W związku, że prosiliście mnie aby na stronie MD pojawiało się więcej materiałów dla osób cierpiących na choroby tarczycy dziś przedstawiamy pierwszy z serii artykułów o tematyce naszej tarczycy. Materiały zawarte w artykule poparte są  badaniam[su_highlight background=”#ffd512″]i dr Lowe wiodącego eksperta w dziedzinie zdrowia ,a w szczególności w dolegliwościach związanych z tarczycą.[/su_highlight]

Czy twoja intuicja mówi ci, że jedną z symptomów niedoczynność tarczycy lub Hashimoto są  przewlekłe bóle całego ciała, który przypomina symptomy grypy? Twoja intuicja może mieć rację.
Pokażę ci, jak niedoczynność tarczycy powoduje przewlekłe bóle … ale co najważniejsze, pokażę ci, jak w naturalny sposób zminimalizować te bóle a nawet usunąć je w 100%!

Aby zrozumieć, jakie mechanizmy powodują przewlekłe bóle  trzeba zrozumieć pojęcie niedoczynności tarczycy na poziomie tkankowej, w bardzo ogólnym skrócie jest to problem organizmu na poziomie komórkowym [su_highlight background=”#ffd512″](problemem z konwersją hormonów T4 i T3 oraz ograniczeniami organizmu w wykorzystaniu tych hormonów )[/su_highlight] często jest tak, że morfologia pokazuje prawidłowe poziomy TSH, T4 i T3, problem tkwi w tym, że organizm nie wiem jak wykorzystać te zmienne na rzecz prawidłowego metabolizmu.

thyroid_function

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Bardzo często źle diagnozowane problemy tarczycą prowadzą do pogłębiających się objawów i pogarszającego się stanu fizycznego i psychicznego.
Bardzo ważne jest aby przy chorobach tarczycy podejść do ciała holistyczni, bo wiele przypadków okazuje się, że problem nie tkwi w samej tarczycy ale w metabolizmie hormonów.

Najczęstsze problemy, które maskują się pod źle pracującą tarczycą to :

– problemy neurologiczne (zaburzenie pracy szyszynki i przysadki )
– zaburzenia komunikacji na poziomie układu nerwowego (brak komunikacji między mózgiem a tarczycą)
(Dr Mercola i dr Lowe omawiają powiązania między przewlekłym bólem, fibromialgią i chorobami tarczycy)
Jeśli cierpisz na przewlekły ból i wykryto u ciebie niedoczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto, wskazuje to na nieoptymalną pracę tarczycy i możliwość pojawiania się bólu w różnych obrębach naszego ciała.

Najczęstsze bóle podczas choroby tarczycy 
16.20-01
Niedoczynności tarczycy  odnosi się do idei, iż można mieć nieodpowiedni poziom hormonów tarczycy w naszym osoczu krwi,  ze względu na stan zapalny spowodowany najczęściej uwarunkowaniami genetycznymi połączonymi z[su_highlight background=”#ffd512″] nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i czynnikami środowiskowymi (narkotyki, papierosy,pestycydy, hormony w żywności) [/su_highlight]lub z innych nie znanych do tej pory  przyczyn.
Ten stan znany jest również pod nazwą oporu tarczycy. I jest on prawdopodobnie jednym z najbardziej nie zrozumiałych stanów tarczycy.
Standardowe testy laboratoryjne mogą zmierzyć tylko to, co dzieje się w krwiobiegu  np. poziom tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które drogą krwi dostają się do całego organizmu i są wykorzystywane niemal przez każdą komórkę.
Ale…
Nie będziemy przejmować się, co dzieje się w krwiobiegu, ponieważ hormony tarczycy mają dostać się do komórek, aby wykonywać swoją pracę!
Jeśli masz odpowiedni poziom hormonów tarczycy w krążącej krwi, ale żadna z nich nie może dostać się do komórek, to prawdopodobnie  masz tkankową niedoczynność tarczycy.

Związek między fibromialgią, przewlekłym bólem i niedoczynnością tarczycy

Chora tarczyca = systematyczny ból całego ciała

 

Przewlekły ból i fibromialgia towarzyszą sobie wzajemnie, jednak nikt nie był w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób i dlaczego.
Ale jeśli spojrzeć na objawy fibromialgii i niedoczynności tarczycy wspólnie, zaczniesz widzieć coś niesamowitego:
Fibromialgia i niedoczynność tarczycy przedstawiają prawie dokładnie to samo …
Na szczęście Dr Lowe połączył to wszystko razem dla nas.
Powiązał poziom tkankowy niedoczynności tarczycy, jako jedną z głównych przyczyn fibromialgii. I zrobił to dzięki koncepcji zwanej „teorią sformułowaną dedukcyjnie ”.
Ta metoda rozwiązywania problemów pokonuje wszystkie konkurencyjne teorie, a przyczyna choroby została poddana analizie matematycznej i przekształcona w hipotezę, która jest najbardziej prawdopodobna i prawidłowa. (Jest to ta sama logika, którą Albert Einstein użył do sformułowania swoich hipotez – o teorii względności).
Pokazał też, że większość pacjentów, którzy klasyfikują się do tej kategorii, naprawdę potrzebują jedną z form terapii T3, ponieważ mają rozdzielczość objawów.
Jego dane pokazały, że około 2/3 leczonych pacjentów zrobiło postępy, gdy stosowali Naturalne Wysuszone Hormony Tarczycy – NDT (leki takie jak Armour thyroid, Westhroid i Naturethroid), a 1/3 pozostałych pacjentów potrzebowała tylko wyższych dawek T3 (leku liothyronine lub przedłużonego uwalniania T3). (Aż 1/3 leczonych pacjentów z fibromialgią nie zdołała zrobić postępów stosując NDT i potrzebowała większych dawek terapii T3). Dr Lowe wykrył, iż przewlekły ból w fibromialgii, może być odwrócony tylko przy podaniu pacjentom wystarczająco wysokich dawek hormonów tarczycy(dokładne dawki są bardzo zmienne i indywidualne). Skąd wiesz, czy masz poziom tkankowy niedoczynności tarczycy?
Niestety badania krwi, mierzące poziom hormonu tarczycy nie są w 100% dokładne. W sumie, najlepiej użyć kombinacji różnych markerów w surowicy, wyników fizycznego badania lekarskiego oraz subiektywnych objawów do zdiagnozowania tej dolegliwości.

Do najczęstszych objawów należą:

1.Zmęczenie

Hormon tarczycy jest zaangażowany w wytwarzanie dopaminy. Jeśli masz niski poziom tego hormonu, będziesz miał także niski poziom dopaminy, a w rezultacie objawy przewlekłego zmęczenia. Hormony tarczycy pomagają organizmowi konwertować tyrozynę w dopaminę, norepinefrynę i epinefrynę. Niektóre z tych hormonów, jak „adrenalina”, pomagają wyrównać metabolizm organizmu i są niezbędne do odpowiedzi na sytuacje stresowe tzw. hormony walki i ucieczki.

2. Zwiększenie masy ciała

W normalnych warunkach hormony tarczycy pomagają organizmowi spalać tłuszcz poprzez zwiększenie skuteczności działania enzymów lipolitycznych (enzymów, które rozkładają tłuszcz). Gdy ilość hormonów tarczycy jest niska, enzymy te, są również niskie, a to skutkuje niezdolnością do rozbicia cząsteczek tłuszczu -więc jest prawie niemożliwe, aby schudnąć. (Hormony tarczycy zwiększają enzymy, które pomagają spalić tłuszcz, kiedy poziom ich jest niski, cholesterol wzrośnie i metabolizm organizmu się spowolni).

3. Utrata włosów

Dobrze wiadomo, że hormony tarczycy są potrzebne zarówno przy prawidłowym wzroście włosów jak i we właściwej pigmentacji.
Gdy nie ma wystarczającej ilości hormonów tarczycy lub organizm nie potrafi prawidłowo jej konwertować w organizmie, nie tylko nie będą w stanie rosnąć nowe włosy, ale również nie będą one wchłaniać odpowiednich składników odżywczych niezbędnych do ich wzrostu (jak cynk) i doprowadzi to do dalszej utraty włosów, jak w błędnym kole.

4. Napięcie mięśni i punkty zapalne

Aby mięśnie się zrelaksowały i odpowiednio działały, organizm musi produkować ATP ( energię obiegającą twoje ciało). Hormon tarczycy jest odpowiedzialny za tę produkcję energii, kiedy posiadasz zbyt niski jego poziom, masz także niską produkcję energii. Ta niezdolność do rozluźnienia mięśni w rezultacie prowadzi do tworzenia punktu zapalnego, napięcia mięśni i bólu.

5.Faza opóźnionego relaksu ,a wnikliwe odruchy ścięgien

Jednym z najbardziej czułych markerów dla poziomu tkanki tarczycy są wyniki fizycznego badania lekarskiego.
Kiedy poziomy tkankowe tarczycy są niskie, powodują niezdolność mięśni do szybkiego odpoczynku, a to jest przyczyną fazy powolnego relaksu podczas sprawdzania głębokich odruchów ścięgien. (głębokie odruchy ścięgien zdarzają się, gdy Twój lekarz uderza w kolano młotkiem neurologicznym).
Jeśli cierpi na którykolwiek z tych objawów, oprócz tego przewlekły ból lub zdiagnozowano u Ciebie fibromialgię – jest szansa, że masz poziom tkankowy niedoczynność tarczycy!

Co można zrobić, aby leczyć poziom tkankowy niedoczynność tarczycy?

Dr Lowe stworzył schemat leczenia, które pozwoliło mu mieć całkowitą remisję objawów u chorych na fibromialgię i cierpiących na przewlekły ból. Opowiada: „W mojej praktyce z przewlekłym bólem i fibromialgią mam indywidualne podejście do pacjentów i odniosłem wielki sukces w walce z tymi chorobami. Moje rady:

1.Zacznij od odpowiednich dawek i odpowiedniego leku na tarczycę (większość osób z przewlekłym bólem potrzebuje jedną z form terapii T3 – NDT świńska tarczyca  lub liothyronine).
2. Ćwiczenia tolerancji – oznacza to wykonywanie ćwiczeń do maksymalnej intensywności. Nawet jeśli sposób to jogging ulicą przez 10 sekund! Musisz znać fizjologiczne możliwości swojego ciała, tylko znając fizjologiczne parametry naszego ciała możemy z pacjentem wejść w głębszą kooperację i wyciągnąć więcej wniosków.
3. Prawdziwe, pełnowartościowe jedzenie w odżywcze składniki – unikanie żywności wysoko- przetworzonych i skupienie się na owocach i warzywach- eliminujemy Gluten, Laktozę, Kazeinę, Warzywa Krzyżowe i Psiankowate.
4. Choroby tarczycy a dieta – odżywianie odgrywa istotną rolę w utrzymaniu tarczycy w zdrowiu