Olej kokosowy jest bardzo popularnym i często preferowanym środkiem do włosów na całym świecie. Przed rozpoczęciem korzystania z tego oleju- jego wielu pożytecznych funkcji, być może warto dowiedzieć się, co sprawia, że jest tak wyjątkowy i dlaczego miliony osób decyduje się go używać.
Wiele osób mieszkających w obszarach przybrzeżnych na całym świecie, a dokładniej w obszarach, gdzie rosną kokosy , uważają, że olej kokosowy mający słodki zapach jest ich olejem do włosów numer jeden. Tyczy się to obszarów leżących na subkontynencie indyjskim, Sri Lance, Indonezji, Malezji, Birmie, Filipinach i części Karaibów.
Wiele osób mieszkających w obszarach przybrzeżnych na całym świecie, a dokładniej w obszarach, gdzie rosną kokosy , uważają, że olej kokosowy mający słodki zapach jest ich olejem do włosów numer jeden[su_highlight background=”#c4c4c4″ color=”#4d3e3e”]Wiele osób mieszkających w obszarach przybrzeżnych na całym świecie, a dokładniej w obszarach, gdzie rosną kokosy , uważają, że olej kokosowy mający słodki zapach jest ich olejem do włosów numer jeden[/su_highlight]

Olej kokosowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jednakże, olej kokosowy, nie jest przeznaczony tylko do włosów; jest stosowany do wytwarzania mydła i kremów kosmetycznych, a w krajach azjatyckich, jest również stosowany jako jeden z podstawowych składników codziennej diety.


W wielu zakątkach świata olej kokosowy jest stosowany jako naturalny olejek do włosów od wielu setek lat. Niektóre składniki w nim zawarte sprawiają, że włosy są mocne, odżywione i chronione przed skutkami przedwczesnego starzenia się, łysienia jak i ich wypadania. Poniżej przedstawiono, jakie korzyści dla włosów ma olej kokosowy i jakich efektów można się po nim spodziewać.

Olej kokosowy rafinowany vs nierafinowany – który wybrać ?

Zalety oleju kokosowego do włosów

Łysienie 

Olej kokosowy jest stosowany od czasów starożytnych w Indiach do pielęgnacji włosów. Na jego bazie przygotowuje się wiele różnych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych, pozwalających zapobiegać wypadaniu włosów. Jednym z takich sposobów, poprzez który można wytwarzać go w dzisiejszych czasach jest gotowanie liści szałwii w oleju kokosowym. Tworzone w ten sposób mieszanki powinny być regularnie stosowane na skórę głowy, w celu poprawy zdrowia i wyglądu włosów, a w szczególności zapobieganiu ich utracie.
Często wykorzystywanym sposobem na ratowanie się przed utratą włosów jest mieszanie oleju kokosowego z wodą wapienną lub też z agrestem. W tym celu gotuje się owoce agrestu bezpośrednio w oleju kokosowym, a następnie po wystygnięciu stosuje się tak przyrządzony preparat bezpośrednio na głowę.

Uszkodzenia włosów

Stosowanie oleju kokosowego na włosy pomaga zmniejszyć utratę białka, które może skutkować uszkodzeniem ich struktury oraz utratą zdrowego i ładnego wyglądu. Olej kokosowy bogaty w kwas laurynowy, który ma wysokie pokrewieństwo biologiczne do białek włosa oraz łatwo przenika do wnętrza trzonu włosa, co wynika z jego niskiej masy cząsteczkowej. Może być stosowany do olejowania włosów przed ich myciem lub pielęgnacji po ich umyciu.
Właściwości chłodzące: zastosowanie oleju kokosowego na głowę i skórę głowy ma również efekt chłodzenia. Pozwala on złagodzić odczucie upałów, a także zmniejszyć uczucie dolegliwości nadmiernego pocenia.

Utrzymanie wilgotności

Olej kokosowy ma wysoką zdolność powstrzymywania utraty wilgoci, ponieważ nie odparowuje i jest bardzo stabilny. Pozwala zatem utrzymywać właściwy poziom nawilżenia, zapewniając delikatną miękkość fryzury i zapobiegając pękaniu struktury włosów.

Odżywianie włosów

Olej kokosowy jest lepszą odżywką do włosów niż jakikolwiek niejeden środek dostępny na rynku. Korzystanie z ciepłego oleju kokosowego pomaga w utrzymaniu włosy lśniących i miękkich w dotyku. Należy zastosować trochę ciepłego oleju na noc i umyć włosy następnego dnia rano. Może to być powtarzane co kilka dni, aby mieć zdrowe, silne i doprowadzone do formy włosy.

Walka z łupieżem

Obecne w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe mogą służyć jako bardzo dobry środek przeciwłupieżowy i jest do tego znacznie lepszy niż jakikolwiek inny szampon przeciwłupieżowy. Regularne stosowanie oleju kokosowego może pomóc pozbyć się łupieżu na zawsze . Bardzo dobrym i skutecznym środkiem przeciwłupieżowym może okazać się także mieszanina oleju kokosowego z olejkiem rycynowym, a także odrobiną letniej wody. Przyrządzony preparat należy wmasować we włosy, aby uzyskać idealny rezultat leczniczy. Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się łupieżu może być przygotowanie mieszaniny z oleju kokosowego i oleju sezamowego. Preparat należy aplikować na skórę głowy i włosy, odczekać 30 minut, a następnie spłukać i umyć włosy szamponem.

Stylizacja

Olej kokosowy jest dobrym olejem do stylizacji włosów, ponieważ przy ogrzewaniu staje się płynny, daje się łatwo aplikować, rozprowadza się równomiernie po strukturze włosa i na skórze głowy, a następnie gęstnieje po schłodzeniu, co daje długotrwały efekt zamierzonej stylizacji włosów. Dzięki kontaktowi z powietrzem olej ulega kondensacji, a więc działa jako żel lub wosk do stylizacji.

Ochrona przed pasożytami

Wszy są częstymi szkodnikami , bytującymi na włosach i mogą powodować zakłopotanie u każdego. Mają też tendencję do nawrotów. Istnieje wiele produktów chemicznych do zwalczania wszy, ale niestety, ze względu na ich silne składniki chemiczne, mogą one również powodować uszkodzenie skóry głowy i włosów. Czesanie mokrych włosów gęstym grzebieniem jest dobrym sposobem na pozbycie się wszy, ale to także może uszkodzić włosy. Jednakże zastosowanie oleju kokosowego na mokre włosy jest jednym z lepszych sposobów na pozbycie się pasożytów, a także sprawia, że o wiele łatwiej się rozczesują.

Pielęgnacja włosów suchych

Dla osób z suchymi włosami, które są szorstkie i cienkie, codzienna pielęgnacja jest wielkim problemem. Również używanie silnych produktów do pielęgnacji włosów dla oczyszczania, tonowania i odżywiania może doprowadzić do suchej i łuszczącej się skóry głowy. W takim przypadku olej kokosowy może być skutecznym sposobem, aby utrzymać długotrwałe nawilżenie włosów.

Tonizowanie włosów

Olej kokosowy pomaga również w tonizowaniu włosów, zwłaszcza włosów suchych. Pomocna może być mieszanka ciepłego oleju kokosowego i olejku lawendowego, którą nakłada się na noc na skórę głowy, a następnie rano spłukuje i myje głowę szamponem. Można tą metodę powtarzać tak często, dopóki nie zobaczy się pożądanych rezultatów

Kondycjonowanie włosów

Odżywki do włosów można łatwo wytworzyć w domu przy użyciu oleju kokosowego. Jest nie tylko skuteczny, ale również nie ma skutków ubocznych. Należy wymieszać trochę henny z olejem kokosowym i ciepłym mlekiem, aby uzyskać konsystencję ciasta. Nanieść na włosy i trzymać przez 20 minut, a następnie spłukać. Odżywka do włosów jest bardzo skuteczna, zwłaszcza w przypadku włosów suchych .

Infekcje skórne

Niektórzy ludzie doświadczają stanów zapalnych na skórze głowy, zwłaszcza w okresie zimowym. Może się to również zdarzyć w przypadku wystawienia skóry na działanie ciepła lub słońca przez długi czas. Ważne jest, aby zarówno na włosy i skórę głowy zastosować mieszankę oleju kokosowego i oliwy z oliwek, która może przynieść ulgę przy tych nieprzyjemnych dolegliwościach. Jednakże, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, wskazane jest, aby skontaktować się ze specjalistą.

Rozdwajające się końcówki

Jeśli masz dużo rozdwajających się włosów , ogólnie zaleca się je ściąć, ale w przypadku niewielkiej liczby włosów można użyć prostszych środków domowych, aby ten problem rozwiązać. Należy masować włosy z mieszaniną oleju kokosowego i oleju migdałowego przez kilka minut; pomoże to zminimalizować istniejący problem.

Siwienie i łysienie

Olej kokosowy jest również korzystny w zapobieganiu łysienia i siwienia włosów. Mieszaninę soku z liści Bhringraj (Eclipta Alba) z olejem kokosowym należy stosować na skórę głowy i włosów.
Olej kokosowy jako składnik szamponów i innych kosmetyków do włosów
Wielu ludzi nie jest tego świadomych, ale wiele szamponów dostępnych na rynku prawdopodobne zawiera olej kokosowy , przynajmniej w małych ilościach. Ludzie zaczynają rozumieć jak ważne dla kondycji włosów są naturalne oleje. Co dziwne, w ciągu ostatnich trzech lat, używanie oleju na włosy było postrzegane jako przejaw zacofania i niewiedzy.
Do niedawna najbardziej popularnym wzorcem urody były puszyste jasne włosy, wynikające z masowego użycia żrących i chemicznych środków. Nadmierne stosowanie takich środków często powoduje wysuszenie, łamanie i rozdwajanie końcówek, a w konsekwencji zniszczenie włosów i całkowitą dewastację skóry głowy.
Poznając działanie oleju kokosowego i widząc wspaniałe rezultaty, producenci zaczęli powszechnie stosować go w szamponach i innych środkach kosmetycznych.

Zdrowy wygląd włosów 

Olej kokosowy przynosi wiele korzyści, takich jak odżywianie włosów, ochronę przeciw starzeniu, utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia, a także dostarczanie witaminy E. Dlatego zapewnia utrzymanie zdrowego i naturalnego wyglądu.

Odpowiednie nawilżenie i zdrowy wygląd

Szampony zawierające detergenty i mydła mogą powodować, że włosy będą suche, szorstkie, twarde, a także mogą je rozjaśniać. Dlatego używanie zwykłych szamponów powoduje trudności w rozczesywaniu włosów. Olej kokosowy zawarty w szamponie odpiera ten efekt, ponieważ naturalne tłuszcze nasycone pomagają zachować włosy gładkie i błyszczące.

Zapach

 Jako dodatkowy bonus olej kokosowy posiada słodki i orzeźwiający zapach poprawiający samopoczucie.
Oprócz zastosowania oleju kokosowego przy wymienionych powyżej dolegliwościach, ważne jest, aby utrzymywać włosy czyste, stosować odpowiednią dietę, używać dobrej jakości produktów do pielęgnacji włosów, które mają minimalne skutki uboczne i korzystać z dobrego grzebienia, który nie łamie i nie uszkadza włosów.

Zobacz również inne artykuły na temat oleju kokosowego

100 Sposobów na użycie oleju kokosowego

ZASKAKUJĄCE FAKTY NA TEMAT OLEJU KOKOSOWEGO

Nagonka na olej kokosowy trwa – o co chodzi i czy kokos jest …