Rumianek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych znanych ludzkości.

W ciągu kilku lat opracowano wiele różnych preparatów na bazie rumianku, ale najbardziej popularnym jest zdecydowanie herbata ziołowa, której zużywa się ponad milion filiżanek dziennie.

Jednak wielu ludzi nie wie, że olejek rumianku rzymskiego jest jeszcze skuteczniejszy niż herbata i tak samo łatwy do użycia.

Wszystkie korzyści tego olejku możemy uzyskać np. rozpylając go w naszym domu lub stosując go miejscowo na skórę.

Uzyskamy dzięki temu zdolność do uspokojenia umysłu, złagodzenia problemów trawiennych, leczenia  skóry, zmniejszenia stanów zapalnych i innych.

10 sprawdzonych zalet olejku eterycznego z rumianku rzymskiego

Zmniejsza niepokój i depresje

Badania wykazały, że rumianek rzymski został wykorzystany do złagodzenia objawów depresyjnych i lękowych.

Badanie z roku 2013  wykazało, że mieszanka olejków aromaterapeutycznych zawierających lawendę, rumianek rzymski i neroli zmniejszały poziom lęku u pacjentów w oddziałach intensywnej terapii.

Leczenie aromaterapią skutecznie obniża poziom lęku i poprawia jakość snu pacjentów w ICU w porównaniu z konwencjonalną interwencją pielęgniarską.

Naturalna ulga w alergii

Rumianek rzymski posiada właściwości przeciwbakteryjne – przeciwutleniające i jest powszechnie stosowany do kataru siennego.

Ma zdolność złagodzenia podrażnień, obrzęku i stanów skóry, które są związane z sezonowymi objawami alergii.

Stosowany miejscowo olej rumianku rzymskiego pomaga złagodzić podrażnienia skóry, które mogą wynikać z alergii pokarmowej lub wrażliwości.

Pomaga złagodzić objawy PMS

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego służy jako naturalny poprawiacz nastrojów, który pomaga zredukować uczucie depresji – a jego właściwości antyspazmatyczne pozwalają złagodzić skurcze menstruacyjne i bóle ciała, które są powszechnie związane z PMS, takie jak bóle głowy i bóle pleców.

Właściwości rozluźniające sprawiają, że jest to cenne lekarstwo na objawy PMS , a może nawet pomóc zwalczyć trądzik, który może pojawić się w wyniku fluktuacji hormonów.

Zmniejsza objawy bezsenności

Relaksujące właściwości rumianku rzymskiego promują zdrowy sen i walczą z bezsennością.

W studium przypadku z 2006 r. zbadano wpływ rzymskiego rumianku na nastrój i sen.

Wyniki wykazały, że ochotnicy doświadczali większej senności i spokoju.

Wdychanie rumianku zmniejsza stres spowodowany zwiększeniem poziomu hormonów adrenokortykotropowych w osoczu.

Według badań opublikowanych w Biological and Pharmaceutical Bulletin w 2005 r. ekstrakty z rumianku wykazują działanie hipnotyczne podobne do benzodiazepiny.

Znaczne zmniejszenie czasu zasypiania, zaobserwowano u szczurów, które otrzymały ekstrakt z rumianku w dawce 300 miligramów na kilogram masy ciała.

Pozytywnie wpływa na kondycję skóry

Rumianek rzymski zapewnia gładką, zdrową skórę i łagodzi podrażnienia ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Był stosowany jako naturalne lekarstwo na wypryski, rany, wrzody, podrażnienia skóry, stłuczenia, oparzenia, rany kośćca , a nawet warunki skórne, takie jak pęknięte sutki, ospa wietrzna, zakażenia uszu i oczu, zatrucia bluszczem i wysypka pieluszkowa.

Utrzymuje zdrowie układu trawiennego

Rumianek jest stosowany tradycyjnie w licznych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, m.in. trawiennych.

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego zawiera związki anodyny, które są antyseptyczne i mogą być stosowane w leczeniu lub łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak gazy, wyciek z jelita, refluks kwasu, niestrawność, biegunka i wymioty.

Jest to szczególnie pomocne w wydalaniu gazu, łagodzeniu bólu żołądka i odprężeniu mięśni, dzięki czemu jedzenie może poruszać się jelitami z łatwością.

Ze względu na jego relaksujące właściwości rumianek rzymski może być również stosowany wewnętrznie i miejscowo, aby pozbyć się nudności.

Sprzyja zdrowiu serca

Rumianek rzymski zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowego ze względu na wysoki poziom flawonoidów, co w przypadku wewnętrznych działań wykazuje znaczne zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób wieńcowych.

Ze względu na obecność flawonoidów w olejku eterycznym z rumianku rzymskiego, może obniżać ciśnienie krwi i mieć relaksujący wpływ na serce.

Może złagodzić ból stawów

Badania przeprowadzone u wolontariuszy wykazały, że flawonoidy z rumianku i olejki eteryczne przedostają się pod powierzchnię do głębszych warstw skóry.

Jest to ważne dla ich zastosowania jako miejscowych środków przeciwzapalnych, które mogą skutecznie leczyć bóle stawów.

Stosowany miejscowo lub dodawany do kąpieli z ciepłą wodą olej rumiankowy rzymski pomaga zmniejszyć ból w dolnych partiach pleców, kolanach, nadgarstkach, palcach i innych problematycznych miejscach.

Delikatny dla dzieci

Przez wieki matki stosowały rumianek, aby uspokoić płaczące dzieci, zmniejszyć gorączkę, wyeliminować bóle uszu i uspokoić żołądek dziecka.

Często nazywa się go „spokojne dziecko” ze względu na jego zdolność do pomocy dzieciom z ADD / ADHD i jest to jeden z najmodniejszych olejków eterycznych na tej planecie, co czyni go świetnym zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci.

W badaniu z 1997 r. zbadano wpływ wyciągu z rumianku i preparatu pektyny jabłoni u 79 dzieci z ostrą, nieskomplikowaną biegunką.

Naukowcy stwierdzili, że biegunka kończy się szybciej u dzieci leczonych rumiankiem i pektyną niż w grupie placebo.

Wyniki te dostarczają dowodów na to, że rumianek można bezpiecznie stosować u dzieci jako lekarstwo na kolki i do leczenia zaburzeń żołądkowych.

Przejawia aktywność antyrakową

Badania,w których stosowano rumianek na przedklinicznych przypadkach raka skóry, prostaty, piersi i jajników wykazały obiecujące efekty hamujące wzrost nowotworu.

W badaniu przeprowadzonym w 2007 r. w Case Western Reserve University w stanie Ohio stwierdzono, że wyciągi z rumianku powodują minimalne działanie hamujące wzrost prawidłowych komórek, ale znaczne zmniejszenie ich żywotności w komórkach rakowych.

Badanie stanowi pierwsze zgłoszone wykazanie efektów przeciwnowotworowych rumianku.

W badaniu z 2009 roku oceniono wpływ nowo opracowanego środka botanicznego zawierającego siedem ujednoliconych ekstraktów, w tym żeń-szenia Panax, żurawiny, zielonej herbaty, skórki winogrona, grzyby Reishi i rumianku na komórkach raka prostaty u myszy.

Leczenie komórek nowotworowych gruczołu krokowego w mieszaninie botanicznej powodowało zależne od dawki zahamowanie wzrostu komórek.

Wszystkie trzy grupy myszy mających umiarkowane lub duże guzy wykazywały znaczne hamowanie wzrostu guza i przerzutów do węzłów chłonnych.

Środek botaniczny miał również dobry profil bezpieczeństwa i nie wykazywał toksyczności przy stosowaniu w dużych dawkach.

Jak używać olejku eterycznego z rzymskiego rumianku?

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego jest dostępny w sklepach z artykułami medycznymi i online. Może być rozpylany, nanoszony na skórę miejscowo i przyjmowany wewnętrznie. Oto kilka prostych sposobów użycia oleju rumianku rzymskiego:

  • Aby zwalczać lęki i depresje, rozpyl 5 kropli lub wdychaj je bezpośrednio z butelki.
  • Aby poprawić trawienie i nieszczelne jelita, należy nakładać 2-4 krople miejscowo na brzuch. Po rozcieńczeniu z olejem nośnikowym takim jak olej kokosowy może być stosowany w małych dawkach nawet u dzieci z kolką i biegunką.
  • Aby pomóc dzieciom w zachowaniu spokoju, rozpyl olejek rumianku rzymskiego w domu lub rozcieńcz z 1-2 kroplami oleju kokosowego i zastosuj mieszaninę miejscowo (np. na skronie, żołądek, nadgarstki, kark lub podeszwy stóp).
  • Aby używać go jako domowy środek na trądzik, leczyć nim różne stany skóry i zwalczać oznaki starzenia, skrop 2-3 krople na czystą bawełnę i nakładaj olej rumiankowy na dany obszar lub użyj 5 kropli przy myciu twarzy. Jeśli masz bardzo delikatną skórę, rozcieńcz rumianek z olejem nośnym przed nałożeniem go miejscowo. ( 15 )
  • Aby dbać o zdrowie serca, stosuj 2-4 krople miejscowo nad sercem lub zażyj wewnętrznie, umieszczając je pod językiem.
  • Aby zmniejszyć nudności, należy wdychać rumianek rzymski bezpośrednio z butelki lub połączyć go z imbirem, olejem z mięty pieprzowej i lawendą i rozpylać. Może być również stosowany miejscowo na skroniach, aby zapobiec nudnościom.

Używając olejków eterycznych we własnym zakresie, używaj wyłącznie bardzo wysokiej jakości olejowych marek, które są w 100 procentach czystej klasy i są wytwarzane przez renomowane i godne zaufania firmy.

Historia i fakty olejku eterycznego rumianku rzymskiego

Rumianek jest jednym z najstarszych, najczęściej używanych i dobrze udokumentowanych roślin leczniczych na świecie i został zalecony do różnych zastosowań leczniczych.

Rośliny rumiankowe należą do rodziny astrowatych. Dzisiaj istnieją dwa popularne rodzaje rumianku: rumianek niemiecki ( chamomillarecutita ) i rumianek rzymski ( chamaemelumnobile ).

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego jest destylowany parą z kwiatów rośliny i ma słodki, świeży, jabłkowo -owocowy aromat. Po destylacji olej ma barwę od jasno niebieskiego do głębokiej zieleni, gdy jest świeży, jednak po dłuższym przechowywaniu, staje się ciemnożółty.

Pomimo blaknięcia koloru, olej nie traci mocy. W rumianku zidentyfikowano około 120 wtórnych metabolitów, w tym 28 terpenoidów i 36 flawonoidów.

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego składa się głównie z estrów kwasu anionowego i kwasu tyglowego, a także farnezenu i a-pinenu, które wykazują właściwości przeciwzapalne i antybiotykowe.

Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego uważany jest za jeden z najstarszych i wszechstronnych olejków eterycznych, stosowany w leczeniu różnych stanów ze względu na jego działanie antyspasmodyczne oraz wysoką zawartość estrów.

Dzisiaj jest powszechnie stosowany w naturalnym leczeniu problemów układu nerwowego, wyprysku, gorączki, zgagi, lęku i bezsenności.

Chociaż nazywa się rumiankiem „rzymskim”, jego historia jako słynne i powszechnie stosowane ziele rozciąga się znacznie poza starożytny Rzym.

Rekordy hieroglificzne wykazują, że rumianek był używany kosmetycznie przez co najmniej 2000 lat.

Greccy lekarze przepisywali go na gorączkę i zaburzenia kobiece. I chociaż „Rumianek rzymski” nie był oficjalną nazwą rośliny w tym czasie, termin ten powstał po tym, jak zauważono, że kiełkuje on wokół rzymskiego Koloseum w XIX wieku.

Ponadto, rumianek był olejkiem eterycznym przeznaczonym do stosowania przez matki z dziećmi ze względu na jego delikatne i uspokajające właściwości.

Rumianek po raz pierwszy uprawiano w dużych ilościach i sprzedawano w około 16 wieku.

Rzymianie używali rumianku do napojów smakowych i kadzidła oraz ziół leczniczych, aby zwalczać choroby i promować długowieczność.

Jego właściwości lecznicze rozeszły się po całej Europie, a ostatecznie Brytyjczycy przywieźli go do Ameryki Północnej.

Lekarze w Europie i we wczesnych osadach Ameryki uwzględniali rumianek do swoich apteczek medycznych, ponieważ leczyli nim ból, zapalenia, alergie i problemy trawienne, zupełnie naturalnie i bez skutków ubocznych.

Ludzie również używali go jako naturalnego dezodorantu, szamponu i perfum.

Ostrożność w używaniu rumianku rzymskiego

Ponieważ olej rumiankowy rzymski jest emmenagogiem, co oznacza, że ​​stymuluje przepływ krwi w okolicy miednicy, nie powinien być stosowany w czasie ciąży.

Jeśli używasz oleju z rumianku, rób to przez maksymalnie dwa tygodnie i użyj tylko najwyższej jakości olejku eterycznego.

Ostatnie pomysły na użycie olejku eterycznego z rzymskiego rumianku

Niektóre z korzyści olejków eterycznych rumianku rzymskiego to jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, złagodzenia depresji i niepokoju, łagodzenia skurczów mięśni i innych objawów PMS, leczenia stanów skóry i polepszania kondycji serca.

Kiedy przychodzi czas na sen, można również rozsmarować mieszankę rumianku rzymskiego i lawendy, aby pomóc nie tylko szybko zasnąć, ale i spać spokojnie przez całą noc.

Referencje

http://doi.org/10.1155/2013/381381
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22894890
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719301/
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0962456206000245
http://www.medicalnewstoday.com/articles/262809.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15863883/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
https://en.wikipedia.org/wiki/Anodyne
https://nccih.nih.gov/health/chamomile/ataglance.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8105262/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8073060/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17939735/
https://www.cancer.gov/types/metastatic-cancer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19846929/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92761/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9703700/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23122119
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210003/