Cholesterol jest ogólnikową nazwą dla związków tłuszczowych, a konkretnie – dla lipoprotein obecnych w osoczu krwi. Zazwyczaj wiąże się go z podwyższonym ryzykiem zachorowań na miażdżycę i choroby serca. Jednak cholesterol wchodzi także w skład błon komórkowych, co oznacza, że nie jest wyłącznie związkiem, który powinno się kojarzyć negatywnie. Jakie są dwie główne frakcje cholesterolu i czym się one od siebie różnią?
Cholesterol jest to związek chemiczny zaliczany do grupy lipidów, czyli tłuszczowców. Występuje w organizmie człowieka w wielu różnych miejscach, na przykład pochodne cholesterolu znajdują się w błonach komórkowych. Lipoproteiny znajdujące się w osoczu krwi, również potocznie nazywa się cholesterolem. Ten związek może pochodzić ze źródeł dietetycznych – z pokarmów zwierzęcych. Wytwarzany jest również na drodze biosyntezy de novo w wątrobie.
Jak każda substancja, cholesterol nie znajduje się w ciele przypadkiem, ale ma do spełnienia ważne funkcje. Zwykle polegają one na tworzeniu innych ważnych biologicznie cząsteczek: hormonów płciowych, kortykosteroidów, witaminy D3, kwasów żółciowych, niektórych alkaloidów, czy fitosteroli. Niektóre badania mówią też o tym, że cholesterol może działać jako antyoksydant. Stanowi także bardzo ważny składnik budulcowy osłonek mielinowych układu nerwowego, a zatem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowych. Tym samym nie zaleca się całkowitej eliminacji źródeł cholesterolu w diecie.
Najczęściej mówi się o cholesterolu w złym kontekście, kojarzonym ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu ogólnego we krwi, który może predysponować do wystąpienia miażdżycy. Nie dotyczy to jednak cholesterolu HDL, często określanego jako „dobry”. Są to lipoproteiny o wysokiej gęstości, których zadaniem jest oczyszczanie tętnic i tkanek ze złogów cholesterolu. HDL doprowadza go do wątroby, gdzie następuje proces przetwarzania do ponownego wykorzystania, i proces wydalania.
Źródła cholesterolu HDL: ryby, olej lniany, pełne ziarna. Są to również produkty bogate w kwasy omega-3 wspomagające pracę układu nerwowego, obniżające poziom cholesterolu i wspierające zdrowie serca.
Są to lipoproteiny o niskiej gęstości. Nie są w nadmiarze korzystne dla organizmu, ponieważ mają tendencję do odkładania się w nadmiarze wewnątrz tętnic. Powoduje to tworzenie się płytki miażdżycowej blokującej przepływ krwi w tętnicach i prowadzi do miażdżycy – choroby mogącej zakończyć się zawałem lub udarem.
Źródła cholesterolu LDL: to głównie produkty odzwierzęce: czerwone mięso, tłuszcze, jaja, produkty mleczne.
Nadmiar złego cholesterolu we krwi nie daje wyraźnych objawów fizycznych. To dlatego wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero z zaawansowaną miażdżycą – gdy daje o sobie znać nadciśnienie i inne objawy tej choroby. Warto zatem od czasu do czasu, nawet w przypadku dobrego samopoczucia, wykonać badania laboratoryjne na poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jak interpretować wyniki?
Jeśli przebadałeś się i okazało się, że Twoje wyniki badań znacząco różnią się od tego, co chciałbyś w nich zobaczyć, powinieneś zastanowić się nad swoim trybem życia. Gdy zawartość cholesterolu LDL jest wyższa niż HDL, wówczas należysz do osób z grupy ryzyka – tych, które mogą zachorować na miażdżycę, lub już chorują. Zwykle wysoki poziom cholesterolu idzie w parze ze zbyt dużym obwodem w pasie. Może Cię więc zaalarmować wystający brzuszek lub trudności ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów.
W większości przypadków za nadmiar cholesterolu LDL odpowiada nieprawidłowa dieta – z przewagą tłuszczów trans oraz rafinowanych węglowodanów. Jest również jednostka chorobowa zwana hipercholesterolemią rodzinną, wskutek której problemy z nadwyżkami LDL w organizmie mogą być przekazywane dziedzicznie. Ma to związek z mutacjami genetycznymi, które powodują, że wątroba nie jest w stanie sprawnie pozbywać się nadmiaru cholesterolu.
Badania wskazują także na ścisły związek palenia tytoniu z obniżeniem poziomu dobrego cholesterolu. Jeśli więc palisz i cierpisz na hipercholesterolemię, pozbądź się tego nałogu – wówczas szybko Twoje zdrowie poprawi się.
Wyniki badań cholesterolu we krwi mogą być niepokojące i skłaniać do podejmowania działań zmierzających w kierunku poprawy swojego zdrowia. Jeśli czujesz, że musisz „coś ze sobą zrobić”, to znak, że jesteś na właściwej drodze! Poprawienie wyników badań jest realne w dość krótkim czasie, ale wymaga pewnych zmian trybu życia oraz samodyscypliny.
To trudne, ale możliwe do zrealizowania i korzyści wynikające z zerwania z nałogiem zdecydowanie przewyższają przyjemności z palenia.
Podwyższone ciśnienie czy zajadanie stresów nie wpływają nigdy korzystnie na zdrowie i mogą się przyczynić do drastycznego pogorszenia jakości życia, a nawet jego skrócenia.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, które pozwolą na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. To głównie statyny i leki, których zadaniem jest wiązanie kwasów żółciowych, wykorzystując cholesterol do tworzenia większej ilości żółci.
Dbaj o dietę. Wiele dotychczasowych nawyków można z łatwością zamienić na inne, korzystne dla zdrowia. Zamiast białego pieczywa można sięgnąć po pełnoziarniste i mąkę z pełnego ziarna. Zamiast smalcu – nauczyć się smażyć na olejach roślinnych. Stosować masło roślinne zamiast zwykłego masła. Spożywać codziennie garść różnych orzechów i pestek, które zaopatrzą organizm w odpowiednią ilość kwasów omega-3 sprzyjających obniżeniu cholesterolu LDL.
Nie musisz stosować żadnej specjalnej, ścisłej diety z wyliczeniem makroskładników, aby poprawić wyniki swoich badań na cholesterol. Wystarczy, że zawsze świadomie będziesz wybierał używane w kuchni tłuszcze i koncentrował się na spożywaniu większej ilości olejów roślinnych, pestek, orzechów i pełnych ziaren, a za to ograniczał produkty pochodzenia zwierzęcego!
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…