Wśród wielu rodzajów herbat często szukamy tych, które mają jak najwięcej dobrych właściwości.

Chcemy wybierać zdrowe produkty, wspomagające nasz organizm w walce z chorobami, wzmacniające nasz układ odpornościowy.

W tym wypadku bardzo często sięgamy po zieloną herbatę.

Ma ona dużo substancji biologicznie czynnych o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym układ immunologiczny, czyli jest bardzo zdrowa, ale nie pozbawiona wad. Posiada również niezbyt zdrowe substancje psychoaktywne takie jak teina, teofina, teobromina.

post-single-content box mark-links”>

Wybierz herbatę z czystka. [su_highlight background=”#ffd512″]Jest mniej „słynna” niż zielona herbata, ale kilka razy silniejsza w działaniu, a co najważniejsze – pozbawiona niechcianych substancji.[/su_highlight] Choć niewielu o niej słyszało to znana jest od wieków i polecana m.in. przez św. Hildegardę z Bingen, której podstawą zdrowia były trzy filary: dieta, zioła oraz post.

Do zaleceń świętej dodałbym czwarty niezbędnik – codzienna porcja ruchu. Życie bez leków, chorób i innych „wspomagaczy” naszej codzienności – jest to możliwe właśnie dzięki tym czterem klasycznym rozwiązaniom.

CO TO JEST CZYSTEK?

To jedna z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy tym całkowicie pozbawiona działań ubocznych w zalecanych dawkach.

Kto może pić herbatę z czystka?

Wszyscy, nawet dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Bardzo dobrze smakuje z miodem lub/i cytryną. Jeśli jeszcze nie jesteś do niej przekonany/-na oto

10 (naukowo udowodnionych) powodów dla których warto zaopatrzyć się w herbatę z czystka :

  1. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.
  2.  Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
  3. Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek reklamowane w TV apteczne „lekarstwo na grypę i przeziębienie” – napij się herbatki z czystka. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne.
  4. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.
  5. Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).
  6. Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i  do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.
  7. Działa nawet na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstrasza on kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.
  8. Można stosować czystka również u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.
  9. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie jamy ustnej po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w  których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ posiada potężne działanie na bakteryjny biofilm – po prostu go rozpuszcza. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.
  10. Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu. Obok dezodorantu magnezowego jest to druga rzecz naprawdę warta polecenia.

 

SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA

Pamiętaj, że jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie.

PO PROSTU NALEŻY PIĆ JĄ REGULARNIE, CODZIENNIE.

Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych liści i kwiatów. Tylko w tańszej herbatce gorszej jakości znajdziemy w suszu dużo gałązek, co znacząco pogarsza smak herbatki. Czystek „bio” jest nieco droższy od „nie-bio”, ale daje gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych jak również jest po prostu lepszej jakości i lepszy w smaku.
Jak uzyskać napar? Zalewamy łyżeczkę ciętego czystka wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na 10 min.

Odcedzamy i pijemy po przestudzeniu najlepiej 2 – 3 razy dziennie (kto chce może więcej). Można jedną porcję herbaty zaparzać wielokrotnie (nawet do 4 razy), aby wydobyć z niej wszystkie dobroczynne składniki.

Nie zaszkodzi dodać do naparu sok z cytryny lub/i lekko posłodzić np. miodem lub stewią.

Gdy zaparzymy herbatkę według w/w przepisu w dzbanku, będzie to wspaniały rozgrzewający napój dla całej rodziny. Wzmocni system immunologiczny w momencie gdy łatwo o złapanie różnych infekcji, szczególnie na przełomie sezonów.

Latem można wychładzać herbatę dla uzyskania orzeźwiającego napoju z dodatkiem kostek lodu, cytryny czy mięty.

JAK STOSOWAĆ  ?

Kiedy borykasz się z dolegliwościami cięższego kalibru lub o charakterze przewlekłym proponuję zaparzyć odwar.

Około 10 g  Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić.

Tak sporządzony odwar nie tylko zalecam pić (100 ml 3 – 4 razy dziennie), ale także stosować zewnętrznie jako okłady, płukanki, przemywanie, a w niektórych przypadkach jako lewatywa.
Jak wszystkie herbaty ziołowe również herbata z czystka ma na organizm alkalizujący wpływ.

Dodatkowo jako źródło bogate w bioflawonoidy czystek doskonale wspołpracuje z witaminą C wzmacniając jej działanie.

Dr Klenner w swoim raporcie podaje, że herbata z czystka ma dużo lepszy od innych tego typu naparów efekt synergiczny – co znaczy, że współdziałanie wszystkich czynników i substancji jest jeszcze większe niż osobne ich działanie. Nadal uważasz, że nie ma idealnego środka na choroby? Już jest! – herbata z czystka.

herb z czystka