Obecnie próchnica dotyka od 60 – 90 % dzieci, jednak nie tylko dzieci borykają się z tym problemem dorośli również. Te niepokojące statystyki niestety niema leją. Jednak poprzez dokładne mycie można znacznie poprawić stan jamy ustnej i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków, na dodatek naukowcy odkryli, iż olej kokosowy może być pomocny w walce z tym problemem.

Próchnica zębów to infekcyjna choroba zębów, która polega na ich stopniowej demineralizacji i rozkładzie proteolitycznym. Do wystąpienia próchnicy niezbędne są następujące czynniki:

 • węglowodany,
 • bakterie płytki nazębnej, w szczególności paciorkowiec Streptococcus
 • podatność zęba na próchnicę,
 • wystarczająco długi okres trwania procesu próchnicowego.

 Jak olej kokosowy zapobiegać próchnicy naturalnie?

Wspomniani już naukowcy a mianowicie badacze z  Athlone Institute of Technology w Irlandii przetestowali właściwości oleju kokosowego i jego wpływ na próchnicę zębów. Badania wykazały, iż olej działa destrukcyjnie na bakterię płytki nazębnej i dzięki temu właśnie jest w stanie walczyć z problemami próchnicy. Olej kokosowy z zawartością enzymów trawiennych może być również potencjalnym zabójcą drożdży candida albicans, powodujących w jamie ustnej pleśniawki.

Zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy jest atrakcyjną alternatywą dla chemicznych past do zębów, ponieważ działa już w małym stężeniu – mówi dr Damien Brady z Instytutu Technologii Athlone. Zapobiega nie tylko próchnicy, ale znacząco poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę „standardową dietę naszych czasów”: ubogą i składającą się przede wszystkim z przetworzonej żywności i cukru, tworzącą fantastyczne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ważnym jest też, aby używać oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno – jest on pełen składników odżywczych!

Poniżej przepis na nietoksyczną pastę do zębów:

 1. Olej kokosowy (1/4 szklanki)
 2. Soda oczyszczona (2 łyżki )
 3. Ksylitol (4-5 łyżek)
 4. Naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka)

Wymieszaj sodę oczyszczoną i ksylitol z olejem kokosowym do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj odrobinę olejku miętowego dla odświeżającego smaku.

Właściwości poszczególnych składników:

Olej kokosowy:

Jest to kluczowy składnik domowej produkcji pasty do zębów ze względu na swoje działanie:

 • Jest przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Dzięki zawartości kwasu kaprylowego skutecznie niszczy szczepy drożdżaka Candida albicans oraz Streptococcus mutans, które są głównymi winowajcami powstawania próchnicy.
 • Dba o kondycję dziąseł eliminując krwawienia i ból przy regularnym stosowaniu.
 • Ostatnie badania wskazują, że posiada właściwości zatrzymujące, a nawet cofające zmiany próchnicowe.

Sodę oczyszczoną:

 • Stanowi ona świetny, a zarazem delikatny materiał ścierny, który zapewni łagodne oczyszczenie.
 • Powoduje powstanie zasadowego środowiska, które neutralizuje kwasy produkowane przez drobnoustroje jamy ustnej wywołujące fermentację i procesy gnicia w jamie ustnej, będące jedną z przyczyn próchnicy.
 • Pochłania zapachy, co jest korzystne dla utrzymania świeżego oddechu.

Ksylitol:

 • Ma działanie przeciw próchnicze, sprzyja likwidacji płytki nazębnej i wzmacnia mineralizację szkliwa
 • Rozpuszczony w ślinie ma odczyn zasadowy, co sprawia, że blokuje rozwój szkodliwych bakterii.
 • Hamuje proces fermentacji.