Kalarepa surowa
27 kcal / 100g IG-20
Białko | 1.7 g |
Tłuszcz | 0.1 g |
Węglowodany | 6.2 g |
Błonnik | 3.6 g |
Woda | 91 ml |
Kalarepka to warzywo, którego nazwę zna praktycznie każdy z nas, choć bardzo rzadko ląduje ona na naszych stołach. Zdecydowanie zbyt rzadko! Zdecydowanie warto zaprosić ją na dłużej do naszej kuchni, szczególnie, że można dostać ją w świeżej postaci praktycznie o każdej porze roku, i zawsze smakuje fantastycznie!
To warzywo, którego główka przypomina kształtem i rozmiarem dojrzały seler. Nieregularnie wyrastające z górnej części cienkie, dość twarde łodygi zakończone są natomiast szerokimi liśćmi o ciemnozielonym kolorze. Główka kalarepy może mieć kolor jasnozielony lub fioletowy – obie są zbliżone smakiem i bardzo cenne pod względem odżywczym! Jeśli masz możliwość, wybieraj fioletowe odmiany – bogate w barwniki o działaniu przeciwutleniającym!
Jadalna jest właśnie główka, którą jednak należy obrać z wierzchniej, lekko błyszczącej skórki. Obieranie jest ważne, ponieważ w części podskórnej znajdują się twarde, nieprzyjemne łyka, które mogą całkowicie zepsuć przyjemność z delektowania się tym warzywem. Wnętrze jest natomiast bardzo przyjemne w smaku! Jest ono białe i bardzo chrupiące, niczym twarde jabłko. Jego smak natomiast przypomina coś pomiędzy kalafiorem a rzodkiewką. Jest raczej słodkawy, z lekką pikantną nutą, o mocno kapustnym aromacie.
Doprawiona delikatnie aromatycznymi indyjskimi przyprawami, świetnie komponuje się z różnymi pikantnymi dodatkami warzywnymi.
Pokrojona w słupki będzie stanowiła pyszny zamiennik dla chipsów czy żelków podczas oglądania telewizji. Słodkawy posmak, chrupkość i orzeźwienie płynące z dużej zawartości wody potrafią doskonale wynagrodzić fakt, że jest to tylko kalarepka, a nie ulubione chipsy i słodzony napój prosto z lodówki!
Można też słupki kalarepy na surowo skropić oliwą z oliwek i oprószyć solą oraz pieprzem.
Starta na drobnych oczkach lub wręcz zmiksowana w blenderze surowa kalarepa może w bardzo fajny sposób wzbogacić smak zup warzywnych – jarzynowej, grochowej, ziemniaczanej, barszczu ukraińskiego, zup-kremów.
Startą surową kalarepę można też zgnieść na puree z ziemniakami. Dodatek masełka i gałki muszkatołowej zrobi resztę – takie puree jest nie tylko proste i tanie, ale też niesamowicie smaczne!
Takie panierowane paluszki kalarepkowe mogą być sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Wystarczy tylko podać je w odpowiedniej formie – to jest tej, która nieco naśladuje fast foody. Słupki kalarepy posól, otocz w jajku, w bułce tarte i osmaż na oleju, aż zmiękną. Chrupiące kalarepki mają zupełnie inny smak niż wszystko, czego dotychczas próbowałeś!
Jeśli wolisz bardziej miękką wersję kalarepki dodawaną na przykład do sosu warzywnego podawanego z makaronem, ugotuj ją na parze. W tej postaci jest równie smaczna, choć łatwiejsza do zgryzienia!
Zetrzyj surową kalarepkę, marchew i cukinię na tarce o grubych oczkach, dodaj pokrojonego drobno pora, a następnie potraktuj je oliwą, solą, pieprzem, i sokiem z cytryny. Taka nietypowa surówka z pewnością przypadnie do gustu domownikom!
Zdecydowanie warto! Nie tylko dlatego, że jest pełna prozdrowotnych właściwości. Nie tylko dlatego, że zawiera mnóstwo błonnika i wspaniale wpływa na odchudzanie. Również dlatego, że jest to rodzime warzywo, które możesz znaleźć w wielu sklepach, i to w bardzo niskiej cenie! 1 sztuka kalarepy to około 3,50-4,50 zł, a wystarczy Ci ona na 2-3 posiłki!
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…