Do czego można wykorzystać sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona jest znana również jako wodorowęglan sodu. Możemy ją kupić w postaci saszetek w sklepach spożywczych, tuż obok proszku do pieczenia, ale dostępne są również duże opakowania – na przykład w 5 kg wiaderkach. Do czego można ją wykorzystać?

Jakie właściwości chemiczne ma soda?

Wodorowęglan sodu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów. Jego wodny roztwór ma lekko alkaliczny odczyn, więc zachowuje się jak słaba zasada. W zetknięciu z kwasem dochodzi do reakcji z wydzielaniem dwutlenku węgla i wody. W temperaturze powyżej 60°C soda oczyszczona rozkłada się wydzielając dwutlenek węgla, co wywołuje jej pienienie się. 

Gdzie stosuje się sodę oczyszczoną?

Ma ona bardzo powszechne zastosowanie w medycynie, ale również w wielu zakładach pracy i większości domów.

Pomaga na zgagę

Wiele osób borykających się z refluksem ma zawsze pod ręką sodę oczyszczoną. Na skutek podwyższonej ilości kwasu solnego w żołądku i nie działających prawidłowo zwieraczy przełyku, kwaśna zawartość żołądka przedostaje się do przełyku powodując silne uczucie palenia.

Wypicie łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance zimnej wody niemal natychmiast przywraca równowagę kwasową w przełyku i łagodzi dolegliwość. Nie poleca się jednak tego sposobu stosować regularnie z uwagi na wysoką zawartość sodu w tym związku chemicznym i tym samym ryzyko wystąpienia problemów z sercem czy nawet zasadowicy metabolicznej przy nadużywaniu tego specyfiku. 

W piekarnictwie, cukiernictwie

Działa spulchniająco na ciasto, dlatego też wykorzystuje się ją na przykład przy robieniu domowych pierniczków. Podczas pieczenia wydziela dwutlenek węgla, co sprzyja wyrastaniu ciasta. 

Może leczyć niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej

Przy okazji płukania – warto stosować roztwór wody z sodą w celu łagodzenia bólu wywołanego owrzodzeniami wewnątrz jamy ustnej. 

Wybiela zęby

Soda oczyszczona jest jednym z bazowych składników wszelkich ekologicznych past do wybielania zębów. Ma lekkie właściwości ścierne i działa antybakteryjnie, dlatego nieźle radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń spowodowanych płytką nazębną. 

Odświeża jamę ustną

Roztwór sody oczyszczonej i wody może działać bakteriobójczo i nieco podnosi pH śliny, co powoduje pewne zahamowanie rozwoju bakterii. To dużo tańszy sposób na płukanie ust po każdym umyciu zębów, niż specjalne płukanki!

Dezodorant

To nie Twój pot śmierdzi, lecz bakterie, które błyskawicznie rozmnażają się w wilgotnym środowisku pod pachami. Zastosuj sodę oczyszczoną jako suchy antyperspirant, aby przestać martwić się kłopotliwym zapaszkiem.

Łagodzi problemy skórne

Sodę oczyszczoną warto wsypać w ilości 1-2 szklanek do wanny pełnej letniej wody jeśli w lecie zostaliśmy dotkliwie pogryzieni przez komary lub spaleni przez słońce. Ma ona działanie kojące i łagodzi świąd. 

Spowalniają postęp choroby nerek

Suplementy z wodorowęglanem sodu okazały się być bardzo pomocne w przypadku osób chorujących na przewlekłe choroby nerek. Dzięki takiej suplementacji choroba postępuje znacznie wolniej. 

Być może spowalnia wzrost komórek rakowych

Potrzeba oczywiście więcej dowodów, ale wydaje się, że soda oczyszczona może działać spowalniająco na rozrost szybko dzielących się komórek nowotworu. Wynika to z jej działania alkalizującego – komórki raka szybciej dzielą się w środowisku kwaśnym, więc należy im to uniemożliwić tworząc niekorzystne warunki do wzrostu. 

Zwiększa wytrzymałość sportową

To raczej niezbyt dobrze znany fakt, ale sodę oczyszczoną stosują czasem sportowcy dla zwiększenia swoich wyników. Przy ćwiczeniach o wysokiej intensywności może wytwarzać się kwas mlekowy, który obniża pH wnętrza komórek i powoduje zmęczenie mięśni.

Wysokie pH sody może sprawić, że zmęczenie pojawi się znacznie później. Korzystne okazuje się zastosowanie dawki 0,2-0,4 g/kg m.c. Jednak tak duża ilość sody na raz może powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy, dlatego można podzielić ją na mniejsze dawki i wypijać prze treningiem tak, aby ostatnią wypić na 30 minut przed ćwiczeniami. Można też złagodzić wpływ sody pijąc ją razem ze spożywanymi węglowodanami.

Pochłania zapachy wewnątrz lodówki

Napełnij jakieś naczynie sodą i wstaw na tył lodówki, i tylko od czasu do czasu wymieniaj sodę. Twoje jedzenie przestanie przenikać innymi, bardziej intensywnymi zapachami! 

Neutralizuje brzydkie zapachy

Sodę możesz wykorzystać także jako ekologiczny odświeżacz do powietrza, który nie maskuje zapachu, lecz naprawdę go pochłania. Wsyp do słoika sodę i wymieszaj ją z ulubionym olejkiem eterycznym, przykryj gazą i zawiąż wstążką. Gdy zapach przestanie się ulatniać – potrząśnij słoikiem. 

Czyszczenie różnych przedmiotów

Sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody należy rozrobić do konsystencji pasty i nałożyć na czyszczone powierzchnie, pocierając lekko miękką szmatką. Dla lepszego efektu powierzchnię można spryskać octem spirytusowym, aby soda się spieniła, i wypolerować. 

Do śmietnika

Tu znów soda sprawdza się jako doskonały pochłaniacz zapachów. Wkurza Cię zapach rozkładających się resztek w śmietniku? Nie musisz codziennie wymieniać worka, wystarczy, że na dno wsypiesz trochę sody!      

Pochłaniacz zapachu do butów

Płócienne woreczki lub specjalne torebki do parzenia ziół wypełnij sodą, zawiąż i wkładaj do butów po intensywnym treningu, aby wciągnęły zapach potu i zapobiegły brzydkiemu zapachowi. 

Czyszczenie dywanów

Dywany, szczególnie te puszyste, są trudne do odświeżenia, a środki do ich czyszczenia – bardzo drogie. Dlatego warto postawić na ekologiczne sposoby – tanie i naprawdę efektywne. Po prostu posyp plamę na dywanie sodą, a następnie spryskaj roztworem 1:1 wody i octu. Wytworzy się duża ilość piany, która po pewnym czasie wyschnie. Wtedy dywan wystarczy wyczesać i ewentualne resztki wytrzeć wilgotnym ręcznikiem. 

Jako wybielacz

Wsyp pół szklanki sody oczyszczonej do komory na proszek razem z proszkiem do prania, i pierz jak zwykle. Kwasy będące przyczyną zabrudzeń mogą dzięki temu zostać skuteczniej usunięte.

Do mycia warzyw i owoców

Pestycydy to pozostałości środków ochrony roślin, które mogą pozostawać na skórkach jabłek czy innych owoców oraz warzyw. Można tę skórkę usunąć, ale z drugiej strony – to właśnie ona jest najbardziej zasobna w witaminy. Dlatego owoce warto po prostu wkładać do ciepłej wody z rozpuszczoną z niej sodą oczyszczoną na około 15 minut. Ten zabieg pomaga usunąć pestycydy z powierzchni owoców i stają się one wówczas bezpieczne do spożycia i czyste! 

Czyszczenie srebra

Masz srebrną nieużywaną od dawna biżuterię lub cenne rodowe sztućce? Mogą one z czasem pokryć się czarnym nalotem. Usuniesz go łatwo sodą z octem. W aluminiowej komorze zlewu, blaszce do pieczenia lub naczyniu wyłożonym folią aluminiową wysyp dno sodą oczyszczoną. Wlej do niej ocet, potem trochę wrzącej wody i włóż do środka srebro. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by srebro zalśniło jak nowe – wtedy wystarczy je wytrzeć i wypolerować miękką ściereczką.

Na przypalony garnek

Przypalone dno garnka to spory problem. Wtedy wystarczy zasypać dno sodą, zalać wodą doprowadzić do wrzenia, a spalenizna zmięknie i albo sama odejdzie od powierzchni, albo będzie wymagała lekkiego wyszorowania, al. na pewno nie będziesz się z nią długo męczyć.

Niszczy chwasty

Chwasty z reguły lubią kwasowe środowisko, więc raczej nie będą lubiły sody oczyszczonej. Możesz wykonać roztwór sody i polewać nim chwasty w takich miejscach jak płytki chodnikowe czy krawężniki. Nie stosuj ich jednak na rabatkach, ponieważ Twoje kwiatki zapewne też nie lubią zasadowego środowiska i również mogą uschnąć. 

Na pożary

W wysokiej temperaturze soda wytwarza dwutlenek węgla, który tłumi ogień. To dlatego wiele gaśnic proszkowych zawiera właśnie sodę w swoim składzie. Ta wiedza może być przydatna, gdyby przyszło Ci ugasić domowe ognisko w ogródku albo mały pożar, ale przy większych zdaj się jednak na straż pożarną. 

Kubełek z sodą zdecydowanie warto mieć w swoim domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda do domowych porządków, na przypalony garnek lub piekarnik, albo do wyjątkowo przepoconych butów!