Intuicyjnie wiemy, że osoby o czystej skórze, bez żadnych przebarwień, trądziku są zdrowe. Skóra potrafi powiedzieć naprawdę wiele o naszym wewnętrznym zdrowiu i wielu specjalistów nie tylko dermatologów, potrafią wywnioskować dużo cennych informacji na temat zdrowia pacjenta.

Statystycznie zdrowy człowiek ma czystą cerę, bez żadnych symptomów dermatologicznych, analogicznie problemy skórne mogą wskazywać na problemy zdrowotne. W rzeczywistości, to co dzieje się na powierzchni skóry według mapy twarzy, ma swoje odzwierciedlenie wewnątrz naszego ciała.

Mapa twarzy jest oparta na starożytnej kultury medycyny chińskiej i Ajurwedy, w XXI wieku te wytyczne znalazły zastosowanie w diagnostyce zdrowotnej. Okazuje się, że  większość  poniższych wytycznych mają potwierdzenie w medycynie tradycyjnej i  mają pokrycie fizjologiczne i anatomiczne.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dokładnie, co Twoja skóra może mówić na temat twojego zdrowia

Strefa: czoło

Związane z: wątrobą i pęcherzykiem żółciowym
Objaśnienie: czoło jest połączone z aktywnością układu nerwowego i przewodu pokarmowe. Dlatego stres i słaby układ pokarmowy mogą być powodem pojawienia się wyprysków.
Co zrobić: unikaj słodkich, tłustych produktów (trans połączonych z węglowodanami prostymi) i przetworzonej żywności. Jedz dużo owoców i warzyw o wysokiej zawartości błonnika, aby utrzymać odpowiednie ruchy perystaltyczne układu pokarmowego. Więcej medytacji, jogi lub czegokolwiek innego, co pomoże Ci się zrelaksować. Możesz spróbować herbatę z mniszka lekarskiego lub napić się po prostu świeżego soku z cytryny z ciepłą wodą, która naturalnie detoksykuje wątrobę.

wypryski na twarzy
Strefa: po prawej stronie przestrzeni między brwiami

Związana z: przechowywaniem emocji w wątrobie
Objaśnienie: nasza mimika jest wskazówką naszego samopoczucia. Mapa twarzy była wykorzystywana przez wieki, aby pomóc nam dostrzec, gdzie skrywamy pokłady stresu i jak mogą one wpłynąć na nasze wewnętrzne zdrowie. Problemy skóry i zmarszczki w tej strefie mogą wskazywać nierozładowaną złość, zatrzymaną wątrobie.
Co zrobić: Wyrzuć z siebie tę złość i spróbuj się zrelaksować! Proponuje jogę,reiki,czy jakąkolwiek terapię, która wiąże się z opuszczeniem negatywnych emocji i odbudowaniem zdrowego stylu życia. Zalecam także zmniejszenie spożycia alkoholu i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, które obciążają twoją wątrobę.
Strefa: po lewej stronie przestrzeni między brwiami
Związana z: przechowywaniem emocji w śledzionie
Objaśnienie: linie po lewej stronie mogą wskazywać na niewypowiedziane emocje, zapisane w śledzionie.
Co zrobić: zapoznaj się ze starym technikami relaksacyjnymi. Poza tym reiki, joga, poradnictwo, praca oddechem i z przewodnikiem do medytacji.

18204_1047030388653620_3726391558906284858_n
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Strefa: Oczy

Związane ze: stawami, tarczycą i jelitami
Objaśnienie: Oczy są zwierciadłem twojej duszy, ale mogą być także zwierciadłem twojego zdrowia! Nadmiar białego zabarwienia w tęczówce może być przyczyną zwyrodnienia stawów, natomiast jego zbyt mała ilość jest powiązana z kilkoma bardziej ogólnymi problemami. Przebarwienia w tęczówce mogą sugerować na zaburzenia wchłaniania jelitowego, natomiast lekko kolorowy pierścień otaczający tęczówkę, może wskazywać na nadmiar soli i cukru w diecie.
Co zrobić: Okaż swoim stawom trochę miłości w postaci przeciwzapalnych produktów spożywczych, takich jak tłuste ryby, orzechy włoskie, siemię lniane, kurkuma, imbir, jeśli spożywasz mięso przygotuj rosół z wywaru na kościach. Ogranicz, a nawet zrezygnuj z kofeiny, cukru, soli i przetworzonej żywności, która może powodować stany zapalne w organizmie.

633713025778890000

Strefa: pod oczami

Związana z: nerkami.
Objaśnienie: obrzęk oraz opuchnięcie dolnej powieki są szczególnie charakterystyczne dla słabych nerek. Ciemne worki pod oczami mogą również wskazywać na zaburzenia czynności nerek.
Co zrobić: pij dużo wody filtrowanej, aby nie powodować obciążenia nerek i aby mogły one wykonywać doskonale swoje podstawowe funkcje eliminacyjne z organizmu. Dbaj o nadnercza zapewniając sobie odpowiednią ilość snu i minimalny stres. Staraj się unikać kawy i alkoholu, które działają odwadniająco.

12399_81417_big
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Strefa: Policzki

Związane z: płucami, zaburzeniami wchłaniania i słabym metabolizmem.
Objaśnienie: przebarwione plamy na policzkach mogą sugerować wolniejsze tempo przemiany materii i niższe wchłanianie składników odżywczych. Policzki są również związane z prawidłową funkcją płuc. Co zrobić: staraj się wykonywać ćwiczenia oddechowe, aby dotlenić płuca i odbudować ich pojemność. Zacznij od delikatnych ćwiczeń kardio, które poprawiają działanie płuc i zapewniają wzrost metabolizmu. Upewnij się, czy prawidłowo rozdrabniasz i przeżuwasz przyjmowany pokarm, gdyż może prowadzić to do nadmiernego zmęczenia układu pokarmowego oraz złego trawienia i wchłaniania w dalszych etapach. Dieta bogata w zieloną herbatę, działająca antyoksydacyjne, może również pomóc w ochronie wrażliwej skóry policzków przed uszkodzeniem od typowych zanieczyszczeń powietrza.

dbd045a6e7d18274aa563907177784a2,62,37

Strefa: nos

Związana z: układem sercowo-naczyniowym.
Objaśnienie: uważa się, że nos wiąże się z krwioobiegiem, problemy skórne w tym obszarze mogą wskazywać na kłopoty z ciśnieniem krwi.
Co zrobić: zwiększ spożycie zdrowej żywności chroniącej twoje serce i naczynia, takiej jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek, tłoczona na zimno i tłuste ryby (lub nasiona siemienia lnianego, jeśli jesteś wegetarianinem). Ogranicz spożycie alkoholu i kawy, które sztucznie stymulują układ krążenia.

Strefa: dolna warga

Związana z: układem pokarmowym.
Objaśnienie: w szczególności dolna warga odzwierciedla funkcje jelit. Brązowe plamki mogą oznaczać problemy z niestrawnością lub niewystarczającą ilością enzymów trawiennych. Może również sugerować obecność robaków lub pasożytów w jelitach. Blade lub kolorowe wargi mogą wskazywać na wczesne stadia anemii.
Co zrobić: spróbuj dobrej jakości probiotyku. Upewnij się, czy w twojej diecie są pokarmów bogate w żelazo na przykład rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste i chude czerwone mięso (jeśli nie jesteś wegetarianinem, oczywiście).

Strefa: język

Związany z: płucami i przeciążeniem toksynami
Objaśnienie: twój język jest wspaniałym przewodnikiem stanu zdrowia! Najlepsze wskazówki są dostępne po przebudzeniu rano. Jeśli zaobserwujesz białe kręgi nagromadzone w kierunku obszaru środkowego lub tylnego, będą one objawem tok toksyn jelitowych. Ścieranie lub pienistość na zewnątrz krawędzi języka, mogą być połączone z nie prawidłowo funkcjonującymi płucami.
Co zrobić: Czy detoks pomoże wypłukać te niechciane toksyny?! Zacznij od 3-dniowego odtruwania, picia na przykład odpowiedniego soku zawierającego detoksykujące właściwości, możesz ewentualnie dodać jakiś pokarm zielonego koloru. Dla dodatkowego wsparcia płuc spróbuj ćwiczenia kardio, głębokie oddychanie i medytację.

images

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Screenshot_1-kopia
Strefa: broda

Związana z: hormonami stresu
Objaśnienie: drogie Panie, czy kiedykolwiek zauważyłyście tendencję do pokazywania się skaz na całej brodzie o określonej porze miesiąca? To dlatego, że jest to strefa manifestująca brak równowagi hormonalnej i związane z tym stresujące emocje.
Co zrobić: unikaj nienaturalnych kosmetyków lub środków o czyszczących, zazwyczaj zawierających toksyny, które wpływają na układ hormonalny. Przed cyklem, postaraj się zorganizować więcej czasu na systematyczne pielęgnowanie skóry, dopieszczanie jej. W tych dniach zapewnij sobie więcej odpoczynku, snu i jak najmniej stresu.