utleniające.

Ocet jabłkowy można pić dwa lub trzy razy dziennie, poprzez dodanie jednej łyżeczki surowego, niepasteryzowanego octu na szklankę wody. Można stopniowo zwiększać ilość octu jabłkowego do dwóch łyżek na szklankę wody i kontynuować picie, aż stężenie kwasu moczowego spadnie.

Uwaga: Nie należy przyjmować octu jabłkowego w nadmiarze, ponieważ może to powodować zmniejszenie stężenia potasu w organizmie. Ponadto, może to kolidować z lekami moczopędnymi.

Sok z cytryny

Choć może się wydawać, że sok z cytryny sprawia, że bardziej zakwaszamy organizm, w rzeczywistości, ma właściwości zasadotwórcze i pomaga zneutralizować kwas moczowy. Dodatkowym plusem jest to, że sok z cytryny zawiera witaminę C, co również pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego.

Codziennie rano na czczo należy wypić 1 szklankę ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Kontynuować przez co najmniej kilka tygodni.
Można także wziąć suplementy witaminy C. Należy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem odnośnie dawkowania. Ja proponuje nawet 1500mg dziennie (1,5 g) najlepiej Aceroli

Wiśnie

Wiśnie i ciemne jagody zawierają substancje chemiczne, które pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego. Dodatkowo fioletowe i niebieskie jagody zawierają flawonoidy, antocyjany, które obniżają stężenie kwasu moczowego, zmniejszają także stan zapalny i redukują sztywność stawów.

Należy jeść pół szklanki wiśni dziennie przez kilka tygodni. Można też pić jedną lub dwie filiżanki cierpkiego soku wiśniowego przez około cztery tygodnie. Można również, dodawać do swojej diety jagody, truskawki, pomidory, paprykę i inne owoce i warzywa bogate w witaminę C i w przeciwutleniacze.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest wysoce korzystna dla obniżenia poziomu kwasu moczowego i zmniejszenia bólu wywołanego dną moczanową . Pomaga zachować naturalną równowagę zasadową w organizmie i sprawia, że stężenie kwasu moczowego jest bardziej rozpuszczalne i łatwiej pozbyć się go z nerek.

Wystarczy wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i pić do 4 szklanek dziennie przez dwa tygodnie.

Uwaga: Nie należy przyjmować tego środka w sposób regularny. Napój ten jest również przeciwwskazany dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Natomiast osoby po 60 roku życia nie powinny pić więcej niż trzy szklanki roztworu sody na dobę.

Oliwa z oliwek

Większość olejów roślinnych jest przetworzona lub przemieniają się w zjełczałe tłuszcze po podgrzaniu. Niszczą one ważną witaminę E w organizmie, która jest niezbędna do kontrolowania poziomu kwasu moczowego.

Należy używać tłoczonego na zimno oleju z oliwek, która zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe – stosować na zimno. Ponadto jest bogata w witaminę E i przeciwutleniacze, a także ma właściwości przeciwzapalne.

Woda

Picie dużych ilości wody pomaga zoptymalizować filtrowanie kwasu moczowego. Pomaga rozrzedzić kwas moczowy i stymuluje nerki do wyeliminowania nadmiernych jego ilości z moczem.

Dodatkowo, regularne picie wody może zmniejszyć ryzyko nawracających ataków dny moczanowej. W badaniu internetowym, prezentowanym na dorocznym spotkaniu American College of Rheumatology w 2009 roku, naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy pili pięć do ośmiu szklanek wody w ciągu 24 godzin, przed ewentualnym atakiem dny, mieli o 40 procent zmniejszone ryzyko ataku, w porównaniu z tymi, którzy pili tylko jedną szklankę wody lub mniej.

Należy pić co najmniej osiem do dziesięciu szklanek wody w ciągu dnia.

Ponadto, dobrze jest włączyć do swojej diety świeże, bogate w wodę owoce i warzywa. Warto zainwestować w urządzenie, która robi wodę alkaliczną, kwaśną i srebrną. Woda alkaliczna idealnie nadaje się jak produkt zasadotwórczy, wodę kwaśną można podlewać rośliny, które lubią środowisko kwaśną a wodą srebrną można płukać usta i nacierać ciało – naturalny środek bakteriobójczy. W Polsce takie urządzenie kosztuje ok 1.000zł

Dieta eliminująca puryny

Puryny to związki, zawierające azot, które rozkładają się do kwasu moczowego we krwi, a tym samym zwiększają jego stężenie w organizmie. Przeważnie występują one w białkach zwierzęcych.

Najlepiej jest wyeliminować nadmiar białka zwierzęcego z diety (mięso, podroby, ryby i drób). Rośliny strączkowe, drożdże, grzyby, szparagi i ziarna są również bogate w puryny, tak samo piwo.

Produkty bogate w błonnik i węglowodany

Pokarmy bogate w błonnik pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego poprzez pochłanianie go i eliminowanie z organizmu. Można też jeść żywność bogatą w węglowodany, ponieważ zawierają niewielkie ilości puryn.

Jabłka, gruszki, pomarańcze i truskawki to przykłady pokarmów bogatych w błonnik, które można włączyć do swojej diety. Pokarmy węglowodanowe to: ryż, tapioka, komosa ryżowa, ziemniaki, owies i banany. Należy zwrócić uwagę na produkty pszenne, które są rekomendowane ale pod warunkiem, że nie mamy chorób autoagresywnych (cukrzycy, chorej tarczycy, chorób trzewnych ) lub nietolerancji na gluten.

Można również pić herbatę z zielonej papai, aby zapobiec gromadzeniu się kwasu moczowego i uniknąć problemom związanych z dną moczanową. Papaina zawarta w zielonej papai pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i działa jako czynnik przeciwzapalny.

Produkty mleczne roślinne

Mleko krowie nie jest wskazane jednak mleko pochodzenia zwierzęcego np. Mleko kozie ma pięć razy więcej witaminy B13 (kwas orotowy) niż mleko krowie.  który zmniejsza ponowne wchłanianie kwasu moczowego i sprzyja usuwaniu go przez nerki. Produkty naturalnie fermentowane np. kefiry, maślanki mogą występować w naszej diecie.

Tofu także może pomóc zmienić stężenie białka w osoczu oraz zwiększyć klirens kwasu moczowego.

Sok z trawy pszenicznej

Trawa pszenicy pomaga odtworzyć zasadowość we krwi. Jest także bogata w witaminę C, chlorofil, które promują detoksykację. Jest również dobrym źródłem białka i kwasów aminowych, jako alternatywa do jedzenia białka zwierzęcego.

Wystarczy pić codziennie dwie łyżki soku z trawy pszenicznej zmieszanego z sokiem z cytryny.

Dodatkowe wskazówki

  • należy ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ zakłóca eliminację kwasu moczowego.
  • należy unikać syropu kukurydzianego lub syropu glukozowo-fruktozowego, ponieważ mają tendencję do zwiększenia stężenia kwasu moczowego i powodowania stanów zapalnych
  • należy regularnie ćwiczyć i utrzymywać prawidłową wagę. Uważa się, że tkanka tłuszczowa ma tendencję do zwiększenia produkcji kwasu moczowego.
  • należy stosować zrównoważoną dietę, która jest bogata w węglowodany złożone i uboga w białko. Unikać białego pieczywa, słodyczy.
  • należy unikać żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ obniża zdolność organizmu do eliminacji kwasu moczowego.