Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego nagle zacząłeś się czuć zmęczony, zyskując na wadze lub tracąc na wadze, mimo że twoja dieta pozostała niezmieniona?

Tarczyca – mały gruczoł w kształcie motyla znajdujący się z przodu szyi – może być odpowiedzialna za wiele tajemniczych dolegliwości, które z początku mogą wydawać się niezwiązane.

W tym artykule przyjrzymy się dwóm najczęściej występującym chorobom tarczycy: nadczynności (hipertyreozy) i niedoczynności (hipotyreozy), które mogą wpływać na nasz nastrój, wagę, energię i ogólny komfort życia.

Poznasz objawy, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą, i dowiesz się, dlaczego tak ważne jest ich wczesne rozpoznanie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Choroby tarczycy mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ objawy są często różnorodne i nie zawsze typowe. Choroby tarczycy obejmują nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa i guzy tarczycy. Oto niektóre objawy, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą:

 1. Nadczynność tarczycy (hipertyreoza):
  • Utrata masy ciała mimo zachowania apetytu
  • Drżenie rąk
  • Nadmierna potliwość
  • Nietolerancja na ciepło
  • Przyspieszone bicie serca (tachykardia)
  • Zmiany nastroju, drażliwość, lęk
  • Trudności z koncentracją
  • Rozszerzenie tarczycy (wole)
  • Wytrzeszcz oczu (w przypadku choroby Gravesa)
 2. Niedoczynność tarczycy (hipotyreoidyzm):
  • Przyrost masy ciała
  • Zmęczenie, senność
  • Nietolerancja na zimno
  • Zaparcia
  • Wypadanie włosów
  • Suchość skóry
  • Obrzęk twarzy
  • Osłabienie mięśni
  • Wolniejsze bicie serca (bradykardia)
  • Depresja, spadek koncentracji

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza):

Utrata masy ciała mimo zachowania apetytu:

Nadczynność tarczycy zwiększa metabolizm, co prowadzi do spalania większej ilości kalorii. W rezultacie pacjenci mogą tracić na wadze, mimo że ich apetyt się nie zmniejsza, a czasami nawet wzrasta.

Drżenie rąk:

Wysoki poziom hormonów tarczycy może powodować drżenie rąk, które jest związane z pobudzeniem układu nerwowego. Objaw ten może być szczególnie widoczny, gdy pacjent próbuje wykonywać precyzyjne ruchy.

Nadmierna potliwość:

Ze względu na przyspieszony metabolizm i zwiększoną produkcję ciepła przez organizm, osoby z nadczynnością tarczycy mogą doświadczać nadmiernej potliwości, nawet w chłodniejszym otoczeniu.

Nietolerancja na ciepło:

Pacjenci z nadczynnością tarczycy często źle znoszą ciepłe temperatury. Może to być spowodowane zwiększoną produkcją ciepła przez organizm i zmniejszoną zdolnością do utrzymania właściwej temperatury ciała.

Przyspieszone bicie serca (tachykardia):

Nadmiar hormonów tarczycy może prowadzić do przyspieszonego bicia serca, nawet w spoczynku. Może to prowadzić również do nieregularnego rytmu serca (arytmii) oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca.

Zmiany nastroju, drażliwość, lęk:

Nadczynność tarczycy może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, powodując wahania nastroju, drażliwość i uczucie lęku. Osoby z nadczynnością tarczycy mogą być bardziej podatne na stres i trudności związane z kontrolowaniem emocji.

Trudności z koncentracją:

Nadmiar hormonów tarczycy może wpływać na funkcje poznawcze, co utrudnia koncentrację i utrzymanie uwagi. Pacjenci mogą odczuwać rozkojarzenie, problemy z pamięcią i trudności w podejmowaniu decyzji.

Rozszerzenie tarczycy (wole):

W niektórych przypadkach nadczynność tarczycy może prowadzić do powiększenia gruczołu tarczowego, co jest nazywane wolem. Wole może być odczuwalne jako opuchlizna na szyi i może być widoczne gołym okiem.

Wytrzeszcz oczu (w przypadku choroby Gravesa):

Choroba Gravesa jest autoimmunologiczną przyczyną nadczynności tarczycy.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoidyzm):

Przyrost masy ciała:

Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co z kolei może powodować przyrost masy ciała. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą zauważyć stopniowy wzrost masy ciała, nawet jeśli ich apetyt i dieta pozostają niezmienione.

Zmęczenie, senność:

Niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do ogólnego spadku energii, co powoduje zmęczenie i senność. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać trudności z wykonywaniem codziennych czynności i potrzebować więcej snu niż zwykle.

Nietolerancja na zimno:

Ze względu na spowolniony metabolizm i zmniejszoną produkcję ciepła, osoby z niedoczynnością tarczycy mogą być bardziej wrażliwe na zimno. Mogą odczuwać potrzebę noszenia więcej warstw ubrań i utrzymywania wyższej temperatury otoczenia.

Zaparcia:

Niedoczynność tarczycy może wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego, co prowadzi do wolniejszego przemieszczania się treści pokarmowej przez jelita. W rezultacie pacjenci mogą doświadczać zaparć.

Wypadanie włosów:

Niedobór hormonów tarczycy może wpływać na cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich osłabienia i zwiększonego wypadania. Może to dotyczyć również brwi, szczególnie ich zewnętrznej części.

Suchość skóry:

Niedoczynność tarczycy może prowadzić do zmniejszenia produkcji łoju, co z kolei powoduje suchość skóry. Skóra może być szorstka, łuszcząca się i podatna na podrażnienia.

Obrzęk twarzy:

Niedoczynność tarczycy może powodować zatrzymywanie płynów w tkankach, co prowadzi do obrzęków. Obrzęk może być szczególnie widoczny na twarzy, wokół oczu i na kończynach.

Osłabienie mięśni:

Niedobór hormonów tarczycy może wpływać na siłę i wytrzymałość mięśni. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać osłabienie mięśni i trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie przedmiotów.

Wolniejsze bicie serca (bradykardia):

Niedoczynność tarczycy może wpływać na pracę serca, prowadząc do wolniejszego bicia serca, nawet w spoczynku. Wolniejsze bicie serca, nazywane bradykardią, może prowadzić do uczucia zmęczenia, zawrotów głowy czy uczucia zimna. W niektórych przypadkach bradykardia może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak nieregularny rytm serca czy niewydolność ser

Podsumowanie

Teraz, gdy poznałeś objawy i skutki nadczynności oraz niedoczynności tarczycy, będziesz bardziej świadomy sygnałów, które może wysyłać ci twoje ciało. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania i ustalić, czy Twoje dolegliwości są związane z tarczycą. Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia i jakości życia. Współpracując z lekarzem i ewentualnie specjalistą endokrynologiem, można skutecznie kontrolować choroby tarczycy i prowadzić aktywne, zdrowe życie.