Czy warto zażywać suplementy dla poprawy wzroku?

Współczesna optyka daje wiele możliwości osobom, których wzrok w ostatnim czasie uległ znaczącemu pogorszeniu. Możemy używać lekkich, nie ciążących na nosie i uszach okularów ze szkłami dopasowanymi tak, by widzieć w nich doskonale w każdych warunkach. Dostępne i niedrogie są również soczewki kontaktowe, coraz lepiej dopracowane pod kątem użyteczności i komfortu. Ci, którzy chcą raz na zawsze pozbyć się problemów z oczami, mogą zdecydować się również na laserową korektę wzroku. Ale tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić własnego, sokolego wzroku, którego nie trzeba „naprawiać”… Czy suplementy diety dla zdrowych oczu to jedna z możliwości uzyskania trwałej poprawy widzenia?

Czy istnieją suplementy poprawiające wzrok?

W licznych reklamach często można spotkać się z preparatami, które mają wpływać na poprawę wzroku. Mówi się również o tym, aby spożywać dużo marchwi zawierającej prowitaminę A, korzystną dla utrzymania prawidłowego wzroku. W aptekach i sklepach zielarskich również nie będzie brakowało suplementów diety, których głównym zadaniem ma być wspieranie procesów widzenia. W ich skład wchodzi na przykład luteina, zeaksantyna, przeciwutleniacze. 

Czy suplementy dla oczu działają?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ w niektórych przypadkach będą one działały skutecznie, a w innych są kompletnie bezużyteczne. Oto przykłady:

Zwyrodnienie plamki żółtej postępujące wraz z wiekiem.

Plamka żółta jest ważną strukturą siatkówki oka, której komórki z wiekiem zużywają się. Są one bardzo wrażliwe na światło, stąd też zwyrodnienie plamki żółtej może się pojawiać u coraz młodszych osób, szczególnie tych, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub ekranem smartfona. Suplementy diety zawierające luteinę i zeaksantynę, czyli główne składniki plamki żółtej, mogą więc wesprzeć utrzymanie zdrowego wzroku. Pozwolą one uzupełnić ilość barwnika w siatkówce oka, i tym samym zdecydowanie spowolnią zmiany zwyrodnieniowe spowodowane jego zużywaniem się. Suplementacja jest więc korzystna wówczas, gdy obserwujemy pierwsze nieznaczne jeszcze problemy z ostrością wzroku. Co ciekawe, suplementacja luteiną i zeaksantyną nie jest skuteczna w zapobieganiu zwyrodnieniu. Suplementacja u pacjentów jest zalecana, z uwagi na silne właściwości przeciwutleniające tych głównych składników plamki żółtej. Warto, aby suplement diety był dobrej jakości i zawierał także inne składniki, takie jak: witamina A, E, C, cynk, selen, miedź, mangan, a także kwasy tłuszczowe EPA i DHA. Kompleksowy skład może zapewnić skuteczniejsze leczenie. Należy jednak pamiętać o tym, że u osób starszych suplementy w kapsułkach wchłaniają się nieco gorzej, ponieważ utrudnione jest w tym przypadku wchłanianie jelitowe. Dlatego starsi pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej powinni pomyśleć raczej o zmianie diety. Cały czas będę przypominać, zbilansowane żywienie jest w stanie uzupełnić powyższe składniki zmniejszające ryzyko chorób oczu.

Kurza ślepota, czyli pogorszone widzenie po zmierzchu

Jej przyczyną jest silny niedobór witaminy A w diecie, odpowiedzialnej za procesy widzenia. To schorzenie praktycznie nie występuje w krajach rozwiniętych, jednak jest dość powszechne w krajach rozwijających się, gdzie panuje ubóstwo i powszechny głód. Długotrwały niedobór witaminy A jest poważnym zagrożeniem dla procesu widzenia, które może nie być odwracalne. Suplementacja w tym przypadku jest pierwszym i najczęściej skutecznym sposobem na przywrócenie sprawnego wzroku.

Zaćma

Jest to zmętnienie rogówki i jednocześnie jeden z najpowszechniejszych problemów ze wzrokiem na świecie. W badaniach wykazano, że suplementy diety nie są skuteczne u osób z łagodnymi i bardzo zaawansowanymi stanami zmętnienia rogówki. Jedynie umiarkowana choroba jest podatna na leczenie w ten sposób, powodując zmniejszenie procesu utraty wzroku o około 25% w ciągu 6 lat.

Ochrona wzroku przed promieniowaniem z ekranów

Za wiele współczesnych problemów ze wzrokiem odpowiada światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów czy komputerów. Trudno jest unikać narażenia na ich źródła przez cały czas, ponieważ stanowią one nieodłączny element naszego codziennego życia. Jeśli jednak z Twoim wzrokiem jest jeszcze całkiem dobrze, a dużo czasu spędzasz przed ekranem – zażywaj suplementy ochraniające wzrok. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w takich preparatach pomoże na bieżąco usuwać szkodliwe metabolity z komórek oczu i tym samym zapobiegać uszkodzeniom wzroku. Jeśli jednak już borykasz się z zamglonym obrazem i musisz nosić okulary na co dzień, raczej nie licz na to, że suplementy diety w cudowny sposób naprawią Twój wzrok. 

Zespół suchego oka

To dolegliwość, która przytrafia się osobom spędzającym sporo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przed ekranami komputerów. Na skutek skupiania się na oglądanym obrazie rzadziej mrugamy, przez co oczy nie są dostatecznie nawilżone, i niestety gruczoły łzowe nie wydzielają dostatecznej ilości łez. W przypadku klimatyzowanych pomieszczeń wysuszanie powierzchni gałki ocznej również występuje dosyć szybko. Suche oczy mogą powodować pogorszenie wzroku, gdyż oczy szybciej się męczą i nie są dostatecznie nawilżone. Suplementy diety zawierające kwasy omega-3 EPA i DHA okazują się jednak być skuteczne w leczeniu zespołu suchego oka! 

Czy potrzebujesz suplementów dla oczu?

Wiele osób jest bardzo podatnych na wpływy reklam i głęboko wierzą w to, że wystarczy codziennie łykać różnego rodzaju kapsułki, aby pozbyć się codziennych męczących dolegliwości. Prawda okazuje się być jednak nieco bardziej bolesna. Jeśli na co dzień folgujemy sobie, beznadziejnie się odżywiamy spędzamy mnóstwo czasu przed komputerem, zamiast spacerować po lesie, nie wystarczy magiczna kapsułka, aby to wszystko odkręcić. 

Zamiast suplementów diety w większości przypadków równie skuteczne lub nawet skuteczniejsze będzie spożywanie pełnowartościowego pożywienia, bogatego w różne składniki odżywcze i bioaktywne. Zaspokoją one codzienne zapotrzebowanie na te związki, i wtedy nie będzie potrzeby dodatkowej suplementacji! Jeśli czujesz, że Twój wzrok szwankuje, nie szukaj magicznej tabletki, która rozwiąże Twoje problemy, ale zacznij od zmiany swoich nieprawidłowych nawyków!

Zażywać, czy nie zażywać?

Niektóre z oferowanych suplementów diety dla wzroku mają naprawdę korzystny skład i zawierają składniki, które rzeczywiście wpływają na poprawę wzroku. Problematyczne wydaje się więc jedynie znakowanie etykiet takich produktów, a także towarzyszące im opisy reklam. Sugerują one, że łykanie suplementów jest w stanie niejako naprawić wzrok – poprawić ostrość widzenia, wyleczyć schorzenia. W istocie zażywanie suplementów diety może być korzystne, ale jedynie w przypadku osób, których problemy ze wzrokiem wynikają z niedoborowości pewnych składników odżywczych. W sytuacjach, w których nerwy wzrokowe zostały nadwerężone, jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być zabieg korekty laserowej lub noszenie szkieł do końca życia w celu poprawy widzenia. Zanim więc zaczniesz wydawać pieniądze na reklamowane suplementy, skonsultuj się z dobrym okulistą, znajdź przyczynę problemów ze wzrokiem, a następnie zacznij ją eliminować rozpoczynając właśnie od zmiany nawyków żywieniowych i życiowych. Czasem suplementy ani dieta nie są w stanie już niczego zmienić – i właśnie dlatego warto zacząć od wizyty u okulisty, który pomoże Ci zaoszczędzić setki złotych na suplementach, które mogą wcale nie pomóc, gdyż potrzebna może być specjalistyczna terapia. 

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3084581/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206354/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834239/